Makina Kullanm Talimatları ?????

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar

özelliklede şuan aktif çalışan arkadaşlar yardımınz fikriniz tecrübeniz lazım bakın şimdi firmamda bir dünya makina var bunlara talimat hazırlanacak ve asılacak yanlız talimatlar hazır gittim o makinayı kullanan artık ustası olmuş adamlarla konuştum notları aldım kullanım klavuzlarına baktım vs formatında topladım yanlız sizde biliyorsunuzki talimatların altına hazırlayan kısmı var birinin onaylaması lazım bu kanuna göre iş güvenliği uzmanının işi değil yani talimat hazırlamak görevi değil hazırlattıracak zaten ne hazırlıyorumki ben ben ne anlarım calasgar kullanamaktan komperasör çalıştırmaktan diyeceğim o ki kim imzalayacak bu talimatları bu makinaları kullananlar ben imzalamam yarın öbür gün bişey olur burda yazmayan bişeyden adam ölür ben mesuliyet almam diyor işveren desen aynı ben dedim hiç imzalamam ben kullanmıyorum ayrıca zorunda da değilim ortalık gerildi arkadaşlar talimatları asamıyorum bir önceki kurulda hallolcak diye notu var olmadı ne yapacağım ya bu işin çözümü ne ?

deryayran

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar

özelliklede şuan aktif çalışan arkadaşlar yardımınz fikriniz tecrübeniz lazım bakın şimdi firmamda bir dünya makina var bunlara talimat hazırlanacak ve asılacak yanlız talimatlar hazır gittim o makinayı kullanan artık ustası olmuş adamlarla konuştum notları aldım kullanım klavuzlarına baktım vs formatında topladım yanlız sizde biliyorsunuzki talimatların altına hazırlayan kısmı var birinin onaylaması lazım bu kanuna göre iş güvenliği uzmanının işi değil yani talimat hazırlamak görevi değil hazırlattıracak zaten ne hazırlıyorumki ben ben ne anlarım calasgar kullanamaktan komperasör çalıştırmaktan diyeceğim o ki kim imzalayacak bu talimatları bu makinaları kullananlar ben imzalamam yarın öbür gün bişey olur burda yazmayan bişeyden adam ölür ben mesuliyet almam diyor işveren desen aynı ben dedim hiç imzalamam ben kullanmıyorum ayrıca zorunda da değilim ortalık gerildi arkadaşlar talimatları asamıyorum bir önceki kurulda hallolcak diye notu var olmadı ne yapacağım ya bu işin çözümü ne ?
Peki, sizi ilgilendiren kısmı güvenlik kısmı!. Bende, Kompresör ve Pres için, Talimat Formu hazırladım. Hazırlarken, burdan yararlandım. Üretim Sorumlusu ile görüştük. Ben ve Üretim Sorumlusu imza attık.

Uzman Ahmet

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Durum zor herkes kaçıyor sorumluluk almaktan!!Hele hele işveren de kaçıyorsa İSG uzmanı için ciddi zorluklar görünüyor demektir.
Şuanda aklıma gelen : işverene yazılı olarak durumu bildirmen ve noter onaylı deftere bunu işlemen...Şu şu bölümlerde çalışanların çalışma talimatları yoktur v.s diye

İş güvenliği uzmanlarının yetkileri

Madde 8 -
(1) İş güvenliği uzmanının yetkileri aşağıda belirtilmiştir:

a) İşyeri bina ve eklentilerinde, çalışma metot ve şekillerinde veya iş ekipmanında çalışanlar açısından yakın ve hayati tehlike oluşturan bir husus tespit ettiğinde işverene bildirmek, gerekli tedbirler işveren tarafından alınmadığı takdirde durumu Bakanlığa rapor etmek.

b) İşyerinde belirlediği yakın ve hayati tehlike oluşturan bir hususun acil müdahale gerektirmesi halinde işveren veya işveren vekilinin onayını almak kaydıyla geçici olarak işi durdurmak.

c) Görevi gereği işyerinin bütün bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda inceleme ve araştırma yapmak, gerekli bilgi ve belgelere ulaşmak ve çalışanlarla görüşmek.

ç) Görevinin gerektirdiği konularda işverenin bilgisi dahilinde ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçmek ve işyerinin iç düzenlemelerine uygun olarak işbirliği yapmak.

(2) Tam süreli iş sözleşmesi ile görevlendirilen iş güvenliği uzmanları, çalıştıkları işyeri ile ilgili mesleki gelişmelerini sağlamaya yönelik eğitim, seminer ve panel gibi organizasyonlara katılma hakkına sahiptir. Bu gibi organizasyonlarda geçen sürelerden bir yıl içerisinde toplam beş iş günü kadarı çalışma süresinden sayılır ve bu süreler sebebiyle iş güvenliği uzmanının ücretinden herhangi bir kesinti yapılamaz.

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
peki ahmet bey deftere yazalım nasıl yazalım ama herkes sorumluluktan kaçıyor bu sebeple talimat yokturmu diyeyim netiecede bir sebep yazmam lazım değilmi ?

Uzman Ahmet

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
6331 Sayılı Kanun

Madde 4 - İşverenin Genel Yükümlülüğü
(1) İşveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede;
d) Yeterli bilgi ve talimat verilenler dışındaki çalışanların hayati ve özel tehlike bulunan yerlere girmemesi için gerekli tedbirleri alır.

Madde 5 - Risklerden Korunma İlkeleri
(1) İşverenin yükümlülüklerinin yerine getirilmesinde aşağıdaki ilkeler göz önünde bulundurulur:
ğ) Çalışanlara uygun talimatlar vermek.
Bu 2 madde den faydalanabilirsin diye düşünüyorum..

Reşit gökdeniz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar jurdan makinası kullanım talimatı varsa paylaşırmısınız?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.