Mağdur Uzman | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Mağdur Uzman

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Water tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Water

  Water TÜİSAG Üyesi  Öncelikle herkese merhaba ben kayseride uzman olarak çalışmaktaydım. Geçtiğimiz ay işimden ayrılmak zorunda kaldım nedeni ücretimi alamadığım işverenimden ücretimi talep ettiğimde üzerime yürüyüp bana bana fiziksel şiddete teşebbüs edecek cesareti göstermesi olmuştur. Hala hakkım olan ücretimi alamamış bulunmaktayım. Bu konuda siz değerli uzman arkadaşlarımdan tavsiyeler almak isterim. Mobbing davası, yada alacak davası konusunda, çsgbye şikayet edersek netice alabilir miyiz? Hepinize şimdiden teşekkür ederim.


   
 2. Ali GÜLEN

  Ali GÜLEN TÜİSAG Üyesi

  Herşeyden evel geçmiş olsun.
  ilk olarak elbetde alacagınızı istemekle başlıyorsunuz olaya. ki bunu denemişsiniz ve olmamış.
  sonraki adım ise bir avukata gidiyorsunuz ve durumu anlatıyorsunuz. Artık durum alacak verecek davası oluyor. Yanı borçlar kanununa tabii oluyor bildigim kadarıyla.

  Davanın acılması için avukatlık ücreti + masraflar ilk etapda yatırmanız gerekiyor. Bu rakam ise 50 bın liraya yaklaşık sadece masraf kısmı 1400 tl tutuyor. sizin alacagınızı bılmedıgım için sizin harc bedelinini buna göre hesaplayın.

  Avukat sizden belge isteyecek. Sözleşme ve sizin orda çalıştıgınızı belgelendirecek diğer yazılı dökümanları. SGK cıktınızı. ve bu saydıklarımın yeterli olmadıgı durumlarda sızın o işi yaptıgınıza dair tanık.

  Bu konunun benzerini yaşadım. 14 aylık SGK girişim ve sözleşmem vardı. bunun yanında resmi belgelerde ünvanım kullanılmıştı. Dolayısıyla karşı tarafın benımle anlaşma yapmakdan başka şansı yoktu. Onlar benım alacagım rakamın 1 / 10 unu vermeye calıştılar ama kabul etmeyınce davalık olduk. şimi bana vercekleri rakam dışında birde SGK ya duşuk sigorta gösterdikleri için hem ceza hemde aradakı farkları odemek zorundalar.

  Bu tür davalar eger acarsanız ve yargıtay süresinide içine katarsanız 1,5 - 2,5 sene arası sürüyormuş.

   
 3. alperen3

  alperen3 TÜİSAG Üyesi


  elbette

     

   
 4. Kürşat Dolayman

  Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

  Şimdi ben şu şekilde bir bir bilgiye sahibim iş yerinde bir sözleşmeniz ve SGK bildiriminiz var ise mutlaka bir dava sonucu alacağınız para ile birlikte bu süre zarfında çalışmadığınız max ay sınırı vardı hatırlamıyorum ayı olan paranızla birlikte işe iade davasını kazabilirisiniz işçi-işveren davalarında %90 işçinin lehine sonuçlanıyor davalar ama süreç uzun sürebilir burası Türkiye geçmiş olsun kardeşim bu arada 2. yöntem de var ama şimdi anlatması ayıp olur başarılar hayatında

   
 5. Water

  Water TÜİSAG Üyesi

  Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar, alacağım 1500 tl civarı fakat yaşamış olduğum kötü olaylar sebebiyle tabi ki bu alacak kısmını o adama bırakmak istemiyorum. Bu arada benim SGK girişim var fakat sözleşme imzalamadı benle. Özlük dosyası oluşturmadı anlayacağınız. Çalışma bakanlığının bu konuda bir cezai uygulama yaptığını duydum şikayet etsek bu konuda netice alır mıyız? Ayrıca SGK mı düşük yatırmış. Bunları tanıklarla ispatlayabilirim birde.

     

   
 6. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Bence hem ÇSGB müfettişlerine ihbarda bulunun ki anladığım kadarıyla İş Kanunu'nun birçok gereklerini yerine getirmeyen bir firma hem de dava açın hem işveren yaptığı şeyin karşılığını görsün davaya gelip gitmesi bile kendini sorgulamasına yeter biraz olsun hem de hakkınız olan parayı alabilesiniz...

   
 7. Water

  Water TÜİSAG Üyesi

  Bende inan öyle düşünüyorum parasında değilim. Birazcıkta olsa yıpransın başı ağrısın istiyorum. Bu arada noterden ihtarnamede çektirdim geçtiğimiz hafta. Böyle insanların cezası neyse çekmesinden yanayım. İş piyasasının ahlakını kirletiyor buna benzer insanlar
   
 8. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Bence de sonuna kadar gidin...Odada kamera kaydı filan varsa temin edebiliyorsanız edin elinizde mail arşivinizde yine hakaret içeren mailler varsa arşivleyin olayı mobbinge bile dönüştürebilirsiniz eğer elinizde sağlam deliller varsa...   
  Water bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica