Haber Madenlerde Iş Sağlığı Ve Güvenliği Sözleşmesini Onaylamak Üzere Süreç Başlatıldı

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesini Onaylamak Üzere Süreç Başlatıldı

  1.jpg

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından 1995 yılında kabul edilen Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesini onaylamak üzere, ilgili kurum, kuruluş ve konfederasyonların görüşü alınmak üzere gerekli sürecin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatıldığını bildirdi.

  -"OLAYIN GERÇEKLEŞTİĞİ SIRADA SÖZ KONUSU MADENDE 787 MADENCİ BULUNMAKTAYDI"-

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Soma maden faciasına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Enerji Bakanı,13 Mayıs 2014 tarihinde Salı günü Manisa ili, Soma ilçesinde bulunan linyit sahasındaki Eynez Karanlıkdere mevkiinde, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin faaliyet gösterdiği yeraltı kömür üretim ocağında meydana gelen iş kazasını müteakip Savcılık Makamı tarafından oluşturulan bilirkişiler tarafından inceleme başlatıldığını söyledi. İş kazasının meydana geliş sebebinin araştırmanın sonuçlanmasıyla kesinlik kazanacağını belirten Enerji Bakanı, olayın gerçekleştiği sırada söz konusu madende 787 madencinin bulunduğunu kaydetti.

  Enerji Bakanı, söz konusu yeraltı kömür üretim ocağının 19 Şubat 2009, 30 Haziran 2011, 26 Ocak 2012, 6 Şubat 2013, 26 Şubat 2014, 13 Mayıs 2014 ve 28 Mayıs 2014 tarihlerinde 7 kez MİGEM tarafından denetlendiğini söyledi.

  -SON 4 YIL İÇİNDE 16 ADET TEFTİŞ GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ-


  Enerji Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından işletmede son 4 yıl içinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden 8'i programlı teftiş, 8'i ise inceleme teftişi olmak üzere 16 adet teftiş gerçekleştirildiğine işaret etti.

  Enerji Bakanı, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından 1995 yılında kabul edilen ve 5 Haziran 1998 tarihinde yürürlüğe giren Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesini onaylamak üzere, ilgili kurum, kuruluş ve konfederasyonların görüşü alınmak üzere gerekli sürecin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından başlatıldığını açıkladı.


  Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-enerji-bakani-madenlerde-is-sagligi-ve-guvenligi-6240960/   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica