Madeni Yağ Depolama

murom

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, araç yedek parça satışı /depolaması yapan bir firmada İSG uzmanı olarak çalışıyorum. Sorum şu;
depomuzda akü, madeni yağ, fren spreyi vb. kimyasal malzemeler var.
bunun dışında balata, far vb. diğer malzemelerde var.
Akü, yağ, sprey vb ürünleri ayrı bir alanda depoluyoruz. Bu ürünleri ağır tonajları kaldırabilecek raflarda muhafaza ediyoruz. Güneş, rutubet vb. iklim şartlarından muhafazası da var. Depo içinde yangın tüpümüz de mevcut. Bunun dışında aküleri bu ürünlerden mümkün mertebe uzak tutuyoruz.
Acaba bu kimyasallar ile ilgili depolamada dikkat edilecek hususlar nedir.
Başka yapılması gereken hususlar varmıdr?

Birde ben bu malzemeler için patlamadan korunma dökümanı hazırlanmasına gerek duymadım. çünkü kendiliğinden patlayıcı özellikleri yok. Acaba bu dökümanında hazırlanması gerekir mi?

Son olarak bu şekil kimyasal depolamada MDS yeterlimidir. başka nelere bakabiliriz.

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kimyasalar maddelerin MSDS'lerini üretici firmadan isteyin. MSDS'lerde ürünün muhafaza şartları yazıyor. Ayrıca gerek görüyorsanız detaya inerek ne ile tepkimeye girdiğini ve bileşenlerini de öğrenip mukayese edebilirsiniz. YSC'lerin söndürülecek ürüne uygun ve yeterli olduğundan emin olun köpüklü-tozlu söndürücüler. Raflarında kontrolü ve bakımı eksik edilmemeli.

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kimyasalar maddelerin MSDS'lerini üretici firmadan isteyin. MSDS'lerde ürünün muhafaza şartları yazıyor. Ayrıca gerek görüyorsanız detaya inerek ne ile tepkimeye girdiğini ve bileşenlerini de öğrenip mukayese edebilirsiniz. YSC'lerin söndürülecek ürüne uygun ve yeterli olduğundan emin olun köpüklü-tozlu söndürücüler. Raflarında kontrolü ve bakımı eksik edilmemeli.

cihan öner

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, araç yedek parça satışı /depolaması yapan bir firmada İSG uzmanı olarak çalışıyorum. Sorum şu;
depomuzda akü, madeni yağ, fren spreyi vb. kimyasal malzemeler var.
bunun dışında balata, far vb. diğer malzemelerde var.
Akü, yağ, sprey vb ürünleri ayrı bir alanda depoluyoruz. Bu ürünleri ağır tonajları kaldırabilecek raflarda muhafaza ediyoruz. Güneş, rutubet vb. iklim şartlarından muhafazası da var. Depo içinde yangın tüpümüz de mevcut. Bunun dışında aküleri bu ürünlerden mümkün mertebe uzak tutuyoruz.
Acaba bu kimyasallar ile ilgili depolamada dikkat edilecek hususlar nedir.
Başka yapılması gereken hususlar varmıdr?

Birde ben bu malzemeler için patlamadan korunma dökümanı hazırlanmasına gerek duymadım. çünkü kendiliğinden patlayıcı özellikleri yok. Acaba bu dökümanında hazırlanması gerekir mi?

Son olarak bu şekil kimyasal depolamada MDS yeterlimidir. başka nelere bakabiliriz.
Madeni yağların depolanması ile ilgili risk analizi örneği var mı

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.