Haber Madenciye Son Görev

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında TÜİSAG Blog tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. TÜİSAG Blog

  TÜİSAG Blog Site Moderatörü TÜİSAG Çalışma Birimi  Madenciye Son Görev
  Ermenek’teki maden kazasında hayatını kaybeden işçilerden Mehmet Baha’nın cenazesi memleketi Ermenek’in Güneyyurt beldesinde gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

  Karaman’ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında su baskını sonucu meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden işçilerden Mehmet Baha’nın cenazesi memleketi Ermenek’in Güneyyurt beldesinde gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

  Maden ocağında devam eden çalışmaların 33. gününde cansız bedenine ulaşılan iki işçiden 30 yaşındaki Mehmet Baha’nın cenazesi kimlik tespitinin ardından bugün Ermenek Devlet Hastanesi morgundan alınarak Güneyyurt’a götürüldü. Burada önce baba ocağına getirilen Baha’nın tabutu cenaze aracında beklerken, eşi Emiş Baha (24), “Bakın, görün, şehidimi getirdim” diyerek gözyaşı döktü. Evin önünde yapılan duanın ardından Baha’nın cenazesi namazın kılınacağı Abdüllatif Camisi’ne götürüldü. Baha’nın tabutu musallada beklediği sırada tabuta sarılan eşi Emiş Baha sessizce gözyaşı döktü. Mehmet Baha’nın kızı 2,5 yaşındaki Meryem Baha ise hiçbir şeyden habersiz elindeki bayrakla oynadı. Bayrakla oynayan Meryem’e babaannesi Ayşe Baha babasının tabutunu işaret ederek sarıldı.

  Öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazına Mehmet Baha’nın ailesi, yakınlan, Karaman Valisi Murat Koca AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu ve vatandaşlar katıldı. Baha’nın cenazesi namazın ardından omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı. Mehmet Baha’nın cenazesi belde mezarlığında dualarla defnedildi.

  MADENCİLİK İŞİ ZOR DA BAŞKA DA BİR İŞ YOK
  Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesindeki maden ocağında devam eden arama kurtarma çalışmalarının 33. gününde cansız bedenine ulaşılan işçilerden Mehmet Baha’nın babası 75 yaşındaki Hasan Baha, “Madencilik işi zor da başka da bir iş yok buralarda” dedi. Hasan Baha, Mehmet Baha’nın başka ocakta çalışan ağabeyi Hamdi Baha’nın da cenazeleri bulanlar arasında olduğunu söyledi.

  Güneyyurt beldesindeki evinin önünde taziyeleri kabul eden ve cenaze namazını bekleyen baba Hasan Baha, şöyle konuştu: “Madencilik işi zor da başka da bir iş yok buralarda. Yine madende çalışacaklar. Emekli olması için iki seneleri var. İki sene dişlerini sıkıp çalışacaklar. Mehmet dışarıda çuvallama yapardı. Makineyle çuval ağzı örerdi. İşi iyiydi. Bu evi aldı. Bankadan kredi çekti eve borçlandı. Bu krediyi 9 senede ödeyecek. Oraya girersem, 5 senede öderim diyerek girdi o madene. Ocağın batık olduğunu, borçlu olduklarını duyduk. Üç ay para vermediler. Evi de bu adamlardan aldı. Paralarını ödeyemediler. Buraya geri indi. Çık buradan başka ocağa gir dedim. Buradan çıkarsam 5-6 sene tazminatım var onu vermezler dedi. Onlar çıkarırsa bu tazminatı alırım ben dedi. Öyle diyerek girmişti.”

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  Devamını Oku...


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica