Bilgilendirme - Madenciliğin Tarifi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Madenciliğin Tarifi

Konu, 'Madencilik Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  Madenciliğin Tarifi:

  Madencilik, yer kabuğu içerisinde cevher denilen ekonomik değeri olan maden bileşiklerini ekonomik olarak çıkarıp kullanılabilir hale getirme işlemidir. Bu amaçla, yeraltında ve yeryüzünde yapılan bütün faaliyetleri kapsar.
  Bilindiği üzere madencilik, dünyada, doğası gereği en riskli iş kollarının başında gelmektedir. Bu nedenle, iş sağlığı ve güvenliği kavramının ilk olarak ortaya çıkmasına sebep olan işkolu sayılabilir. Özellikle yeraltı kömür madenciliği, iş kazası ve meslek hastalığı yönünden diğer iş kollarına kıyasla ön sıralarda yer almaktadır. Ülkemizde emek yoğun çalışılan bu sektörde iş kazası ve meslek hastalıklarıyla karşılaşma olasılığı diğer iş kollarına oranla yüksektir. Ağır iş makinalarının kullanıldığı yeraltı ve yerüstü maden işletmelerinde kalifiye eleman istihdamının yetersizliği, makinaların periyodik bakımlarının yapılmasındaki noksanlıklar ve seçilen işletme metotları maalesef iş kazası ve meslek hastalıklarına önemli ölçüde neden sayılabilir. Ülkemizde kömür madenciliği başta olmak üzere, metal ve endüstriyel hammadde üretimi kamu ve özel sektör kuruluşlarınca yürütülmektedir. İş sağlığı ve güvenliği organizasyonlarının yetersizliği, istihdam edilen personelin nitelik ve nicelik yönünden eksiklikleri, yeterli teknolojinin uygulanamaması, riski yüksek olan bu sektörde iş kazası ve meslek hastalığı risklerinin daha da artmasına neden olmaktadır.
  Madencilik sektörü, “İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmelik”e göre çıkarılan Tehlike Sınıfları Tebliğinde çok tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Dolayısıyla, “A sınıfı” iş güvenliği uzmanının çalışmasını gerektirmektedir.


   

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica