Soru : Maden Sektörü İçin Acil Durum Eylem Planı

Vedat Zar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar Yüksek Lisans ders ödevim maden sektöründe acil durum eylem planı.Bana bu konuda yardım edebilecek uzman bir arkadaş var mı? Forumu aradım ama elle tutulur bir çalışmaya ulaşamadım.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Yüksek Lisans ders ödevim maden sektöründe acil durum eylem planı.Bana bu konuda yardım edebilecek uzman bir arkadaş var mı? Forumu aradım ama elle tutulur bir çalışmaya ulaşamadım.
Yardımcı olabilirim elbette.
Aradığınız tam olarak nedir?
Madenler malumunuz üzere; açık işletme ve yeraltı işletmeleri olarak 2 gruba ayrılır. Yerüstü tesislerine ayrıca cevher zenginleştirme tesislerini de ekleyebiliriz. Ben en karışık olana göre ilerleyeceğim yani kapalı tip yeraltı işletmeleri. Yapacağınız ilk işlem acil durumlarınızı belirleyin.
A- ACİL DURUM OLAYLARI
- Patlama ve İnfilakler
- Deprem
- Doğal afetler
- Ocak Yangınlar
- Sabotajlar
- Toz püskürmeleri-Toz patlamaları
- Kimyasal madde- parlamaları-patlamaları
- Göçükler
- Dinamit Ambarı İnfilakleri
- Oksijen- Asetilen Patlamaları
- Yerüstü Bina ve Ambar Yangınları
- Akaryakıt ve Yağ Deposu Yangınları
- Kömür Stoku Yangınları vbg olağanüstü olaylar.
- Planlanamayan durumlar.
Benim ilk aklıma gelenler.

Malumunuz üzerine hepsi birer akademik çalışma ve uzmanlık gerektiren durumlardır. Her olayı tek başına kabul ederek balık kılçığı modellemesi yaparak mümkün olan en fazla sayıda verilere ulaşın. Tüm verileri elde ettikten sonra analizlere geçiniz. Problem teşkil eden her detay için bir kurtarma modellemesi yapınız.

1- Acil Sığınma Yerleri
2-Acil Durumda Haberleşme ve ikaz vasıtaları
3-Ferdi Kurtarıcı sayısı, kullanma süresi, Değiştirme Noktaları
4-Acil durum kaçış yolları
5-Vardiyalarda çalışan İşçi sayısı ve yerleri
6-Tahlisiye ve İlk Yardım İstasyonları
7-Tahlisiyeci ve ilk yardım personelinin adı, telefon numarası ve adres listesi
8-Yangınla Mücadele vasıtaları
9-Yeraltındaki tüm telefon ve haberleşme noktaları
10- Dinamit ambarları
11- Yanabilir sıvıların bulunduğu yerler

B-EKİPLERİN OLUŞTURULMASI
Tüm alt yapıları tamamladıktan sonra ekiplerinizi kurunuz. Özellikle arama-kurtarma-koruma ve ilk yardım ekiplerinizi yönetmeliklerinizin elverdiği ölçüde oluşturunuz (50 km içerisinde benzer maden firmaları var ise, ortak bir şekilde tam teşekküllü tahlisiye istasyonunu hayata geçiriniz)
Altyapıda kurulduktan sonra ilgili kişilere konularına uygun olarak eğitimlerini veriniz.
C-TATBİKATLAR
Eğitim sonunda tatbikatlarınızı aşağıdaki gibi yılda birer kez yapınız.
  • Planlı senaryolu acil eylem tatbikatı
  • Plansız acil eylem tatbikatı
Tatbikatlarınızda mutlaka çok katılımı sağlayınız. Tüm detayları da elinize aldıktan sonra artık final olarak dokümanlarınızı oluşturun.
Özetle vermeye çalıştığım iskelet sistemini bu düzene uygun kurgulayabilirsiniz. Amacım fikir vermektir. Unutulmamalıdır ki bu iş ekip işidir. İş dağılımını düzgün yaparsanız problemsiz bir şekilde bu konu çözüme ulaşır. Ben bu şekilde yaptım. Ve de iş müfettişlerinden sorunsuz bir şekilde geçer notu aldım.
Size de kolay gelsin.

Ünal Demirel

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
AÇIK İŞLETME ACİL EYLEM PLANI BANA GÖNDEREBİLİRMİSİN

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.