Haber Maden Ocakları Için Radikal Değişiklik

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Maden Ocakları İçin Radikal Değişiklik

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde önemli değişiklik yaparak, özellikle maden işletmelerine faaliyet alanları ile yeryüzüne çıkış ağzı arasında ferdi oksijen maskesi değişim istasyonları kurmak zorunluluğu getirildi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca, Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğine yeni maddeler eklenerek bazı yeni uygulamalar zorunlu hale getirildi.

  Değişikliğe göre; maden ocağı işvereni tarafından yeraltı kömür madenlerinde acil durum planında belirtilen kaçış güzergahlarına uygun olarak tüm çalışanların sağlıklı ve güvenli bir şekilde tahliyesini sağlamaları için yer altı faaliyet alanının herhangi bir yerinde iş sağlığı ve güvenliğini etkileyecek olayın 'göçük, gaz ve toz patlaması, zehirli veya boğucu gaz intişarı ve benzeri' meydana gelmesi durumunda tüm çalışanların yer üstüne veya kuyu dibine sağlıklı ve güvenli bir şekilde intikallerini sağlamak zorunluluğu getirildi.

  Bu kapsamda yönetmeliğe şu maddeler eklendi: “Faaliyet alanları ile yeryüzüne çıkış ağzı arasında ferdi oksijen maskesi değişim istasyonları kurmak zorundadır. Yeraltı kömür madenleri için belirlenen bu kaçış hızları; kaçış yolundaki engeller, galeri yüksekliği ve eğimi, madenin jeolojik yapısı ile kaçış yolunu aynı anda kullanacak kişi sayısı gibi hususlar göz önünde bulundurularak azaltılabilir. Kirli hava akımının bulunduğu nefeslik ve benzeri yollarda çalışanların seçilecek ferdi oksijen maskesi ile sağlıklı ve güvenli bir şekilde yeryüzüne ulaşamayacak mesafede bulunmaları durumunda seçilecek ferdi maske özelliği ve nefeslik yollarının şartları dikkate alınarak uygun yerlerde değişim istasyonu kurulur. Lağımlarda 30 metrede bir, taban yollarında 20 metrede bir ve baş yukarılarda 10 metrede bir basınçlı hava teneffüs istasyonu kurulur ve acil kaçış planlarında gösterilir. İşveren, istasyonlarda bulunacak donanım sayısı ve ekipmanını, acil durumlarda o istasyondan yararlanması beklenen çalışan sayısının en az yüzde 10 fazlası olacak şekilde belirler.”

  Yönetmenlikte yapılan bir diğer değişiklik ise şu şekilde; “Grizulu veya yangına elverişli kömür damarlarının bulunduğu ocaklarda, tüm çalışanlar, çalışma süresince, yanlarında her halükarda en az 30 dakika kullanım süresi olan oksijen ferdi kurtarıcısı taşır ve gerektiğinde kullanır.”

  Yeni yönetmenlik değişikliği kapsamında alınacak önlemlerin, gerek işletme ruhsatı başvurusunda düzenlenen maden işletme projesinde gerek maden işletme projelerinin revize edilmesinde projede bulunması ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğünce onaylanması sağlanacak.

  Yeni değişiklikler 24 Eylül 2015 tarihinde yürürlüğe girecek.

  Kaynak: IHA


   
 2. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Madenlere Oksijen Maskesi Değişim İstasyonu Kurulacak

  resmi gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre, işveren, iş sağlığı ve güvenliğini etkileyecek olayın meydana gelmesi durumunda,
  tüm çalışanların yer üstü veya kuyu dibine sağlıklı ve güvenli intikallerini sağlayacak

  -Bu şartların sağlanamaması durumunda işveren, faaliyet alanları ile yeryüzüne çıkış ağzı arasında ferdi oksijen maskesi değişim istasyonu kuracak

  -İşveren, istasyonlardaki donanım sayısı ve ekipmanını, acil durumlarda o istasyondan yararlanması beklenen çalışan sayısının en az yüzde 10 fazlası olacak şekilde belirleyecek

  -Grizulu veya yangına elverişli kömür damarlarının bulunduğu ocaklarda, tüm çalışanlar, çalışma süresince, yanlarında her halükarda en az 30 dakika kullanım süresi olan oksijen ferdi kurtarıcısı taşıyacak ve gerektiğinde kullanacak

  -Yönetmelik, yayımı tarihinden 1 yıl sonra yürürlüğe girecek

  Yeraltı kömür madenlerinde işveren, göçük, gaz ve toz patlaması gibi durumlarda tüm çalışanların yer üstü veya kuyu dibine sağlıklı ve güvenli intikallerini sağlamak zorunda olacak. Bunun sağlanamaması durumunda, faaliyet alanları ile yeryüzüne çıkış ağzı arasında ferdi oksijen maskesi değişim istasyonları kuracak.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hazırlanan Maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, resmi gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

  Yönetmeliğe eklenen maddeye göre, işveren, yeraltı kömür madenlerinde acil durum planında belirtilen kaçış güzergahlarına uygun olarak tüm çalışanların sağlıklı ve güvenli tahliyesi için, yer altı faaliyet alanının herhangi yerinde iş sağlığı ve güvenliğini etkileyecek olayın (göçük, gaz ve toz patlaması, zehirli veya boğucu gaz intişarı ve benzeri) meydana gelmesi durumunda, tüm çalışanların yer üstü veya kuyu dibine sağlıklı ve güvenli intikallerini sağlamak zorunda olacak.

  Bu şartların sağlanamaması durumunda, faaliyet alanları ile yeryüzüne çıkış ağzı arasında ferdi oksijen maskesi değişim istasyonları kurması zorunlu tutulacak.

  Bu iki nokta arasında ferdi oksijen maskesi değişim istasyonu kurulup kurulmayacağına, kurulacaksa hangi mesafeler arasında olacağına, yönetmelikte yer alan kuyu, desandri, galeri ve taban yolları ile üretim alanlarında kaçış hızlarını gösteren tablolardaki şartlar çerçevesinde tercih edilen ferdi oksijen maskelerinin özellikleri dikkate alınarak karar verilecek.

  Yeraltı kömür madenleri için belirlenen kaçış hızları, kaçış yolundaki engeller, galeri yüksekliği ve eğimi, madenin jeolojik yapısı ile kaçış yolunu aynı anda kullanacak kişi sayısı gibi hususlar göz önünde bulundurularak azaltılabilecek.

  Kirli hava akımının bulunduğu nefeslik ve benzeri yollarda çalışanların seçilecek ferdi oksijen maskesi ile sağlıklı ve güvenli şekilde yeryüzüne ulaşamayacak mesafede bulunmaları durumunda, seçilecek ferdi maske özelliği ve nefeslik yollarının şartları dikkate alınarak uygun yerlerde değişim istasyonu kurulacak.

  Basınçlı hava teneffüs istasyonları kurulacak

  Lağımlarda 30 metrede bir, taban yollarında 20 metrede bir ve başyukarılarda 10 metrede bir basınçlı hava teneffüs istasyonu kurulacak ve acil kaçış planlarında gösterilecek.

  İşveren, istasyonlardaki donanım sayısı ve ekipmanını, acil durumlarda o istasyondan yararlanması beklenen çalışan sayısının en az yüzde 10 fazlası olacak şekilde belirleyecek.

  Bu kapsamda alınacak önlemlerin, gerek maden işletme projesi gerekse de maden işletme projelerinin revize edilmesinde projede bulunması ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğünce onaylanması sağlanacak.

  Grizulu veya yangına elverişli kömür damarlarının bulunduğu ocaklarda, tüm çalışanlar, çalışma süresince, yanlarında her halükarda en az 30 dakika kullanım süresi olan oksijen ferdi kurtarıcısı taşıyacak ve gerektiğinde kullanacak.

  Yönetmelik, yayımı tarihinden 1 yıl sonra yürürlüğe girecek.

  Kaynak: AA

   
  trapezuslu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica