Haber Maden Kazası - Orta Afrika Cumhuriyeti

Konu, 'Dünyadan İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Maden Kazası

  Orta Afrika Cumhuriyeti'nin Ndassima kentinde, Müslüman Seleka milislerince işletilen bir altın madeninde meydana gelen göçükte 27 kişi hayatını kaybetti.

  Bölgedeki AA muhabirine bilgi veren Seleka milislerinin sözcüsü Ahmedinejad İbrahim, "Madenden şimdiye kadar 25 kişinin cesedi çıkarıldı. Ancak halen madende gömülü 2 ceset daha var" dedi.

  Ndassima sakinlerinden Ndakakossi Ancelme, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altın çıkarmak amacıyla önceki gün sabah saatlerinde madene giren gençlerin, şiddetli yağış sonucu meydana gelen toprak kayması nedeniyle madende oluşan göçük altında kaldıklarını belirtti.

  Yılın bu aylarında sık sık şiddetli yağışlar ve toprak kaymalarına sahne olan Ndassima'da, 2013 yılında yine aynı nedenlerle meydana gelen maden kazasında 52 kişi hayatını kaybetmişti.

  Seleka milisleri daha önce Kanadalı Axmin şirketinin bir yan kuruluşu olan Aurafrique tarafından işletilen Ndassima'daki altın madenlerinin denetimi 2013'te düzenledikleri bir saldırıyla ele geçirmişti.

  Hristiyanların çoğunluğu oluşturduğu Orta Afrika Cumhuriyeti geçen yıl Seleka milislerinin, 2003'te darbeyle işbaşına gelen eski Cumhurbaşkanı Hristiyan Francois Bozize'yi devirerek yerine Müslüman Michel Djotodia'yı getirmesinin ardından büyük bir anarşi ortamına sürüklenmişti.

  Ülkeyi saran din temelli şiddet dalgası üzerine Ocak 2014'te görevinden istifa eden Djotodia yerini başkent Bangui'nin eski Belediye Başkanı Hristiyan Catherine Samba-Panza'ya bırakmak zorunda kalmıştı.

  Kaynak: AA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica