Maden İşlerinde İş güvenliği Mevzuatı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Esat ÜN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi  sorum özellikle madenci arkadaşlara gelsin

  mayıs sınavına hazırlanıyorum. sıra maden konusuna geldi.
  şimdi sorum şu .
  madencilikte uygulanan iş güvenliği mevzutları nelerdir. konulara çalışmak için lazım.


   
 2. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi

  esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 3. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  çalıştığım mevzuatlar içinde en kazık olanı madendi:(
  o kadar not aldımki not almadan mevzuatı aynen yazsaydım daha kolay olurdu :)

     

   
  esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  soruyu değiştiriyorum;

  maden konusuna çalışmazsam en fazla kaç soru kaçırırım.
  sınavda madenden kaç soru geliyor :)

   
 5. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Ahaha çok güldüm ya ben en başından beri madenlerde İSG uzmanılarının sadece maden mühendislerinden seçilmesi gerektiğini savunuyorum. Çünkü çok fazla teknik bilgi içeriyor.

     

   
 6. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  jeoloji de olabilir bence...

   
  kezgur ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 7. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Bencede olabilirde bu işte en iyi teknik bilgiye maden mühendisleri sahip bizlerin çok konumuzun dışında klıyor veteknik terimleride anlamakta zorluk çekiyoruz.
   
 8. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  tabi jeolofi maden vb. yakın mesleklerden olmalı. diğer mühendislik, teknik elemanlar yardımcı olarak bulunabilir.
  maden başlı başına br konu   
 9. Kezban Gürbüz

  Kezban Gürbüz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar maden gerçekten başlı başına bir detay.Maden ile ilgili olarak hem maden kanunu,yönetmeliği ve tüzüğü var.Genel olarak 4-5 soru geliyor ve bunlar gerçekten bilgiye dayanıyor.Ben jeoloji mühendisiyim buna rağmen aralıkta sorunun birini yanlış yaptım.Çünkü yönetmelik veya tüzük ile ilgili bir soruydu.Teknik terim fazla ama zamanınız olursa bakabilirseniz iyi olur.

     

   
  cemakbulak bu yazıya teşekkür etti.
 10. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  Ben sizin yerinizde olsaydım bu konuya çalışmamak gibi bir riske girmezdim çünkü; aralıkta sınava girmeden önce inceleyebildiğim kadarıyla çoğu sınavda bir konudan beklenenden fazla soru mutlaka geliyor (örneğin aralık sınavında beklenenden fazla elektrikle ilgili soru olması gibi) böyle bir durumla karşılaşırsanız üzülürsünüz ama genel olarak maden işleri çok fazla içerik olsa bile bir iki sefer okuyarak akılda kalabilecek ve mantığa dayalı bilgiler ( veya ben maden müh. olduğum için bana öyle geliyor bilemiyorum :) ). bunun haricinde bu konudan bildiğim kadarı ile her sınavda en az 2-3 soru geliyor. bana sorarsanız daha önünüzde uzun bir süre var çalışın derim ben size.   
 11. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Jeoloji ile aynı görünsede çok farklı mühendislik disiplinleridir.Jeologlar yer altı maden ocaklarında görev pek yapmazlar.Ayrıca teknik nezaretçilik de yapmadıkları için yani durum farklıdır.En çok kafa karıstıran sorular metan ve grizu konularından gelebilir.Genelde sayısal rakamsal sorular vardır.Ocakta metan değerlerini öğrenın mevzuatta ama aradaki nüans farkına dikkat edin.Birinde ocakta çalışma durduruluyor diğerinde ocak boşaltılıyor.Metan değerine göre de patlatma yapılabilir yada yapılamaz.Kömür tozu mermer tozu gibi konulardanda soru gelebiliyor.Arkadaşların dediği gibi maden soruları zordur gelecek 4-5 soruyu kaçırmayayım dersenız maden yeraltı mevzuatını iyi inceleyin.Maden ve taşocakları tüzüğü-Parpat tüzüğünü iyi inceleyin derim.Saygılarımla.   
 12. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Dünyada iş sağlığı iş güvenliği olayınının temeli madene dayandıgı için soru çok geliyor.Birde soru hazırlayan kişilerden maden müh.ağabeyler çok sayıda oldugundan bu konuda çok soru çıkıyor.Bilirsiniz piyasadaki sayısı çok az A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının yüzde 80 i Maden Müh.ağabeylerimizdir.
  Arkadaşında dediği gibi Maden sahasında isg uzmanı olmak zordur ve riskide çoktur.Hele hele de yeraltı işletmelerinde isg uzmanı iseniz her gece dualar okuyup yatarsınız.Maden ocaklarında isg uzmanı olmak etrafı kapalı bir fabrikada uzman olmaya benzemez.ÖRNEK:şişe cam fabrikaları-tekstil fabrikaları-yiyecek içecek fabrikaları gibi.
  Diğer iş yerlerinde risk analizi yaparsınız 3 saatte bitirirsiniz maden sahasında risk analizi yapsanız nerden başlayacagınızı bilemezsınız en az 500-600 madde hazırlamanız gereklidir.Günlerce sürer.

   
  mus.esen ve esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica