Haber - Maden Işçilerine Işçi Sağlığı-iş Güvenliği Ve Mesleki Eğitim Kursu - Kütahya | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Maden Işçilerine Işçi Sağlığı-iş Güvenliği Ve Mesleki Eğitim Kursu - Kütahya

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Maden İşçilerine İşçi Sağlığı-İş Güvenliği ve Mesleki Eğitim Kursu

  1.jpg


  Kütahya’nın Gediz ilçesinde, maden işçilerine “İşçi Sağlığı, İş Güvenliği ve Mesleki Eğitim” kursu veriliyor.

  Gediz Mesleki Eğitim Merkezince 2014 Haziran ayında Gediz’deki maden ocaklarındaki işçiler için “Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Kurslar” programı çerçevesinde başlatılan “İşçi Sağlığı, İş Güvenliği ve Mesleki Eğitim” kursları hızla devam ediliyor.

  Verilen eğitimlerle ilgili bilgi veren Gediz Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Kıyak, Haziran ayından itibaren ilçede faaliyet gösteren Güneş Madencilik, Cen-Ma Madencilik, Akkuş Madencilik ve Netma Madencilik şirketleri yöneticilerinden gelen talep üzerine söz konusu madenlerde çalışan işçilere yönelik ‘İş Güvenliği-İşçi Sağlığı ve Kazı Tahkimat Söküm İşleri’ kursları düzenlenmesi için protokol imzaladıklarını söyledi.

  Protokol gereği düzenlenen kursların ilgili firmaların bünyesinde ve Gökler Beldesi Ortaokulu’nda 40 saat süreli olarak yapıldığını, kurs bitiminde yapılan sınavlar neticesinde başarılı olanlara kurs bitirme belgeleri verildiğini belirten Gediz Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Kıyak, şu şekilde konuştu: “En son olarak 26.08.2014 tarihinde Kretase Madencilik ile başlayan kurslarda 48 madencimiz teorik ve uygulamalı eğitimden geçirilmektedir. 2014 yılı içinde verilen 10 kursta toplam 254 madencimiz eğitimden geçirilmiştir. Devam eden kurslarla birlikte bu sayı 302’ye ulaşacaktır. İşçilerimiz 24 saati İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, 16 saati de Mesleki konular olmak üzere toplamda 40 saatlik teorik ve uygulamalı eğitimden geçmiş olmaktadırlar. 13 Temmuz 2013 tarihli 28706 sayılı Resmi Gazeteye göre yürütülen kursların zorunlu olarak alınması gerekmektedir. Kurslarda verilen eğitim, ne gibi iş kazalarıyla karşılaşılabilir, iş kazasına uğramamak için hangi tedbirler alınmalı nelere dikkat edilmeli gibi konuları kapsamaktadır. İş güvenliği işçi sağlığıyla ilgili bu kursları sadece madencilerin değil hemen bütün meslek dallarının alması zorunludur. Bu kursu alması gereken meslek dalları ilgili resmi gazetenin ekinde yer alan listede bulunmaktadır. İş müfettişlerince yapılan iş yeri denetimlerinde öncelikle bu kurs sonunda verilen belge çalışanlar için sorgulanmaktadır. Çalışanda bu belgenin olmaması durumunda iş yeri kapatma ve çalışan başına 1000 TL. üzeri mali cezalarla karşılaşılabilmektedir. Şu ana kadar madencilik, plastik, metal ve akü sektöründe verilen kurslarda öncelikle kurs talebinde bulunan firmalarla protokol imzalanmakta ardından kurs ile ilgili süreç başlamaktadır. Bu zaman alan bir süreç olduğundan Gediz’deki firmalarımızın 2 sene geçerli olan bu protokolleri bir an evvel yapmalarının cezai yaptırımlarla karşılaşmamaları için gereklidir. Matbaacılık işleri (Her türlü basım işleri), Her türlü canlı hayvanın kesilmesi, işlenmesi, ambalajlanması, sakatat tesislerindeki işler, Beton, asfalt, çimento, alçı ve kireç gibi yapı malzeme ve maddelerinin üretimi, işlenmesi. Soğuk demircilik ve her çeşit kaynak işleri 100’den fazla meslek dalının alması gereken bu kurslar ister işyerinde sadece kişi tek başına çalışsın ister yanında birileri çalışsın bu kuşları almak zorundalar. Bundan dolayı tüm meslek çalışan ve işverenlerimizin ilgili resmi gazeteyi incelemeleri faydaları icabı olacaktır.” (MA-EFE)

  Kaynak: IHA


   
  aysima bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica