Tartışma Lütfen Yapmayın (yaşadığım Olay)

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Soner Çıtakoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. jeolog005

  jeolog005 TÜİSAG Üyesi  Tam zamanlı 1000-1500 tl ye çalışanlara bir şey diyemiyorum, emek sömürüsüne alet oluyorlar. Bu gün bir OSGB c sınıfı iş güvenliği uzmanının saatine 40-50 tl diyor 180*40 = 7200 tl eder. 7200 tl'yi benim üzerimden kazanacak bana 1000 tl verecek. Bence buna alet olmayın kendi işinizi bulmaya çalışın.


   
  perdeler bu yazıya teşekkür etti.
 2. ersin_0041

  ersin_0041 TÜİSAG Üyesi

  Ersgur bey,

  Çok iyi yapmışsınız 300 liraya uzmanlık yapılmaz OSGB'lerdeki hizmet zaten belli siz eğer uzmanlık işini kabul etseydiniz fabrikada iş güvenliği ile alakalı ne iş var ise size geleceklerdi. böyle olunca sizde asıl işinizi yapamayacaktınız ve işler sarpa saracaktı. En az fazladan 1000 tl almadan yapılmaz bence.

  iş güvenliği 300 tl gibi bir rakama yapılacak iş değil heleki işveren iş güvenliğinin ne olduğunu bilmiyorsa işiniz daha zor..

   
 3. umutaltanm

  umutaltanm TÜİSAG Üyesi

  300-500 ne günler göreceğiz daha. Ama hep denilen gibi riskler daha net görülmeye başlayınca değer de artacaktır.

     

   
 4. Burda 300 tl iyi diyen arkadasları görmek gercekten üzücü tehlikeli ve cok tehlikeli sektörde calısan biri bu paralara o insanların vebalini aldıgının farkında mı bir iş kazası olup o insan sakat kalıp iş göremez oldugu zaman onun ailesi cocuklarının vebalini nasıl tasıyacak...300 lira alıp işini göstermelik yapmakla olmaz bu işler..Bizim işimiz zor ve bir o kadarda vicdan gerektiren bir iş osgblere gelince onların oyuncagı olmayın bireysel fabrikalarda calısın derim...

   
 5. Uygar Avcı

  Uygar Avcı TÜİSAG Üyesi

  Çok yazık gerçekten. Bu sonucun tek sebebi insanları üniversite okumaya yönelten ama okuduktan sonra iş olanağı yaratmayan devlet. Bildiğiniz domino etkisi.

  Mezunlarda haklı iş arıyor bulamıyor. Bir çıkış bulması gerekiyor 1500 verip uzman olabiliyor. Uzman olunca iş bulunuyor. Ama orantılı olarak maaşlar düşüyor. Tecrübesiz uzman sayısı artıyor. Onlarda önce tecrübe kazanmak deyip maaşı ikinci plana atıyor. Ama işin riskini görmüyor. Maaş ortalamasını aşağıya çektiğinin farkında değil.Bakalım bu furya daha ne kadar gidecek. Bazı arkadaşalar düşük maaşlara çalışanlar patlayacak diyor da hiçbir şey olmaz göreceksiniz. Zaten OSGB'ler herşeyi kağıt üzerinde yapıyor. Uzmanda paralel olarak böyle yapıyor.

  Ayrıca kimse bu işi hayrına yapmıyor. Herkesin hayat standartlarını yükseltme hedefi var. Ama sonuç sıfıra sıfır elde var eksi on

  İş Güvenliği Uzmanın Tanımında şöyle bir değişiklik olmalı bence ; İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip kendi mesleğinde iş arayıp bulamayan mühendis, mimar veya teknik elemanı, biyolog

     

   
  food_eng, DUAYEN18, eski ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. jeolog005

  jeolog005 TÜİSAG Üyesi

  kardeşim 300 tl orada çalışan bir için iyi diyorum.
  Anlamadığım şey para ile vicdanı aynı cümle içinde ve birbirini destekler nitelikte nasıl kullanabiliyorsunuz.
  Size 10000 tl verilince o vebali taşıyabilecek misiniz?
  300 lira alıp göstermelik yapın demedim ben hiç bir zaman.

   
 7. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  kendi mesleğini yapsan ör: mühendisliğini yapsan ne kadar tecrübesiz olursan ol igu dan daha fazla kazanırsın yaww
  kaldıki neden riske atasın kendini:)
   
  uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 8. HSE Engineer

  HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba. Ben bu 1000 tl ye OSGB le anlaşan uzmanları gerçekten anlayamıyorum. Gidip bir mağazada satış elemanı olarak çalışsın daha iyi en azından tehlikesi yok...   
  hasanyildiz84, perdeler, Uygar Avcı ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. olay sudur tabiki para-vicdan olayı farklıdır ama olan su 300 tl den ben 10 yerle anlasırım ayda ortalama 16-17 gün calısıp 3000 tl yi cebime koyarım hesabıdır bu buda ne demek oluyor üstünkörü isg uzmanlığı yapıp insanların vebaline girmek oluyor ben 20-30 kişinin üstü cok tehlikeli ve tehlikeli işlerin tam zamanlı uzman calıstırmasından yana biri olarak bu sekilde yapılan iş güvenliği uzmanlığını desteklemiyorum örneğin 20 işcisi olan insaat firmasında tam zamanlı uzman calısmassa eğitim seviyeleri genellikle ilkokul olan insaat işcilerine isg bilinci nasıl aşılanacak imkanszın da ötesinde bir durum.o yüzden paraya değilde güvenliğe önem veren ama yaptığı işin de tehlikesi bilen ve hakkını veren uzmanlar olalım o zaman ücret politikalarıda kaliteyle orantılı artacaktır fiyatın düsmesinde sebep aslında iş bilmeyen uzmanlarımız

     

   
  Satife ve perdeler bu yazıya teşekkür etti.
 10. jeolog005

  jeolog005 TÜİSAG Üyesi


  Ben mi anlatamıyorum yoksa yazdıklarımı okumadan mı yazıyorsunuz anlamadım ki. Beyefendi orada çalışıyorum diyor, orada tam zamanlı çalışan bir teknik eleman. Hiç öyle 10 yerle anlaş 16-17 gün çalış falan hesabı yapmadım ben.
  1-2 kere de yazdım bunu orada çalışıyorsanız güzel diye. Hatta şimdi baktımda her mesajımda zaten orada çalışıyorsunuz demişim. Bu kadar hesaplara girmeye gerek yok benim söylediğim açık ve net. Yine söylüyorum zaten o firmada çalışan, ortamdan, makinelerden, yapılan işten, işleyişten haberi olan biri için yapılabilirliği yüksek bir iş. Siz kendi firmanızda yapmazsanız 100 lira daha fazla verirler gelir OSGB, yarım yamalak veya tam artık orasını bilemem, yapar gider.   
 11. benim laflarımın tümü size değil zaten o sekilde yapan zihniyete üstünüze alınmayın siz...sizin dediğiniz konuya gelince ise acıkcası 300 tl ye calıstıgım yerde o işi yapıp o tehlikeyi sahsen almam herhangi bir iş kazası oldugu zaman direk biz sorumlu olcagımız için en azından devletin 2016 da baslıcak memurlar için koydugu 1200 liradan asagı bu işi kimse yapmamalı zaten orda tam zamanlı calısan biri tam zamanlıda isg sorumlusu olcak olaya hakim olacak varsın 400-500 e osgbye versinler iş kazası ve meslek hastalığnın en cok oldugu ülkelerden biri olarak yasa eger tam işlerse hepsi anyayı konyayı görecekler yeterki yasa tam uygulansın tabi buna inanıyormusun dersen zor bizim ülkede hersey göstermelik maalesef bundan yararlanan kişilerde kısa sürede zengin olma derdinde insan sağlıgını iş güvenliğini düsünen yok maalesef   
  HSE Engineer bu yazıya teşekkür etti.
 12. Soner Çıtakoğlu

  Soner Çıtakoğlu TÜİSAG Üyesi

  Herkes bi düşünsün heryer muhasebeci kaynıyor, ne fiyatlar veriliyor nerdeyse bedava ama o kadar çok kişinin ağzı yandıki muhasebeciler yüzünden şimdi herkes bi iş yapmaya kalksa bildiğiniz iyi bir muhasebeci varmı diyor. Uzmanlikta eninde sonunda böyle olucak onun için işini iyi yapacak olan canını sıkmasın başarılı olacak.
  Ayrıca her mesleğin bir odası ve tarifesi vardır. Bu bir an önce uygulanmalı ve bu uygulamayı aksatanlar ihbar edilmelidir.
  Tabiki şu anda çok zor durumda olup çok düşük fiyatlara razı olacaklar çıkacak ama onlarda unutmasın ki ilerde hep zor durumda olacaklardır çünkü onlar kendi değerlerini kendileri düşürmüşlerdir.
  yeni mezun bir mühendis ailesi ile kalıyor ayda 1000 Tl harçlık diye bakıyor evlenmeye kalkıp ev geçindirmeye iş gelince ne yaptım ben diyecek ve fiyatını hiç bir zaman arttıramayacak. Arttırması için elindeki bütün firmaları bırakıp sil baştan yapması gerekecek bilin bakalım o zaman istediği fiyattan iş bulabilecek mi bulursada buldukları ona iş verecekmi piyasadan silinip gidecek.
  Sonuçta hepsi olacak iyi kazananda olacak konu 300 400 tartışmasının dışında dilencilik boyutuna indirilirmiş, işin sorumluluğu ve önemi anlaşılamamış, yetkilerimizin yerle bir edilmiş olmasıdır.
  Herkes kendine verdiği değer ölçüsünde değer görür.
  Saygılar sevgiler.

   
  First Safety, Ali Üstün, Reinarubia ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  bu yoruma ben çok katılamayacağım. benim iş yerim 2500 tl den az verirse ben o işi yapmam.. zira OSGB ye 4000 den aşşa yaptıramıyorlar..
  rakkamları bu kadar düşürmek kaliteyi de düşürür..
  büfeci yada berber, risk analizini kendi yapabilir zaten. ama doğru olurmu o tartışılır.. böyle küçük bir yer bile olsa 50 tl ye yapmak bu işi yerin dibine sokmak demektir.. lütfen bence hiç yapmayın ki başka arkadaşların hakkına saygı olsun..
   
  S.O.45, fatihkrty ve HSE Engineer bu yazıya teşekkür etti.
 14. yıldızlı

  yıldızlı TÜİSAG Üyesi

  Devlet işlerin avrupa kalitesinde yürütüldüğünü göstermelik de olsa göstermek üzere uğraşıyor o yüzden bu uzmanlık piyasasıda göstermelik teftişler göstermelik risk değerlendirmeleri vs yapılan işlerle 3 5 kuruşla yapılacak işler seviyesine çekilmiş oluyor gerçekten bu cezaların uygulanmasıyla bir çok çalışan iş veren firma mağdur duruma düşeceği ortada ne kadar kazançları var ki bir işçinin yaralanması yada ölümüyle gelebilecek cezayı ödeyebilecek durumdalar o yüzden herşey göstermelik herşeyin üstü kapalı elbet alengirli şeyler olacak Aliağaoğlunun inşaatinde bilmem kaç kişinin ölmesinin ardından olayın üstünün kapanabildiği gibi kapanılcak şeylerde olucak o yüzden diyecek birşey yok bu konuda

   
 15. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Daha öncede başka bir yerde bunun hesabını yaptım. Türkiyede 11 milyon SGK lı var
  Ortalama bir uzmanın 700 kişiye baktığını düşünsek (A-B-C farketmeksizin)
  11 milyon/700= 15714 uzman ihtiyacı var Türkiyenin. Hadi hatırınız için rakamı yuvarlayalım 16000 diyelim

  Mevcut C sayısı kaç? 35000
  Mevcut A+B kaç tane? 1500
  Aralık sınavına girecek kişi sayısı kaç? 60000
  Ne eder? 96500 uzman
  Şimdi
  16000 nireee 96500 niree.

  Biri ücretler ne durumda olucak mı diye sormuştu?

  Hemen yanıtlayım asgari ücret düzeyine inecek.
  Alıştırın kendinizi buna.
  Hayal dünyasında yaşamayın....   
  selin-su bu yazıya teşekkür etti.
 16. HSE Engineer

  HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

  Asgari Ücret? Siz de hayal dünyasına girmişsiniz sanırım...

   
 17. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Bak bugun yayımlanan yönetmelik değişikliğini iyi oku çok tehlikeli grupta kişi başına 20 dakikadan 12 dakikaya düştü. Tam zamanlı olarak çok tehlikelide tam zamanlı olarak eskiden 500 kişiye bakabiliyorken artık 1000 kişiye bakabiliyoruz.

  Biraz zorla kendini 3-5 step sonrasını görmeye çalışırsan. 1-2 sene içinde muhasebeci düzeyinde maaşlar alacağımızı anlarsın.

  Hayale kapılma...

   
  S.O.45, uzmannn, ediko ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Yeni yönetmeliğe göre Türkiyenin kaç uzmana ihtiyacı olduğunu tekrar hesaplayalım.
  Türkiyede 11 milyon SGK lı çalışan var.
  Ortalam bir uzmanın yeni yönetmeliğe göre 1500 kişiye baktığını düşünürsek(A+B+C)
  11 milyon/1500= 7333 tane uzman türkiye için yeterlidir.(A+B+C)

  Hadi hatırınız için rakamı 8000 yapalım.
  EE Mevcut uzman sayısı kaç 36500 (A+B+C)
  Aralıkta kaç kişi girecek 60000 bunların %25 si sınavı kazansın ne eder?
  15000

  Topla hepsini
  Yılbaşında yaklaşık 50000 uzman (A+B+C) olacak

  Türkiyenin toplam ihtiyacı ne? 8000 uzman (A+B+C)

  Ben asgari ucreti fazla bile söylemişim..:)

   
  ediko ve selin-su bu yazıya teşekkür etti.
 19. tuncay

  tuncay TÜİSAG Üyesi

  bazı arkadaşların yorumlarını hayretle okuyorum.100 kişi tehlikeli sınıfa işveren ekstra 300 tl vermiş kabul etsene diyorlar..2 sene bu işin piyasasını bilmeyen ve sadece kanun çıkınca bu işin adını duyan uzman başka bir sey beklemeyin..

   
  selin-su bu yazıya teşekkür etti.
 20. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  aynen öyle oldu iyice içine ettiler kanunun içine mesleğin içine yerlere serdiler resmen.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica