Soru Lütfen Acilll Yardım Edin...

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında kpss25 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kpss25

  kpss25 TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar merhaba bir konuda düşüncelerinizi paylaşmak istiyorum. çalıştığım iş yerinde en üst kat yemekhane ben yemekhanenin 2 alt katında çalışıyorum yemekhanenin atık boruları çalışma odamızın girişindeki koridordan geçiyor ve boruda bir problem var su akıtıyor altına kova koyduk dolunca boşaltıyoruz ancak pis koku var ve duvarda mantar oluşumu başlamış c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak rapor hazırlamamı istediler hiç tecrübem yok burda ne gibi sorunlar olabilir rapora ne yazmalıyım nasıl yazmalıyım örnek bir rapor varmı... lütfen acil cevap yazın...


   
 2. YASİN01

  YASİN01 TÜİSAG Üyesi

  işyeri hekiminden yardım alabilirsin,il-ilçe sağlık müdürlüğünden bu konuda oluşabilecek enfeksiyon ve rahatsızlıklar hakkında bilgi alabilirsin ve bir rapor yaz mevcut durumu ve bu durum neticesinde oluşabilecek hastalık ve alınabilecek iş görmezlik raporlarından bahset.bu raporun bir formatı yok kendin oluşturacaksın formatını.

   
 3. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  CEVAP:
  Sayın meslekdaşım,
  1-Öncelikle ek olarak sunduğum,Sağlık Bakanlığına ait plan bu yayını incelemeniz sorularınızın büyük bir kısmını cevaplayabilmenizi sağlayacaktır.
  2-İş yeri hekiminden yardım çok isabetli olur.
  3-İş yerinizideki binalarının,İnşaat ve Tesisatından ,genel anlamda işletiminden sorumlu birim,binanızın mevcut proje bilgilerine göre yapısal teknik tesbitleri yapmalı ve bir rapor tanzim etmelidir.
  4-Durum derhal ,İş yerindeki,Sağlık ve güvenlik Kuruluna yazılı olarak bildirilmeli ve acilen toplanması sağlanarak,iş verenin veya vekilinin de bizzat katıldığı uygulama kararları alınmalıdır.
  5-Dün itibarı ile en son yapılan değişiklikler kapsamında,bu sızıntı giderilmedikçe,bu mekanda personel çalışması yapılmamalıdır.
  6-İş yerinizin diğer birimlerininde incelenmesi sağlanarak,aynı tarz sıkıntıların gelecekte de tekrar etme ihtimali göz önüne alınmalıdır.
  7-İş yerinizde yapılmış Risk Değerlendirmesinin ----REVİZE EDİLMESİ---sağlanmalıdır.
  8-Mevcut durumun ---MESLEK HASTALIĞI---na dönüşmesi önlenmeli,gerekli tedbirler alınmalıdır.
  İyi çalışmalar dilerim.

     

   
 4. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi   

  Ekli Dosyalar:

 5. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi


  CEVAP:

  Sularla (KULLANIM/ATIK)ilişkili hastalıkların
  en önemlileri şunlardır:

  ? İshal
  ? Basilli ve Amipli Dizanteri
  ? Giardiyaz
  ? Bağırsak Parazitozları
  ? Gine Kurdu Hastalığı (Dracunculiasis)
  ? Tifo ve Paratifolar
  ? Yersinya Gastroenteriti
  ? Kampilobakter Enfeksiyonu
  ? Kolera
  ? Viral Gastroenteritler
  ? Hepatit A ve Hepatit E
  SULARLA İLİŞKİLİ HASTALIKLAR
  10
  ? Lejyoner Hastalığı
  ? Leptospiroz
  ? Trahom
  ? Onchocerciasis
  ? Sıtma
  ? Şistosomiazis
  ? Dengue Humması ve Dengue Hemorajik Ateşi
  ? Siyanobakteri Toksinlerine Bağlı Zehirlenmeler
  ? Anemi
  ? Arsenik Zehirlenmesi
  ? Fluorozis
  ? Suda Boğulma
  ? Malnutrisyon


  NOT:Sızıntı olan bu mekanın, Çevresel Etki Değerlendirmesi stanndartlarına uygun olarak, anti mikrobik temizliği /Hijyen mutlaka sağlanmalıdır.
  (Bu çalışmalar esnesında,özellikle KKD kullanımında çok hassas davranılmalıdır)

  İyi çalışmalar dilerim.

     

   
 6. Ediz U.

  Ediz U. TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım,
  Risk değerlendirmesinin revizesine falan gerek yok... Boruyu tamir ettir , sızıntı olmamasını sağlattır... Basit bir boru sızıntısını tamir ettiremiyor musunuz... Çevresel etki değerlendirmesi falan demişler , borularınızdan nükleer atık mı geçiriyorsunuz...

   
  cenk, Uzman Özlem ve çağatayözcan bu yazıya teşekkür etti.
 7. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  CEVAP: Uzman yaklaşımı her zaman derinlikli ve bilimsel olmalıdır.İSG kültürünün temel hedefi olan, İYİLİK HALİ'nin bozulmasına sebep olan etkenlerin , yapısal ve çevresel durumlarının değerlendirilmesinde, küçümseyici, ihmal edici,yanlış yõnlendirici üslup kullanılmaması gerekmektedir.Danışılan duruma , bir bilirkişi olarak uygulama yapıldığını farzetmeyi õrnek empati olarak değerlendirdiğimizde, yöntem eksikliklerinin ve yetersizliklerinin hukuki , vicdani tıbbi maddi ve manevi bir çok sıkıntı yaşanacağı aşikardır.Burada danışılan konu, tamiratın nasıl yaptırılacağı değildir.Mühendis ve usta olarak konuya yaeylesinele, İSG Uzmanı arasındaki yaklaşım tarzı farkı tamda burada ortaya çıkmaktadır.Her türlü düşünceye saygı duyarak yapılacak õnerilerin, platformumuzdaki tüm üyelere , daha olumlu katkıları olacağını düşünmekteyim.Saygılarımla.
   
 8. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Tespit öneri defterine durumun (hijyen koşulları) önemine binaen ivedi çözümü (onarımı) öneren bir yazı yazarak görevinizi yerine getirmeniz gereklidir. Kalın sağlıcakla.   
 9. mkekin1970

  mkekin1970 TÜİSAG Üyesi

  Ortamdaki çalışanları rahatsız ediyorsa sağlık müdürlüğünden bilirkişinin gelmesini ve kontrol edilmesini sağla ve verilen rapor ortamın sağlıksız olduğunu ve mikrop yaydığını belirtiyorsa işverene göster ve tespit öneri defterine yaz, tadilatın yapılmasını sağla. Rapor senin için ve işin yapılması gerektiğine dair bir delildir.

     

   
 10. Ediz U.

  Ediz U. TÜİSAG Üyesi

  İSG de önemli olan işin sağlıklı yürütümü ve çalışanların sağlığı ve güvenliğidir. Öncelikle aksiyon almak gerekir. Önem arz eden , edebilecek , sağlık ve güvenlik açısından risk teşkil eden ufak veya hayati olaylara en kısa zamanda müdahale etmek , ettirmek zorundasınızdır. Yok efendim ben önce deftere yazarım , rapor hazırlarım, risk değerlendirmemi revize ederim , form düzenlerim , anket yaparım derseniz iş işten geçer... İş hayatında , fabrikada , işletmede aktif olmak ve sorunlara en kısa zamanda çözüm bulmak gerekir. Ortam güvenli hale geldikten sonra istediğiniz raporu düzenleyebilirsiniz , o size kalmış... Fazla derinlere inip derede boğulmamak lazım... Saygılarımla...   
 11. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  CEVAP:Sayın.Ediz U.
  Üyesi olduğumuz bu platformda ,doğaldır ki zaman zaman farklı görüşler paylaşılabilmektedir.Bu paylaşımlarımız,( bir kez daha tekrarlamış oluyorum ama)"Derinlikli ve Bilimsel olmalıdır".Aksi taktirde,derinine inilmiş sularda veya derede değil,"Bir kaşık suda boğulmuş olunur".Paylaşımlarımız,objektif olmalıdır.kpss25 rumuzlu üyemize verdiğim cevabımın 3.maddesinde;Özetle;"bu binanın akanından kokanından kim sorumlu ise,durum şöyle...şöyle...dir,..ve de ..kim sorumlu ise duruma el koysun ve gereği yapılsın..!" denilmektedir.Öncelikli tespit ve müdahale amaçlı AKSİYON işlevi bu şekilde gerçekleştirilmiş olmaktadır.Doz ayarı uygun olmayan Aksiyon,sorunun, daha da içinden çıkılmayacak hale gelmesine yol açacak bir REAKSİYONA sebep olabilecektir.6331 Sayılı yasanın yürürlüğe girdiği tarihten günümüze kadarki süreçte,İş Güvenliğini Bizzat SAHADA yapan arkadaşlarımız birçok iş kazasında ,HUKUKİ olarak(Tazminat...Tutukluluk...Hapis...Mahkeme...Davalar...İşsiz kalmak...v.b) birçok sorun yaşamışlardır.İSG Uzmanının görev yetki ve sorumluluklarına ait mevzuatın içeriği malumdur.Özellikle,6331 sayılı yasada yapılan en son değişiklikler kapsamında,TBMM de kabul edile halinde,".....İŞVERENE TEKNİK REHBERLİK VE DANIŞMANLIK YAPMAK ÜZERE GÖREVLENDİRİLEN iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı.....görev aldığı iş yerinde,görevi ile ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak,iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili eksiklik ve aksaklıkları ,tedbir ve tavsiyeleri belirleyecek ve iş verene yazılı olarak bildirecek..." denilmektedir.35 yıldır, Çok Tehlikeli işyerlerinde,(Fabrika,Atölye,kara deniz,ulaştırma,inşaat,tank çifliği,lojistik,yapı denetçiliği işleri) edindiğimi zannettiğim deneyimlerimi paylaştığım bu platformda faydalı olabilmek en büyük dileğimdir.Kazasız günler bizim olsun.Saygılarımla .   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica