Haber Lpg Ve Doğalgaz Zehirlemez, Boğarak Öldürür - Antalya

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  LPG ve Doğalgaz Zehirlemez, Boğarak Öldürür

  1.jpg

  ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Eğitim ve Kurtarma Birim Müdürü Şaban Kibar, "LPG ve doğalgaz zehirsizdir. Bunlara maruz kalan kişi havasız kalır, boğularak ölür. Bir insanın başına poşet geçirip ölmesi gibi bir şey" dedi.

  Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından, Konyaaltı İlçesi'ndeki Uncalı Meydan Hastanesi'nin personeline deprem, yangın ve çeşitli doğal afetlerle ilgili eğitim verildi. Yaklaşık 2 saat süren eğitime sinevizyon gösterisiyle başlayan Eğitim ve Kurtarma Birim Müdürü Şaban Kibar, hastane veya evlerde karşılaşılacak olağanüstü durumlarda yapılması gerekenleri anlattı.

  2.jpg


  LPG YA DA DOĞALGAZ ZEHİRSİZDİR

  Kibar öncelikle evlerde yaşanacak kazalara değinerek "Kış geliyor. Bu nedenle doğru bilinen bir yanlışı düzeltmek lazım. Banyoda insanlar zehirlenerek ölmez, boğularak ölür. LPG ve doğalgaz zehirsizdir. Bazen bu konuda basında da haberler yanlış çıkıyor" dedi. Banyoya girerken havalandırmanın kapatılmasının büyük bir yanlış olduğunu vurgulayan Kibar, "Banyoya girdiğinizde içeriye yoğun su buharı dolduruyorsunuz. Su buharı dünyada kutlanılan en temiz söndürme maddesidir. Ortamdaki oksijeni yok eder ve yangını söndürür. Ama siz banyoya girerken ne yaptınız, camı ve kapıyı kapattınız. İçerideki su baharı ve gaz dışarı çıkamıyor. Hamamdaki gibi tatlı bir uykuya dalarsınız. Gaz kaçağında da ortamdaki oksijeni bitirir ve havasız ortamda kalan insan tatlı bir uykuya dalar. Yavaş yavaş havasız kalır ve boğularak ölür. Bir insanın başına poset geçirip ölmesi gibi bir şey. Poşet zehirsizdir, insan havasız kaldığı için ölür" şeklinde konuştu.

  3.jpg

  YANAN TÜPTEN KORKMAYIN

  İnsanların bazı bilgileri kulaktan dolma öğrendiğine dikkati çeken Şaban Kibar, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “İnsanlar yanan tüpten patlayacağı ihtimali üzerine kaçar. Bu yanlıştır. Yanan tüp patlamaz. O tüpü siz kolay kolay patlatamazsınız. Tüpten kaçmak yerine gazın çıkış noktasını işaret parmağınızla kapatmanız yeterlidir."

  4.jpg

  Eğitime katılan Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Yangın Müdahale Şube Müdürü İsmail Selçuk Özgür ise “Tüm hastanelerin bu türlü tatbikatlar düzenleyerek personelini bilgilendirmesinde yarar var. Böyle eğitimlerle, yangın, deprem veya daha değişik durumlarla karşılaşılması halinde çok etkin ve az zararla atlatılmasını sağlayacaktır" dedi.

  Eğitim, alev alan tüpe müdahale ve 4 katlı hastanenin terasında çıkan olası yangında insanların tahliyesini anlatan tatbikatla sona erdi.

  Kaynak: DHA


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica