Soru Lpg Tanklarında Güvenlik

Konu, 'Basınçlı ve Kapalı Kaplarda Emniyet' kısmında ceylinada tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ceylinada

  ceylinada TÜİSAG Üyesi  Yerüstü LPG Tankları için soğutma sistemi kurulması zorunlu mudur?Bir de tankın dış yüzey temizliği nasıl yapılmalıdır?Teşekkürler


   
 2. tolga07

  tolga07 TÜİSAG Üyesi

  lpg tanklarında soğutma sistemi diye bir şey yok ancak stoklama kapasitesine göre sprink sistemi montajı yapılabiliyor. dış yüzey temizliğinden kastınız korozyon ise tankın boşaltılıp, gas-free işleminin yapılıp (tankın yıkanması, taşana kadar suyla doldurulup boşaltılması ve iç gaz ölçümünün yapılması) korozif bölgelerin zımparalanarak astar ve son kat ile boyanması gerekmektedir. kazasız günler dilerim..

   
 3. Ayhan Özdemir

  Ayhan Özdemir TÜİSAG Üyesi

  Toplam kapasitesi 10 m³’den daha büyük depolarda ve yerüstü tanklarında soğutma için yağmurlama
  sistemi bulunması mecburidir. Projelendirmede, risk analizi sonuçlarına göre, bir yangın anında çevresindeki
  en fazla tankı etkileyebileceği kabul edilen yangına maruz tankın toplam dış yüzey alanı ile bu tanktan etkilenebilecek yakın çevresindeki tankların yalnızca dış yüzey alanlarının 1/2’sinin toplamının her m²’si için 10 l/dak, tankların depolama alanı içerisinde birden fazla bölgede gruplandırılması hâlinde, yine aynı esaslara göre bulunacak en büyük tehlike riski taşıyan grup tankların veya tank dış yüzey toplam alanlarının her m²’si için 10 l/dak veya tüp depolama, dolum tesisi platformu ve sundurma gibi alanlarının her m²’si için en az 10 l/dak su debisi alınması ve su deposunun bu debiyi en az 60 dakika karşılayacak kapasitede olması gerekir. Hesaplanan su miktarını depolama tankları üzerine veya platform veya sundurma alanına uygun şekilde dağıtabilecek yağmurlama sistemi yapılması şarttır. Yağmurlama sistemine ve yangın musluklarına ihtiyaca uygun olarak suyu pompalayacak, birbirini yedekleyecek en az 2 pompa bulundurulur ve bu pompaların çıkış basıncı 700 kPa’dan az olamaz. Pompaların çalıştırılmasının otomatik veya uzaktan kumandalı olması ve bu sistemin haftada en az bir kere çalıştırılarak kontrol edilmesi gerekir. Pompalardan birisinin jeneratörden doğrudan beslenmesi veya dizel yangın pompası olması şarttır.

     

   
  Genco bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica