Eğitim-Sunum Lojistik Sektöründe İsg Uygulamaları

karahell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaşlar bir kaç sorum olacak ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Tırlarla taşımacılık işi yapan bir firmaya iş güvenliği eğitimi vermek istiyorum. Hangi konulara yer vermeliyim. Bununla ilgili kaynak, yada sunum varsa paylaşırsanız sevinirim.

Herkese kazasız günler diliyorum.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

leventsert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
SHELL Bu konuda Türkiyenin en iyi iş güvenliği eğitimi uygulanan yer.Bunun için SHELL den ayrılan İş Güvenliği Uzmanı Turgay beyi bulabilirseniz size yardımcı olabilir.

bünyamin yavuz

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ozkan bey parola istiyor.

ozkan284

Üye
TÜİSAG Üyesi
salt okunur dediğiniz zaman dosyayı görebilirsiniz

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Elinize sağlık, çok güzel hazırlamışsınız.

Fakat,
sürücünün sağlık durumu, örneğin grip olmuş, hasta olmuş ve doktor tarafından verilen ilaçları kullanıyor iken ki yapılması gerekenler konusunu;
Bildiğiniz gibi sürücüler "yalnız çalışan/yalnız çalışmalar" kapsamındadır. Dolayısı ile belli km.lerde şirket merkezi - sürücü arasında kontrol amaçlı telefon görüşmeleri yapılması, bunun göz ardı edilmemesi konusunu;
Şirket uzun yol araçları için, sürücü dinlenme sürelerinin belirlenmesi ve sürücülerin de bu dinlenme sürelerine riayet etmeleri konusunu;

da düşünmenizi tavsiye ederim.

Tekrardan ellerinize sağlık.

ozkan284

Üye
TÜİSAG Üyesi
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Bu eğitimi hazır beton firmasına vereceğim yeterli olduğunu düşünmüştüm.. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Beton Mikserleri ve Beton pompaları işin içinde ise! bir saniye !!!! :)

Ben bir iki konu daha size önereyim o zaman :

En son slaytta park konusu vardı. Orada geri geri park ve pompaya ramp konusunda mutlak suretle yerde bir işaretçinin olması ve işaret ve işaretçiye uyulması konusu

Pompaya ramp için yapılacak beklemelerde -ki bir anda bakıyorsunuz ara bir sokakta 8-9 tane mikser birden beliriveriyor- tüm uyarı ışıklarının açık olması ve mevcut yol üzerindeki genel araç ve yaya trafiğinin aksatılmaması yönünde ilave tedbirler alınması

Ayrıca, pompaya beton aktarımı esnasında -sizin de bildiğiniz gibi- pompa aktarım borusu içindeki akışkanlığı sağlamak için kimyasal madde dökülmekte o nedenle, kıymetli sürücü arkadaşımızın bu işi yaparken eldiven ve emniyet gözlüğü kullanması

Mikserden yapılan aktarım sonrasında, mikser içinin temizlenmesi gerekir. Sağolsun arkadaşlar mikser içini boş çevirme ile yaparlar sonra içindeki dipte kalan beton artıklarını olmadık yerlere dump ederler. (Çevre yönünden)

Beton pompa aracını kullanan arkadaş, kurulumasına, ayakların açılmasına dikkat etmeli, pompa aktarım borusunun yükseltilmesi esnasında yukarıdaki havai hatlara, yanlardaki binalara, beton dökülecek yerin altındaki katlardan çıkan iskele, kalıp vb. şeylere dikkat etmesi

gibi bir iki konuda bir satır bile yazsanız en azından sürücü ve operatör arkadaşların dikkatini çeker diye düşünmekteyim.

ozkan284

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu slayta sadece genel olarak kamyonlarda uyulması gereken güvenlik önlemlerine değindim. Sadece pompa ve sadece mikser için ayrı ayrı slaytlar hazırlıyorum inşallah kısa sürede onları da paylaşacağım.

Hüseyin KORKMAZ

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Lojistik sektörü hangi tehlike sınıfına giriyo? Bilen var mı?

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Lojistik sektörü hangi tehlike sınıfına giriyo? Bilen var mı?

Yönetmelikte gördüğüm kadarıyla...

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ TEBLİĞİ

b) Tehlikeli İşler

84) Kamyonla yapılan yük nakliyatı (Aynı işveren tarafından yaptırılan tahmil ve tahliye işleri dahil)

85) Tankerle karada yapılan nakliyat işleri (Toz, gaz, sıvı kimyasal maddeler dahil)

Ekli dosyalar

• tehlike_siniflari.doc
    99 KB · Görüntüleme: 1,334

akif akbıyık

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çok kıymetli bilgiler vermişsiniz emeginize sağlık. bunun yanında bir kamyonu olup bir çalışanı olan basit bir nakliye işiyle ugraşan için risk analizini nasıl yapacagız yanı hangi risk faktörlerine önem çekmek gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

İbrahim

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar,
1 çalışanı olan bir kişi risk analizi istiyor. Şoför çalışıyor yanında ve yolcu taşıma işi yapıyorlar. Herhangi bir ofisleri yok. İş adresi olarak ev adresi bildirilmiş. Bu risk analizi nasıl olmalıdır sizce?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.