Liselerde Isg Seçmeli Dersi Olabilir Mi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında vahit kurtulus tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. vahit kurtulus

  vahit kurtulus TÜİSAG Üyesi  Şimdi arkadaşlar aklıma düşen bir sorudur bu aslında. Nasıl ki, zamanında Lise ve dengi okullarda Mili Güvenlik derslerine subaylar (bizimki örneğin bir YüzBaşıydı) girdi bize askeriyeyi milli güvenlik olgusunu rütbeleri astı üstü şemasını işte konuları tam hatırlayamıyorum ama bunları anlattı şimdi bu denli İSG olgusunu milletimizde oluşturma çabalarına liselerden başlanabilir böylece ( asıl amaç İSG uzmanına yeni saha çıkarabilmek ) Okullarda seçmeli ders şeklinde İş güvenliği dersleri verilir. Bu özellikle Meslek Liselerinde çok etkili olacaktır diye düşünüyorum.

  MEB ve ÇSGB bu şekilde bir çalışma yabilir mi altyapısı oluşturulabilir mi? Ne dersiniz? Yorumlarınızı paylaşırmısınız. Buna İSAG'da ön ayak olabilir mi ?


   
 2. vahit kurtulus

  vahit kurtulus TÜİSAG Üyesi

  Konuya ait 35 okunma var ama olabilir yada olmaz bu diyen yok mu ?

   
 3. cvl-tt

  cvl-tt TÜİSAG Üyesi

  Olabilir..Çok mantıklı..Özellikle Endüstri Meslek Liselerinde zorunlu ders bile olabilir..

     

   
 4. Namık Kemal ERGÜN

  Namık Kemal ERGÜN TÜİSAG Üyesi

  Olabilir tabi ki, olmalı da. Amaç iş güvenliği kültürünü oluşturmaksa temelden başlamak lazım.

   
 5. vahit kurtulus

  vahit kurtulus TÜİSAG Üyesi

  yani amaç aslında bir taşla iki kuş.. asıl amaç dediğim gibi isg uzmanına yeni bir saha oluşturmak.. isg uzmanı enflasyonu yaşadığımız şu günlerde sahaya ihtiyaç var diye düşünüyorum.

     

   
 6. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Bence de oldukça makuldür hatta benim bildiğim yurtdışında anaokulu seviyesinde başlıyorlar. Bence de her sene bir ders ile çocuklar isg ile içiçe yetiştirmek çok güzel olabilirdi

   
 7. ensaryegen

  ensaryegen TÜİSAG Üyesi

  Sanırım bir kampanya başlatılmak isteniyor? Gelişmiş ülkelerde bu ders zaten zorunlu zorunsuz hayat bilgisi adı altında veriliyor. Çocuklar okula baretle gidiyor.
  Evet olmalı ancak uzmanlar deneyimlerini paylaşmalı ancak bunu toplumsal görevleri bakımından yapmalı. Zaten ufacık çocuğa forkliftin periyodik kontrolünden bahsedemezsin.
   
 8. Esra Dilge ÖZYURTLU

  Esra Dilge ÖZYURTLU TÜİSAG Üyesi

  Bence dışardan atama olmaz devlet kendi bünyesindeki belge alan öğretmenlerden gorevlendirir   
 9. vahit kurtulus

  vahit kurtulus TÜİSAG Üyesi

  bakın bir kampanya olarak düşünürsek bu propaganda çalışması gibi anlaşılabilir.. çocuklara forkliftin bakımından bahsetmek şu an sizin fikriniz olarak ortaya atıldı yukarıda böyle birşey söylenmedi..

  İSG olgusundan bahsettim yukarıda milli güvenlik dersinde G3 piyade tüfeği nasıl temizlenir diye anlattılar mı size? mantıkla yaklaşalım olurmu :)

     

   
 10. vahit kurtulus

  vahit kurtulus TÜİSAG Üyesi

  up   
 11. Saime Ç.

  Saime Ç. TÜİSAG Üyesi

  Evet benimde aklımdan geçti hatta anaokulu seviyesinden başlanıp lise bitene kadar da devam ettirilmeli. Kulüp açılabilir mesela. Nasıl tüyatrolar geliyor okula iş güvenliği ile ilgili de bir oyun yapılabilir mesela...   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica