Liselerde Isg Seçmeli Dersi Olabilir Mi?

vahit kurtulus

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Şimdi arkadaşlar aklıma düşen bir sorudur bu aslında. Nasıl ki, zamanında Lise ve dengi okullarda Mili Güvenlik derslerine subaylar (bizimki örneğin bir YüzBaşıydı) girdi bize askeriyeyi milli güvenlik olgusunu rütbeleri astı üstü şemasını işte konuları tam hatırlayamıyorum ama bunları anlattı şimdi bu denli İSG olgusunu milletimizde oluşturma çabalarına liselerden başlanabilir böylece ( asıl amaç İSG uzmanına yeni saha çıkarabilmek ) Okullarda seçmeli ders şeklinde İş güvenliği dersleri verilir. Bu özellikle Meslek Liselerinde çok etkili olacaktır diye düşünüyorum.

MEB ve ÇSGB bu şekilde bir çalışma yabilir mi altyapısı oluşturulabilir mi? Ne dersiniz? Yorumlarınızı paylaşırmısınız. Buna İSAG'da ön ayak olabilir mi ?

vahit kurtulus

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Konuya ait 35 okunma var ama olabilir yada olmaz bu diyen yok mu ?

cvl-tt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Olabilir..Çok mantıklı..Özellikle Endüstri Meslek Liselerinde zorunlu ders bile olabilir..

Namık Kemal ERGÜN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Olabilir tabi ki, olmalı da. Amaç iş güvenliği kültürünü oluşturmaksa temelden başlamak lazım.

vahit kurtulus

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Olabilir tabi ki, olmalı da. Amaç iş güvenliği kültürünü oluşturmaksa temelden başlamak lazım.

yani amaç aslında bir taşla iki kuş.. asıl amaç dediğim gibi isg uzmanına yeni bir saha oluşturmak.. isg uzmanı enflasyonu yaşadığımız şu günlerde sahaya ihtiyaç var diye düşünüyorum.

dilekaltinok

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bence de oldukça makuldür hatta benim bildiğim yurtdışında anaokulu seviyesinde başlıyorlar. Bence de her sene bir ders ile çocuklar isg ile içiçe yetiştirmek çok güzel olabilirdi

ensaryegen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Sanırım bir kampanya başlatılmak isteniyor? Gelişmiş ülkelerde bu ders zaten zorunlu zorunsuz hayat bilgisi adı altında veriliyor. Çocuklar okula baretle gidiyor.
Evet olmalı ancak uzmanlar deneyimlerini paylaşmalı ancak bunu toplumsal görevleri bakımından yapmalı. Zaten ufacık çocuğa forkliftin periyodik kontrolünden bahsedemezsin.

Esra Dilge ÖZYURTLU

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bence dışardan atama olmaz devlet kendi bünyesindeki belge alan öğretmenlerden gorevlendirir

vahit kurtulus

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Sanırım bir kampanya başlatılmak isteniyor? Gelişmiş ülkelerde bu ders zaten zorunlu zorunsuz hayat bilgisi adı altında veriliyor. Çocuklar okula baretle gidiyor.
Evet olmalı ancak uzmanlar deneyimlerini paylaşmalı ancak bunu toplumsal görevleri bakımından yapmalı. Zaten ufacık çocuğa forkliftin periyodik kontrolünden bahsedemezsin.

bakın bir kampanya olarak düşünürsek bu propaganda çalışması gibi anlaşılabilir.. çocuklara forkliftin bakımından bahsetmek şu an sizin fikriniz olarak ortaya atıldı yukarıda böyle birşey söylenmedi..

İSG olgusundan bahsettim yukarıda milli güvenlik dersinde G3 piyade tüfeği nasıl temizlenir diye anlattılar mı size? mantıkla yaklaşalım olurmu :)

vahit kurtulus

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
up

Saime Ç.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Evet benimde aklımdan geçti hatta anaokulu seviyesinden başlanıp lise bitene kadar da devam ettirilmeli. Kulüp açılabilir mesela. Nasıl tüyatrolar geliyor okula iş güvenliği ile ilgili de bir oyun yapılabilir mesela...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.