Haber Limter- Iş Tuzla Tersane'de Yaşanan Iş Cinayetini Protesto Etti

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Recep GÜLER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. Limter- Iş Tuzla Tersane'de Yaşanan Iş Cinayetini Protesto Etti

  genc-isci-3-kattan-duserek-hayatini-kaybetti1414a4446761ed8f5ac2.jpg

  Limter-İş Sendikası, Tuzla Gemi Tersanesi'nde 25 Şubat'ta meydana gelen iş kazasında yaralanan ve önceki gün yaşamını yitiren Tamer Şeyhun'u anarken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'nı istifaya çağırdı.
  Limter-İş üyeleri, konuya ilişkin iş cinayetinin yaşandığı Tuzla Gemi Tersanesi önünde bir araya geldi. Eyleme HDP Kadıköy Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mukaddes Çelik de katıldı.
  "Bu bir cinayet. Tersane patronu tutuklanıp yargılansın. Çalışma Bakanı istifa etsin" pankartının açıldığı eylemde, Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı bir açıklama yaptı.
  Saygılı, Tamer Şeyhun'un, Tuzla Gemi Tersanesi'nde vinç armadoru olarak çalışırken havuz üzerinde vinçle malzeme arasına sıkışıp havuza düştüğünü, 20 gündür komada kaldıktan sonra 15 Mart'ta yaşamını yitirdiğini hatırlattı.
  Saygılı, "Sendikamız iş güvenliği sorununun teknik bir sorun olmadığını, eğitimin tek başına hiçbir şey ifade etmediğini yıllardır tekrar etmesine rağmen, tersane patronları kar için iş güvenliğini gereksiz masraf olarak görmeye devam etmiştir" dedi.
  AKP'nin 12 yıllık iktidarında bir çok iş cinayeti yaşandığını ifade eden Saygılı, şunları söyledi: "Her ay 100'ü aşkın iş arkadaşımız iş cinayetlerine kurban gidiyor. AKP Hükümeti hiçbir şey olmamış gibi 'durmak yok yola devam' demeye devam ediyor. İş cinayetlerine dur demek için, sesimizi duyurabilmek için, geleceğimizi kendimiz belirlemek için işçileri DİSK/Limter-İş Sendikası'nda örgütlenmeye çağırıyoruz."
  Açıklamaya katılan Kadıköy Belediyesi Eşbaşkan Adayı Mukaddes Çelik, "Devlet her geçen gün sendikal mücadelenin önüne geçmeye çalışarak iş cinayetlerinin artmasına neden oluyor. Tersaneler bölgesinde yaşanan iş cinayetlerine karşı işçilerin örgütlenerek mücadele etmesi gerekiyor" dedi.

  Kaynak: http://www.etha.com.tr/Haber/2014/03/18/emek/orgutlenerek-cinayetlerini-durduralim/


   
  Last edited by a moderator: 19 Mart 2014
 2. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Tamer Seyhun vefat etti. Ve iş güvenliğinin olmamasını eleştiren sadece Limter İş. Peki biz uzmanlar bu işin neresindeyiz? Neden o alanda biz yokuz? Bizi hiç mi ilgilendirmiyor? Mesela buranın uzmanı kim ve hangi şartlarda çalışıyor? Gece uyuyabiliyor mu? Şu an neler yaşıyor?
  OSGB bu işten ne kadar alıyor ve uzmana ne kadar veriyor?
  Ölümler OSGB için rutini mi ifade ediyor?
  Uzmanın bu işte ne kadar yetkinliği, yaptırım gücü var?
  Suçlu kim-ler? Suçlu aramayalım mı?
  Dar alanda o kadar tersanenin olmaması gerektiği gün gibi ortadayken neden hala faaliyetteler?
  Tamer tersanede ölen kaçıncı yakın tanıdığım kişi bilemiyorum artık.
  Yıllar önce ölen Ekrem Bektaş'ı hala unutamıyorum. Ekremden sonra anası kahrından öldü.
  Bu kadar ölüm varken neden hala faaliyetteler?
  Bu kadar basit mi yani?
  Kader diyelim mi yani?

  Neden biz uzmanlar tepkimizi koymuyoruz, koyamıyoruz? Neden?

   
 3. Ş.ERIŞIK

  Ş.ERIŞIK TÜİSAG Üyesi

  Bu tersane ve sorumlu OSGB si, iş kazasından sonra çalışma bakanlığı müfettişleri tarafından denetime tabi tutuldu.Yeni prim gün sayısına göre yükselmiş, 2500 tl ye, hayatında tersane görmemiş.Farklı bir meslekten(sağlık sektörü) A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANINA OSGB tarafından burası için sözleşme yaptırılmıştır.Şimdi sonucu ne olacak diye merak ediyorum.Ölen işçimize başsağlığı diliyorum.Sorumluİşgüvenliği uzmanımıza Allah kolaylık versin.

     

   
  uzmannn ve Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 4. Oğuzhan YAVUZ

  Oğuzhan YAVUZ TÜİSAG Üyesi


  Deniz Bey söylediklerinizde çok haklısınız...
  OSGB lere bu işi peşkeş çeken bir bakanlık var....
  Kan emici, leş kagaları...

  Bir iş kazası olduğunda ortaya büyük bir enerji çıkar... Bu enerji doğru kullanıldığında birçok olumsuz durum ortadan kaldırılabilir... Yine ve her seferinde söylediğim bu işi yöneten bakanlık sayesinde İSG ayaklar altındadır... Ölümlü iş kazaları görmezden gelinemez.... İŞ CİNAYETLERİNE DUR DEMELİ ÇSGB.....

   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 5. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Sözkonusu işyeri hala faaliyette değil mi?
  OSGB' de hala faaliyette?
  Bence de İŞ CİNAYETLERİNE DUR DEMELİ ÇSGB

     

   
 6. Ş.ERIŞIK

  Ş.ERIŞIK TÜİSAG Üyesi

  Çalışma bakanlığı müfettişlerini denetleme sırasında OSGB ler hiç bir şekilde boş bırakmıyorlar.Aslında o sırada iş güvenliği uzmanlarının müfettişlere aksaklıklara dair söylemeleri gereken şeyler olabiliyor ve söyleyemiyorlar.iş müfettişleri bu sırada sorumlu personel ile yalnız ve özel konuşmaları gerekirken bu fırsat yaratılmıyor.Yaşanan ve yaşanabilecek aksaklıklar ancak müfettişler tarafından görülebildiği kadarı görülüyor.Bu durumdan OSGB ellerini ovuşturarak karlı bir şekilde sıyrılmış oluyor.Arkadaşlar.

   
  Deniz Devrim ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica