Soru - Liman İşçileri İçin Eğitim Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Liman İşçileri İçin Eğitim Hakkında

Konu, 'Denizcilik Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Murat KOÇAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bir yakınım bilirkişi olarak(!!??)bana başvurdu fakat ben tam olarak çözemedim

  Ayvalık Limanı Belediyenin işlettiği bir yer. Liman güvenlik amiri (eniştem olur)bana şöyle bir soru sordu:

  "Palamarcı ve "gemileri sevk ve idare eden personel" almamız gerekiyormuş, Bizde aldık. Denizcilik Bakanlığından gelen müfettişler bu personele İş Güvenliği eğitimi vermelisinz dedi.(İş güvenliği uzmanı bulundurmalısınız dememiş bu da ilginç) Bu eğitimi kimden alacağız..? veya böyle bir eğitimi hangi süreye kadar almalı..." Yaklaşık 10-20 kişi çalışıyor ama bunların hepsş işçi değil olsa olsa 7-10 kişi çıkar.

  Belediyelerin kamu olduğunu varsayarsak şu an için böyle bir eğitime gerek yok gibi duruyor. Eğitimi alacakları yer veya kişi ise en az B veya C sınıfı İş Güvenliği uzmanı olmalı diye düşünüyorum.

  nedir fikriniz


   
 2. Fevzi Yavaş

  Fevzi Yavaş TÜİSAG Üyesi

  Normal yüklerin taşındığı limanlar (akaryakıt vb. ürünlerin elleçlemesi yapılmıyor ise) tehlikeli grupta yer alıyor. Bu nedenle tüm çalışanlarının işe girişlerde temel İSG eğitimlerini aldıktan sonra, iki yılda en az bir defa eğitimlerinin yenilenmesi gerekiyor. Tehlikeli gruptaki iş yerleri için A, B ya da C sınıfı iş güvenliği uzmanı görevlendirilebilir ve İSG eğitimlerini bu uzmanlar verebilir.

   
 3. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  6331 Sayılı İş sağlığı ve güvenliği kanunu işyerlerinde görev yapan tüm personeli Çalışan olarak kabul etmektedir. Yani İşçi ve memur diye ayırmaz. Dolayısı ile yapılacak tüm faaliyetlerde işçi+memur+taşeron var ise toplam sayı dikkate alınır. Fevzi Beyinde işaret ettiği gibi işyeriniz tehlikeli iş kollarına sahipse 2 yılda bir en az 12 saatlik Temel İSG eğitimi alınması şarttır. Diğer taraftan, çalışan sayısı toplamda 20 kişi diyorsunuz. Bu sayı mevzuattaki son dakikalar ile çarpılarak Uzman ve Hekime ait çalışma gün sayıları ortaya da çıkacaktır. Yani sadece işçileri baz alırsanız yanılgıya düşersiniz, zaten hatalı da bir davranış şekli olacaktır.

     

   
 4. rtek79

  rtek79 TÜİSAG Üyesi

  Kamu kurumlarında 01/07/2016 tarihine kadar İş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu yok. Fakat kamudaki işverenler de diğer tüm sağlık ve güvenlik tedbirlerini almak zorundalar. Eğitimler de bunun bir parçası.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica