Soru Kurul Toplantı Defteri

Konu, 'Diğer İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları' kısmında Ahmet AZAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,

  Aylık kurul toplantıları yapıyoruz ve isg uzmanının ve hekiminin görmüş olduğu uygunsuzluklar ve eksikler bu defterde kayıt altına alınıyor ve toplantıya katılan kişilere imzalatıyoruz. Benim sormak istediğim konu aylık kurul toplantılarında dile getirilen uygunsuzluklar dışında, günlük olarak görmüş olduğumuz eksiklikleri de yazabileceğimiz bir defter olması gerekiyor mu? Eğitim aldığımız sırada bundan söz edildiğini hatırlıyorum. Bu defterde daha çok problemin çözümüne yönelik faaliyetlerin yazıldığını ve kayıt altına alındığından söz edilmişti. Varsa bu defter nasıl bir defterdir.
  Böyle bir uygulama yapan arkadaş varsa bizi bilgilendirirse çok memnun kalırım

  Ahmet AZAK
  C sınıfı iş güvenliği uzmanı


   
 2. nesim

  nesim TÜİSAG Üyesi

  Bunun için 3 nüshalı noter onaylı tespit öneri defteri var.Bu deftere sahada gördüğünüz eksikleri yazmalısınız

   
  Real, ALİYE ARZU, mehmet ünal ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanlarının bağlayıcılığı olan defter TESPİt VE ÖNERİ DEFTERİ dir.onun dışında yaratılan defterler spesifik özellik taşıyor bence.

     

   
  mehmet ünal bu yazıya teşekkür etti.
 4. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği genel kurul defterini de aylık olarak yaptığımız toplantılarda dolduruyorum. Fakat daha genel konulara yer veriyorum.

   
 5. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  Tespit ve öneri defterinin sadece noter onaylı olması yeterli midir? Onaylatmamız gereken başka bir kurum var mıdır?

     

   
  MARBLE_İSG bu yazıya teşekkür etti.
 6. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  sadece notere onaylı olması yetiyor, bir sayfası uzmanda, bir sayfa hekimde diğeri de defterde kalıyor.tabi 3 imza tam olduktan sonra kendinize alın.

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 7. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yapılması gerekenler;

  1 - Onaylı defter : Noter veya bölge çalışmaya her sayfası onaylatılmış defter ( sayfa numaraları tek tek işaretlenmiştir sayfalar yırtılıp kaybolmasın diye... :) ) iş yerinde bu defterin ayrıca herhangi bir makam tarafından imzalanarak onaylanması söz konusu değildir. Bu deftere işverene bildirme yükümlülüğümüz olan yakın ve hayati tehlikesi olan işler yazılacak ( yazının aslı defterde iş veren/işveren vekilinde kalacak diğer iki nüshadan birisi iş yeri hekiminde diğeri iş güvenliği uzmanında kalacak ve saklanacak )

  2 - Kurul toplantı tutanağı / defteri : Bu tutanağa veya deftere kurulda görüşülen konular ve alınan kararlar yazılarak iş güvenliği kurul üyeleri tarafından imzalanacak, kurul sekreteri olan iş güvenliği uzmanı yayınladıktan sonra saklayacak.

  3 - Günlük çalışmalar : Bu maddede iş güvenliği uzmanının yaptığı çalışmaları ve takip ettiği konuları yazabiliriz. Yani kurul gündeminde görüşülecek konuların tespit edilmesi, risk değerlendirme formuna yeni eklenen konular gibi...

  Bunların haricinde yasal mevzuat gereği her zaman çıkabilecek tehlike ve risklerine göre kurul acilen toplanmalı ve karar alarak sonucunu yazılı olarak sorunu ortaya koyana bildirmelidir...
   
  Real, charlesdexter, sas ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Guzin hanım onaylı deftere imza atması için hiç kimseyi zorlayamazsınız ve yasal mevzuat gereği defterin imzalanmasından iş veren sorumludur. Ayrıca deftere imza atılmasını beklemek işin uzamasına neden olur. İş veren hala defteri imzalamadı der ve beklersiniz... bu nedenle işin ciddiyetini korumak adına sorun deftere yazılıp masaya yatırıldığında sonuçlandırılmalı ve beraberce imzalanarak nüshaları alınmalıdır. Aksi taktirde imza atılmamış olsa dahi imtina edilmiştir denip yazılarak ( imza atmaktan kaçınılmıştır ) size ait olan nüshayı almalısınız. Yasal mevzuatta belirtilmemiş olan ( ne yazık ki ) bir süre sonra buna dayanarak durumu bakanlığa bildirmeniz emredilmektedir...   
  isg27 bu yazıya teşekkür etti.
 9. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  yok valla ben kimseyi zormaladım henuz:) atıyorlar imzayı.ayrıntılı bilginiz için teşekkür ederim.

     

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 10. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Bölge Çalışmaya onaylatılan İSG Tespit ve Öneriler Defterinin sürekli iş güvenliği uzmanında bulunması gerekmiyor mu ? Denetimleri sonucu tespit ettiği aksaklıkları yazıp toplantıda o konular hakkında kararlar almak için. Denetime gelinince de asıl istenen bu defter değil mi, İş güvenliği uzmanı denetimlerini düzgün gerçekleştirmiş mi diye ?   
 11. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  İyi bir noktaya değindiniz.Onaylı deftere alınması gerekli önlemleri yazıyoruz ve işverenin onaylamasını ,onayladıktan sonra tedbir almasını bekliyoruz.Tedbir alınmazsa bakanlığa şikayet edilmeli ancak bu tedbir ne zaman alınacak?İşveren ne kadar sürede tedbir almalı? Belli değil değil.Ayrıca alınacak olan tedbirin çeşidine göre tanınacak olan süre de farklı tutulabilir belki ancak bu süreler belli değil ve isg uzmanının sıkıntısı buradan doğuyor.Ne zaman yapacağız şikayeti ,şikayet edene kadar kaza olsa sonra da neden şikayet etmedin deseler sıkıntı var.Ayrıca yanlış bilinenin aksine isg uzmanı işverene defteri imzalatacağım diye peşinden koşmak zorunda değil.İmzalanması işverenin sorumluluğunda dediğiniz gibi.
  Onaylı defter isg uzmanında kalmıyor.İşyerinde kalmalı.   
  halilurkut ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 12. mustafa kemal şimşek

  mustafa kemal şimşek TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu sorunun engellenmesi için çalıştığınız firmada network ağı üzerinden sorunları problemleri eksiklikleri ve yapılması gerekenleri fikirlerinizi düşüncelerinizi yazılı olarak bildiriniz. ve bunu firma network ağı haricinde birde kendi özel e mail adresinizden gönderiniz. fakat bunu iş verenle beraber tüm firma çalışanlarına iletiniz. yarın bir gün doğacak sıkıntılardan etkilenmeniz mümkün olmayacaktır. Hala yazışmayı öğrenmeyen bir topluma sahibiz maalesef. Umarım bu yazdığımı ciddiye alan arkadaşlar olur. Siz kanunda gördüğünüz sıkıntılarıda uzman olarak bakanlığa aynen burada yazdığınız gibi iletmelisiniz. Bu durumda bakanlığa karşıda sorumlu durumda kalmazsınız. yani kanundaki gördüğünüz eksiklikleri bakanlığa bildirin. ve açıklayıcı net cevap alana kadar( yazılı olarak) firmanızıda bunları söyledim ama yapmıyorlar diyerekte zan altında bırakmayın. bırakın birazda devlet kendi suçlarının farkına varsın.

   
 13. dtt

  dtt TÜİSAG Üyesi

  Mevcut çalıştığım işyerinde İSG Kurul Defteri ve İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Tespit ve Öneri Defteri alınmış ve Çalışma ve İş Kurumu İl Md. ne onaylatılmış. Ancak işyeri hekimi ve isg uzmanı değişti. Bu konuda ne yapmam lazım. Mevcut defter üzerinde isimlerde değişiklik mi yapmalıyım ya da yeni defterlerle başlamalıyım. (defterlerin sadece ilk sayfaları doldurulmuş) Yardımlarınız için teşekkür ederim.
   
 14. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  Defteri Çalışma ve İş Kurumu İl Md. ne götürün düzelttirin yeterli bence... bizimde sicil numarasında yanlışlık olmuştu aynı defterde düzelttiler...

  H.Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
  barkanozmen bu yazıya teşekkür etti.
 15. barkanozmen

  barkanozmen TÜİSAG Üyesi

  Merhaba; Ece hanımında belirttiği gibi bağlı bulunduğunuz çalışma bölge müdürlüğüne giderek değiştirtebilirsiniz. bir a4 çıktısına düzenleme yapılır ve onay sayfasına yapıştırılıp onaylatılabilir. Tabiki mutlaka bu işlemleri bölge müdürlüklerinde yapın :)   
 16. erhann

  erhann TÜİSAG Üyesi

  ben defteri bugün ilk defa doldurdum ve 3 otokopyalı olan sayfalardan bir tanesini aldım hemen. ama yanlış mı yaptım acaba noter onaylatmadık henüz. sayfa bende defter şirkette. ama bir iş kazası biz defteri notere onaylatamadan olur ve defterde ortadan kaybolursa ben yazdıklarımı nasıl kanıtlarım? Ayrıca onaylı defter tutulduktan sonra yine de İSG kurulları toplantılarında tutanak ya da herhangi bir deftere notlar yazılmalı mıdır. tutanağa yazacağımız eksikleri deftere yazmamız yeterli değil mi?

   
 17. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Noterede onaylatsak olur.Eğer bulundugunuz bölgede Çalışma Bak.Bölge müdürlüğü var ise burada da onaylatabilirsiniz.Tek farkı noter ücret alır.Müdürlükte ücretsiz onaylatırsınız...

   
 18. barkanozmen

  barkanozmen TÜİSAG Üyesi

  Erhan bey defteri onaylatma mecburiyeti var bildiğiniz gibi. Onaylatmadan yazmış olduğunuz sayfanın resmiyeti yok maalesef. Defter onaylandıktan sonra ilgili tespitlerin yazılacağı göz önünde bulundurulduğunda umarım bir sıkıntı yaşamadan defteri onaylatabilirsiniz. Bildiğim kadarı ile sizin resmiyetinizde onaylı deftere yazdığınız tespitler ile başlıyor. Defteri almak işyerinin sorumluluğunda olduğuna göre daha öncesinde yaşanabilecek bir olaydan sorumlu tutulamazsınız.
  Uzman arkadaşlarımında konu hakkındaki görüşlerini bekliyorum.

   
 19. erhann

  erhann TÜİSAG Üyesi

  teşekkürler barkan bey. bizim işyeri az tehlikeli sınıfta yer alıyor ve toplantıları 3 ayda bir yapacağız bu da defterin dolmasının en az 1 yıl gibi bir süre onaylanmaması demektir en azından. 1 yıl içersinde biz defteri onaylatmadan kaza yaşanır ve defter kaybolursa ne yapabilirm böyle bir durumda. gerçektende konu hakkında fikirleri olan uzman arkadaşlarımın görüşlerini bekliyorum

   
 20. barkanozmen

  barkanozmen TÜİSAG Üyesi

  erhan bey bahsettiğiniz defter Tespit ve Öneri Defteri ise önce onaylatmanız gerekiyor. Kurul Karar Defterinden bahsediyorsanız kurul defterinin onay zorunluluğu yok. Firmalar isteğe bağlı onaylatıyorlar.

   
  m.bice ve erhann bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica