Soru Kule Vinç Devrilmesi

Konu, 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' kısmında mackerell tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mackerell

  mackerell TÜİSAG Üyesi  slm.işyerinde kule vincin devrilmesi neden işkazası değildir?bunu açıklayabilecek bir arkadaş varmı?


   
 2. unsalun

  unsalun TÜİSAG Üyesi

  İş kazası olabilmesi için; yaşanan kazanın insanın ölümüne veya yaralanmasına sebebiyet vermesi gerekiyor. Malesefki bu şekilde tanımlanıyor.

   
  mackerell bu yazıya teşekkür etti.
 3. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Ramak kala olaydır.

     

   
  mackerell bu yazıya teşekkür etti.
 4. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sayın mackerell, bence iş kazasıdır yalnızca kimseye birşey olmadıysa SGK ve Çalışma bakanlığına bildirilmez ama Sigorta firmasına bildirmeniz için sizin kesin fotoğraf çekip rapor tutarak araştırma yapmanız gerekmektedir. Çünkü kesin şantiyenin all risk sigortası vardır ve bu zarar burdan karşılanacaktır. Bu sebeple hem siz hem de sigorta ekibi konuyla ilgili detaylı araştırma yapacaktır veya yapmalıdır diye düşünüyorum.

   
  mackerell bu yazıya teşekkür etti.
 5. kovboyyy

  kovboyyy TÜİSAG Üyesi

  Bir olayın iş kazası olabilmesi için olayda zarar gören bir işçinin olması gerekir. Kule devrilmesinde zarar görenden bahsedilmediği için iş kazası değil, yalnızca kazadır.

     

   
  mackerell bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ufuk Ylc

  Ufuk Ylc TÜİSAG Üyesi

  6331 de iş kazası tanımı aşağıdaki şekilde. Altı çizili kelime kapsamında bence iş kazası sayılabilmeli bu tip kazalar. Şahsen bu tip bir olaya şahit olsam, beni ruhen engelli hale getirebilir :)

  ''İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen engelli hâle getiren olayı,''

   
 7. serkan bilgin

  serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar maddi hasarlı sonuçlanan kazalar da İŞ KAZASI'dır.
   
  Last edited by a moderator: 25 Eylül 2013
 8. remzi gülbahar

  remzi gülbahar TÜİSAG Üyesi

  ramak kala olayının tanımında hiç bir ekipmana zarar gelmemesi gerektiği açıkça belli bence tanımı kontrol edin. :) ben ekliyorum direk risk yönetmeliğinden alınmıştır.
  d) Ramak kala olay: İşyerinde meydana gelen; çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olayı tanımlar.
  umarım katkım olmuştur.   
 9. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Uygulamada maalesef öyle olmuyor. İş kazası kaydı tutamadığımız olaylara(iş kazasının tanımına da bakın) ramak kala kaydı tutmamız uygun oluyor.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica