Soru : Kule Vinç Devrilmesi

mackerell

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
slm.işyerinde kule vincin devrilmesi neden işkazası değildir?bunu açıklayabilecek bir arkadaş varmı?

unsalun

Üye
TÜİSAG Üyesi
İş kazası olabilmesi için; yaşanan kazanın insanın ölümüne veya yaralanmasına sebebiyet vermesi gerekiyor. Malesefki bu şekilde tanımlanıyor.

fimrek

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ramak kala olaydır.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
slm.işyerinde kule vincin devrilmesi neden işkazası değildir?bunu açıklayabilecek bir arkadaş varmı?

Sayın mackerell, bence iş kazasıdır yalnızca kimseye birşey olmadıysa SGK ve Çalışma bakanlığına bildirilmez ama Sigorta firmasına bildirmeniz için sizin kesin fotoğraf çekip rapor tutarak araştırma yapmanız gerekmektedir. Çünkü kesin şantiyenin all risk sigortası vardır ve bu zarar burdan karşılanacaktır. Bu sebeple hem siz hem de sigorta ekibi konuyla ilgili detaylı araştırma yapacaktır veya yapmalıdır diye düşünüyorum.

kovboyyy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir olayın iş kazası olabilmesi için olayda zarar gören bir işçinin olması gerekir. Kule devrilmesinde zarar görenden bahsedilmediği için iş kazası değil, yalnızca kazadır.

Ufuk Ylc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İş kazası olabilmesi için; yaşanan kazanın insanın ölümüne veya yaralanmasına sebebiyet vermesi gerekiyor. Malesefki bu şekilde tanımlanıyor.

6331 de iş kazası tanımı aşağıdaki şekilde. Altı çizili kelime kapsamında bence iş kazası sayılabilmeli bu tip kazalar. Şahsen bu tip bir olaya şahit olsam, beni ruhen engelli hale getirebilir :)

''İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen engelli hâle getiren olayı,''

serkan bilgin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar maddi hasarlı sonuçlanan kazalar da İŞ KAZASI'dır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

remzi gülbahar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ramak kala olaydır.
ramak kala olayının tanımında hiç bir ekipmana zarar gelmemesi gerektiği açıkça belli bence tanımı kontrol edin. :) ben ekliyorum direk risk yönetmeliğinden alınmıştır.
d) Ramak kala olay: İşyerinde meydana gelen; çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olayı tanımlar.
umarım katkım olmuştur.

fimrek

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
ramak kala olayının tanımında hiç bir ekipmana zarar gelmemesi gerektiği açıkça belli bence tanımı kontrol edin. :) ben ekliyorum direk risk yönetmeliğinden alınmıştır.
d) Ramak kala olay: İşyerinde meydana gelen; çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olayı tanımlar.
umarım katkım olmuştur.
Uygulamada maalesef öyle olmuyor. İş kazası kaydı tutamadığımız olaylara(iş kazasının tanımına da bakın) ramak kala kaydı tutmamız uygun oluyor.

serhat yavuzhan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, Uzman olarak danışmanlığını yaptığım bir işletmede benim zamanımdan önce KULE VİNÇ DEVRİLMESİ kazası olmuş. yemek molası saatinde olduğu için kimse zarar görmemiş fakat bir çalışan olayı gördüğü zaman o kadar korkmuş ki geçici bilinç kaybı yaşamış ve daha sonrasında da bir müddet kekeme olmuş. Kule vinç sahasında yapacağımız bir eğitime " Hocam beni oraya götürmeyin isterseniz işten çıkarın" dedi. Şimdi bu örnekten ve İş Kazası tanımından yola çıkarak, kişinin ruhen engellenmesi tanımına tam da uyduğu için bu olay KESİNLİKLE İŞ KAZASIDIR. Tespit öneri defterine bunla ilgili madde ekleyip ayrıca kişinin de psikolog yardımı almasını sağladım. Şuan herkes mutlu, uzman mutlu :)

ziyaa_a

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ILO'ya göre "iş kazası" tanımı: ... Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) tarafından iş kazaları “önceden planlanmamış çoğu zaman, kişisel yaralanmalara, makinelerin, araç ve gereçlerin zarara uğramasına, üretimin bir süre durmasına yol açan bir olaydır” şeklinde tanımlanmıştır.

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İş kazası tanımından önce kaza nedir ona bakalım.
Kaza: Can ya da mal yitimine yol açan kötü olay.

Şimdi bunun iş yerinde veya iş yürütümünde meydana gelmesi ile de iş kazası oluyor. Evde olsaydı ev kazası olurdu.
İnsan veya ekipman ayrımı yapılsaydı iş kazası değil "işçi kazası" denirdi. ki bazı yerlerde işçi kazası deniliyor.
Can ve ekipman olarak ayrılması tamamen iş yerlerinin daha az iş kazası, daha az soruşturma, daha az müfettiş,alınacak önlemler için daha az maliyet ile muhatap olmak için tercih ettikleri bir yol diye düşünüyorum.

oğuz han

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
iş kazası değildir ancak kesinlikle kolluk kuvvetine haber verilmelidir. Sonuçta mevzuatta kule vinçle ilgili alınması gereken önlemler vardır bu önlemler alınmadığı için kule vinç devrilmiştir ve sorumlu olan kişilerin araştırılması gerekir. İlla birinin ölmesine gerek yok. Kamu davası açılması gerekiyor bence

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Is kazasıdır. Çalışanın yaralanması veya ölümü durumunda rapora iş kazası olarak yazılır. Olayın niteliği değişmez.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.