Kudüs Nasıl Gezilmeli? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Kudüs Nasıl Gezilmeli?

Konu, 'Asya Kıtası Gezi Rehberi' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  5000 yıllık tarihiyle, birçok kez yıkılsa da, birçok kez el değiştirse de hayat kesintisiz bir şekilde sürmektedir Kudüs'te.

  YAHUDİ VE HRİSTİYANLARA GÖRE DÜNYANIN EN MÜBAREK VE MUKADDES ŞEHRİDİR KUDÜS

  KURAN-I KERİM'DE ADI GEÇEN PEYGAMBERLERİN ÇOĞU KUDÜS VE CİVARINDA YAŞAM İŞ, BURADA VAHİY ALMIŞ VE BURADA TEBLİĞDE BULUNMUŞTUR. DOLAYISIYLA BU PEYGAMBERLERLE İLGİLİ YAŞANMIŞ OLAYLAR/KISSALAR KUDÜS VE CİVARINDA CEREYAN ETMİŞTİR. KURAN-I KERİM'DE OKUDUĞUMUZ AYETLERİN ÇOĞU BU BÖLGEDE PEYGAMBERLERE NAZİL OLMUŞTUR.

  "De ki: Yeryüzünde gezin dolaşın da (peygamberleri) yalanlayanların sonu nasıl olmuş bir görün."
  En'am/11 ​

  Şüphesiz ki seyahat etmek insanoğluna farklı tecrübeler kazandırmakta. Her gezilen yeni yer kişide farklı bir coğrafya, insan topluluğu, kültür, örf, sanat, mimari, tarih, hayat, medeniyet gibi yeni tecrübeler bırakıyor. Pratik tecrübe açısından insana farklı kazanımlar elde ettiren gezi ve seyahatler bazen yukarıda saydığımız hususların hepsi yahut bazıları ile birlikte inanç bağlamında gerçekleşiyor. Dinî yükümlülük bağlamında icra edilen bu seyahatlerin en tanınmışı Mekke merkezli ifa edilen Hac ibadetidir. Hac ibadeti Hz. İbrahim'e bir çağrıdır, Mekke Kâbe odaklıdır. Kabe'nin yanı başı ibrahim'in makamıdır. Dikkatten kaçmaması gereken husus, Hz. İbrahim'in hem Kabe hem de Beytülmakdis-Kudüs civarında bulunmuş olmasıdır. Ve Hz. İbrahim, Beytülmakdis'e 31 km mesafede el-Halil şehrinde yaşamış, burada vefat etmiş ve torunları ile birlikte burada defnedilmiştir.

  Yukarıda Hz. İbrahim özelindeki hatırlatmaya ilave olarak Hz. İbrahim kuzeyden güneye Mezopotamya bölgesinden Filistin topraklarına hicret etmiştir. Ve buradan hareketle en az üç defa Mekke'ye gitmiş ama her defasında tekrar el-Halil şehrine geri dönmüştür. Birçok peygamberin yaşadığı, vahiy aldığı ve vahyi tebliğ ettiği bölge Kudüs ve civarındaki bölgedir. Kuran-ı Kerim'de adı geçen peygamberlerin çoğu Kudüs ve civarında yaşamış, burada vahiy almış ve burada tebliğde bulunmuştur.

  Yazının devamı aşağıda yer almaktadır.

  LACIVERT_20170601_126.jpgLACIVERT_20170601_127.jpgLACIVERT_20170601_128.jpgLACIVERT_20170601_129.jpg


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica