Haber Kritik Tesislerde Hiçbir Zafiyet Şansa Bırakılmamalı

Konu, 'Teknik Makaleler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

"Kritik tesislerde hiçbir zafiyet şansa bırakılmamalı ve tüm detaylar incelenerek çözümleri de düşünülmeli ve planlanmalıdır" diyen CSG City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk; kritik tesis güvenliğiyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Kritik tesis güvenliğinde risklerden söz edebilir misiniz?
    Deprem, yangın, fırtına, sel, bombalama, sabotaj, siber saldırı, donanım veya yazılım hatası, kazalar, elektrik ve telekomünikasyon kesintisi gibi önceden tahmin edilebilen veya edilemeyen iç ve dış faktörler sonucu zarara uğrama ve ciddi bir felaketle karşılaşma ihtimali tüm kurumlar için dikkate alınması gereken önemli risklerdir. Bu yüzden tüm risk ve tehditleri önceden öngörerek acil ve beklenmedik bir duruma karşı hazırlıklı olmak gerekir.

Alınması gereken önlemler nelerdir? Siz hangi çözümleri sunuyorsunuz?
    Öncelikle kritik tesislerde iş akışını kesinti veya felakete uğratacak, organizasyonu ve tesisi olumsuz etkileyecek olayların ve çevresel faktörlerin belirlenmesi gerekmektedir; yani kapsamlı risk ve tehdit analizi yapılmalıdır. Potansiyel zararı önlemek ve risk içeren alanları tespit etmek için gerekli fiziksel kontrollerin kurgulanması veya kaybın etkilerini enterne etmek için koruyucu, önleyici ve müdahale edici mekanizmaların oluşturulması olmazsa olmaz önlemlerin başında gelir. Kritik tesislerde hiçbir zafiyet şansa bırakılmamalı ve tüm detaylar incelenerek çözümleri de düşünülmeli ve planlanmalıdır. Risk analizinde öncelikle ele alınacak konular ve kriterler şu ana başlıklarda değerlendirilebilir.

Makalenin devamı ve pdf formatı ekte yer almaktadır.

GUVENLIK_YONETIMI_20161201_42.jpgGUVENLIK_YONETIMI_20161201_43.jpgGUVENLIK_YONETIMI_20161201_44.jpg

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica