Haber Kömür Ocağında Göçük - Şırnak

Konu, 'İş Kazası Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Kömür Ocağında Göçük

  1.jpg

  Türkiye; acı veren gelişmelerle sarsılırken bir üzücü haber de Şırnak'tan geldi. Açık maden ocağında öğleden sonra meydana gelen göçükte üç işçi göçük altında kaldı.

  Şırnak'a yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Kemerli Köyü yakınlarına Cudi Dağı eteklerinde bulunan özel bir şirkete ait kömür ocağında göçük meydana geldi. Saat 14.00 sıralarında meydana geldiği belirtilen göçükte ilk bilgilere göre işçiler Emin Baysal, kardeşi Ahmet Baysal ve Selahattin Uçar, toprak altında kaldı. İşçileri kurtarmak için bölgeye arama kurtarma ve sağlık ekipleri gönderildi. Bölgede güvenlik önlemleri de alınırken, gazetecilerin girişine izin verilmedi. Ocak başına gelen toprak altındaki işçilerin yakınları sinir krizleri geçirdi. Aileler, saatlerdir işçilere kurtarmak için müdahale edilmediğini savundu. Yetkililer ise ocakta gaz sızıntısı yaşandığını belirterek, bu yüzden madene inilemediğini söyledi.

  3 İŞÇİNİN CESETLERİ ÇIKARILDI

  Şırnak'ta kömür ocağındaki göçükaltında kalan işçiler, Emin Baysal, kardeşi Ahmet Baysal ve Selahattin Uçar'ı arama kurtarma çalışmalarında akşam saatlerinde cesetlerine ulaşıldı. İşçilerin cesetleri Şırnak Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

  Ölen 3 işçinin ocaktaki gazdan şehirlendikleri ihtimali üzerinde durulurken, kesin ölüm nedenlerinin yapılacak otopsiden sonra belli olacağı belirtildi.

  Kaynak: http://www.mynet.com/haber/guncel/soma-usulu-is-guvenligi-1294971-1


   
 2. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Madencinin maskesi, AFAD'ın yetkisi yok!

  1.jpg

  Şırnak’ta 3 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayetinin altından yine kuralsızlık, güvencesizlik ve ihmaller zinciri çıktı.


  Ocağın kaçak olarak çalıştırıldığı belirtilirken, işçileri kurtarmakla görevlendirilen ekipteki gaz maskelerinin yırtık olduğu ortaya çıktı.

  HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, bir oksijen tüpü ve gaz maskesi olması durumunda işçilerinin kurtarılabileceğini söyledi. Bölgede incelemelerde bulunan KESK ise işçilerin “bölgede üretimi yasakladığını söyleyen kamu otoritesine bağlı kurumların üretimden pay aldıkları ve çıkarılan kömürün TKİ’ye satıldığı” iddiasını gündeme getirdi.

  Evrensel'de yer alan habere göre Şırnak’a bağıl Banîye Gilindor köyündeki kömür ocağında önceki gün gaz sıkışması nedeniyle göçük yaşandı. Kuyunun başında bulunan diğer çalışanlarca bayıldıkları fark edilen işçilerin durumu hemen 112 Acil Servisi ve AFAD’a haber verildi. Ancak AFAD ekibi yaklaşık 3 saat sonra ocağa gelebildi. Ocağa girmek hazırlanan ekipler yanlarında getirdikleri maskelerin de yırtık olduğunu fark edince ocağa inemedi. Tepki gösteren işçi yakınları, AFAD ekibini maden ocağından kovdu. İşçi yakınları kendi imkânlarıyla zehirlenenleri kurtarmak üzere harekete geçti. Bir süre sonra da mahsur kalan Ahmet Baysal, Emin Baysal ve Selahattin Uçar adlı işçilerin cansız bedenine ulaşıldı.

  AFAD ekibi içinde bulunan bir yetkili gaz maskesinin olmamasına gerekçe olarak, AFAD ekiplerinin tünellere inme gibi bir yetkisinin olmadığını, bunun TKİ’ne bağlı uzman ekiplerin işi olduğunu ifade etti. AFAD yetkilisi, Şırnak ve bölge illerinin hiçbirinde TKİ’nin uzman arama kurtarma ekipleri bulunmadığını en yakın uzman ekiplerin ise Zonguldak’ta bulunduğunu söyledi.

  VALİ: KÖMÜR OCAĞI KAÇAKTI

  Konuya ilişkin bilgi veren HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, bir oksijen tüpü ve gaz maskesi olması durumunda zehirlenen işçilerinin kurtarılmalarının mümkün olabileceğini belirtti. Şırnak’taki maden ve kömür ocaklarında binlerce işçinin çalıştığına vurgu yapan Sarıyıldız, bunun da devletin bilgisi dâhilinde olduğunu ve olası yaşanabilecek kazalara karşın hazırlıklı olunması gerektiğini kaydetti. Yaşanan kazaya ilişkin Şırnak Valisi’yle görüştüklerini belirten Sarıyıldız, validen gaz sıkışmasının yaşandığı ve 3 işçinin zehirlendiği ocağa ilişkin “Onlar kaçaktı çalıştırılmamaları gerekiyordu” cevabı aldıklarını söyledi.

  KAÇAK OCAKLARDAN PAY MI ALINIYOR?

  Bölgede bulunan madenlerde incelemelerde bulunan KESK heyeti, yaşanan iş cinayetlerine ilişkin açıklama yaptı. “18. yüzyılın koşullarında yerin yüzlerce metre altından kömür çıkarılmaktadır. Bir kuyu deliğinden girilen ocaklarda işçiler el yordamıyla yapılan halatlarla yer altına inmekte, aynı halatlarla kömür yer altından çıkarılmaktadır. Ocakların havalandırmasına ilişkin hiçbir önlem ve tertibat bulunmamaktadır” denilen açıklama şöyle devam etti: “Bölgenin girişinde Şırnak İl Özel İdaresi tarafından ‘İş Sağlığı ve İş Güvenliği önlemlerine ve Maden Mevzuatına uyulmadığından üretime kapatılmıştır’ tabelası asılmasına rağmen herkesin gözü önünde kömür çıkarılmaya devam edilmektedir. Kamu otoritesinin göz yumduğu bu durum yaşanan faciaların birinci nedenidir. Daha feci olanı ise, işçilerin ifade ettiklerine dayanarak bölgede üretimi yasakladığını söyleyen kamu otoritesine bağlı kurumların üretimden pay aldıkları ve çıkarılan kömürün TKİ’ye satıldığıdır.”

  Yaşanan bu cinayetlerin birinci dereceden sorumlusunun alınan üretim yasağı kararına rağmen sahada üretimi engellemeyen Şırnak Valisi olduğu belirtilen açıklamada “Yine İl Özel İdaresi ve TKİ hem özel firmalarla yapılan anlaşmalar ve kömürün satın alınması nedeniyle bu cinayetleri teşvik etmiştir. Yine üretimi yapan firmalar işçilerin güvenliklerine ilişkin hiçbir önlemi almadığı için sorumludur. Söz konusu sorumlular hakkında derhal idari ve adli soruşturma başlatılmalıdır” dendi.

  Kaynak: http://www.gercekgundem.com/guncel/50317/madencinin-maskesi-afadin-yetkisi-yok   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica