Kompresörde Görülen Eksikler

Konu, 'Hataları Bul (Pratik yapma alanı)' kısmında ahmet kuşoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ahmet kuşoğlu

  ahmet kuşoğlu TÜİSAG Üyesi  Görüntü0430.jpg


   
  gülşah can bu yazıya teşekkür etti.
 2. M.Kubilay KARACA

  M.Kubilay KARACA TÜİSAG Üyesi

  Resmi düzeltirseniz iyi olur.

   
 3. gülşah can

  gülşah can TÜİSAG Üyesi

  Düzensiz işten nefret ederim. En basinda su aleti sabitleyin ayaklari hareket etmesin.Ne o Kablolar ya birinin ayağı takılır düşer kafayı gözü yararsa. Hadi düşün ölmedin iyisin, peki o kutuya bağlı kablolardan biri çıkarsa .. Elektrik var, çarpacak. O kutu sabitlenmeli, Kablolar ayak altında düzensiz durmamali. Pervane gibi olan yerin açık durması beni urkutuyor, bununla ilgili yapılması gereken bir şey var mı ?

     

   
 4. ahmet kuşoğlu

  ahmet kuşoğlu TÜİSAG Üyesi

 5. ahmet kuşoğlu

  ahmet kuşoğlu TÜİSAG Üyesi

  Kompresörün diğer görüntüsü de böle Kubilay Bey

     

   
 6. ahmet kuşoğlu

  ahmet kuşoğlu TÜİSAG Üyesi

  Gülşah Hanım maalesf okadar eksik varki firmalarda bu daha bikaçı:(

   
 7. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  KOMPRESÖRLERDE BULUNMASI GEREKEN ASGARİ GEREKLER AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR. BU GEREKLERİ KONTROL EDİP EKSİK OLANLARINI YAZABİLİRSİNİZ.

  • Kompresörlerde basınç, ayarlanmış basınca ulaştığında, kompresör motorunun otomatik olarak durması sağlanacak ve motorun durması geciktiğinde, basınçlı havayı boşa verecek bir güvenlik tertibatı bulunacaktır.
  • Hava kompresörlerinin hız regülatörü, periyodik olarak kontrol edilecek ve her zaman iyi çalışır durumda tutulacak ve bunlarda soğutma suyunun akışının gözle izlenebileceği bir tertibat yapılacaktır.
  • Sabit kompresörlerin temiz hava emmeleri sağlanacak ve patlayıcı, zararlı ve zehirli gaz, duman ve toz emilmesi önlenecektir.
  • Hava kompresörü ile hava tankları arasında, yağ ve nem ayırıcıları (seperatör) bulunacak ve bunlar hiç bir şekilde çıkarılmayacaktır.
  • Hava kompresörlerinin çıkış borusu üzerinde stop valfı bulunduğunda, bu valf ile kompresör arasında bir adet güvenlik supabı konacaktır.
  • Buhar ve gaz ile çalışan kompresörlerin çıkış borularına, elle kumanda edilen ve yavaş kapanan bir valf konacaktır.
  • Patlayıcı, parlayıcı ve zararlı gaz kompresörlerinin yapıldığı malzeme, sıkıştırdığı gazın ve içindeki maddelerin kimyasal etkisine dayanacak nitelikte olacaktır.
  • Kompresörlerin güvenlikle çalışmalarını sağlamak üzere; kompresörlerin montajından sonra ve çalıştırılmasından önce, kompresörler üzerinde yapılacak değişiklik ve büyük onarımlardan sonra, periyodik olarak yılda bir kontrol ve deneyleri, ehliyeti Hükümet veya mahalli idarelerce kabul edilenteknik elemanlar tarafından yapılacak ve sonuçları, sicil kartına veya defterine işlenecektir.
  • Kompresörlerin her kademesinde basınç deneyi, o kademede müsaade edilen en yüksek basıncının 1,5 katı ile yapılacaktır.
  • Kompresörler üzerine aşağıdaki bilgiler yazılı bir plaka, imalatçı firma tarafından konacaktır.
  1) İmalatçı firmanın adı,
  2) Yapıldığı yıl,
  3) En yüksek çalışma basıncı,
  4) Kompresörün sıkıştırdığı gazın cinsi ve miktarı,
  • Kompresörlerin, tehlike anında, uzak bir yerden durdurulması sağlanacaktır.

  • Kompresörlerin hava depolarında güvenlik supabı bulunacak ve bu supaplarda, çıkan gazlara karşı gerekli tedbirler alınacak ve emniyet supablarının açıldığını bildiren uygun uyarma tertibatı yapılacaktır.
  • Kompresörlerde, her kompresöre özgü, özel kompresör yağı kullanılacaktır.
  • Sabit kompresörlerin depoları, patlamalara karşı dayanıklı bir bölmede olacak, seyyar kompresörler, çalışan işçilerden en az 10 metre uzaklıkta veya dayanıklı bir bölme içinde bulunacaktır.
   
 8. pervinsener

  pervinsener TÜİSAG Üyesi

  Osman bey,
  Kompresörler için yukarıda bahsettiğiniz gereklilikler kompresör uretilirken üzerinde standart şekilde oluyormu?   
 9. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Etiket kısmında 1 - 2 - 3 - 4 numaralı bilgiler olur. Bazı emniyet ile ilgili bilgileri de uyarı olarak firmalar üzerine etiketleyebiliyor fakat hepsini bulamazsınız. Piyasa da eski veya merdiven altı etiketsiz kompresör de çok var , bunlarda bu bilgilerin hiçbirini (imalatçı adı v.s. dahil) bulamayabilirsiniz. Yukarıda ki listeyi bir nevi çek-list olarak kullanıp kontrolleri yapmak için kullanın.

     

   
  pervinsener bu yazıya teşekkür etti.
 10. pervinsener

  pervinsener TÜİSAG Üyesi

  Evet bu bilgiler çok önemli teşekkür ederim. bir kısmını kullanıyordum ama eksikmis.
   
 11. abdulvahap gülezgin

  abdulvahap gülezgin TÜİSAG Üyesi

  kayış kasnak koruyucusu dışında doğru yok gibi   
 12. selyum

  selyum TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler...

   
 13. kmr

  kmr TÜİSAG Üyesi

  sabit kompresörler patlamaya dayanıklı bir bölmede olmalı, insanların yürüyüş güzergahında olmamalı, seyyar kompresörler çalışanlara en az 10 metre uzakta olmalı
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica