Haber - Kocaeli, Iş Güvenliği Toplantısı… - Nevzat Çağlar Tüfekçi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Kocaeli, Iş Güvenliği Toplantısı… - Nevzat Çağlar Tüfekçi

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Serçin YAPRAK

  Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi  Kocaeli, İş Güvenliği Toplantısı…

  2.jpg


  İSAG(İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği)'ın, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının meslekte karşılaşabilecekleri sorunlar ve çözümüyle ilgili Kocaeli Bölge toplantısı, 21 Haziran 2014 tarihinde saat 13.30'da Kocaeli-İzmit Halk Eğitim Merkezi ve AkşamSanat Okulu'nda yapıldı. Toplantıda emekli iş müfettişleri ve RİSK-MED'in yönetim kurulu üyeleri Necati İlhan, Mahmut Çandır ve Gürbüz Yılmaz konuşmacı olarak yer aldılar. Toplantıya, Kocaeli'nin yanısıra İstanbul, Bursa, Düzce, Sakarya ve Muğla'dan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları katıldı.

  1.jpg

  150 iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin katıldığı toplantının açış konuşmasını İSAG Derneği Başkanı Levent Kavlak yaptı. Dört yıldır iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimlerinin karşılaştıkları sorunları dile getirme, çözüme kavuşturma ve mesleğin itibarını arttırmak için mücadele ettiklerini belirten Kavlak, şunları söyledi: "Bu alandaki bilgi eksikliğini fark ederek hizmet vermeye ve bu alanda bir farkındalık yaratmak için gece-gündüz durmadan çalışıyoruz. Mesleki haklarımıza sahip çıkmak için örgütlü bir güç haline gelmemiz gerekiyor. Bunun için yurdun değişik yerlerinde toplantılar düzenliyor, meslektaşlarımızın sorunlarını dinleyerek, neler yapmamız gerektiğini birlikte karar vermeye çalışıyoruz. Önce gönüllüler grubu olarak TÜİSAG'ı kurduk. Daha sonra Odalaşma çalışmalarına yön vermek üzere İSAG Derneğini kurduk. Dernek olarak sizlerin desteğine ihtiyacımız var, derneğimize üye olarak bizlere güç verebilirsiniz. Şu anda İSAG meslek Odası modeline dönüştü. Yasal olarak Odamızı kurabilmek için gerekli bürokratik girişim ve çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu süreçte sizleri yanımızda görmek istiyoruz. Mesleki gelişmeyi sağlayabilmek için birbirimizin desteğine ihtiyaç var. 2500 kişiyle yola çıktık ve bu sayı hızla artıyor. 28 fuara katıldık. İSG'nin önemini anlatmaya çalıştık, nefesimiz yettiği kadar sizlerden alacağımız güçle anlatmaya da devam edeceğiz."

  "İş sağlığı ve güvenliği saha uygulamalarına yönelik bilgilendirme ve mesleki problemlerimizin konuşulduğu, tartışıldığı ve çözüm önerilerinin gündeme getirildiği Antalya, Bursa, İstanbul, Ankara, Adana, Samsun, Gaziantep, Şanlıurfa, İzmir, Eskişehir'den sonra şimdi de Kocaeli olarak toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz" diye konuşan İSAG Başkanı Kavlak, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Soma'da 301 madencimizin hayatını kaybetmesi, hepimizi derin üzüntüler içinde bıraktı. İş güvenliği konusu, maliyeti ne olursa olsun, işverenler tarafından ihmal edilmemesi gereken çok önemli bir konu. İşverenler, çalıştırdıkları iş güvenliği uzmanlarının istek ve önerilerini mutlaka dikkate almalıdırlar. Hiçbir şey insan hayatından önemli değildir. Bir işçiyi çalıştırıyorsanız, ondan para kazanıyorsanız, onun çalışma güvenliğini sağlamak zorundasınız. İşçiyi bir robot olarak görmemek gerekir. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu konuda yeni düzenlemelere gitmeli, denetim mekanizmasını işverenlerden bağımsız hale getirmelidir."

  İSAG Başkanı Kavlak konuşmasını şu sözlerle tamamladı: "İş Sağlığı ve Güvenliği kavramının toplum tarafından özümsenmesi için farkındalık oluşturmak adına verdiğimiz katkı ile iş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerinin mesleki çalışmalarının önemini göz önüne getirmeye çalışıyoruz. Yaklaşık 4 yıldır katılımda bulunduğumuz fuarlarda, TV programlarında, gazetelerde, Sanayi ve Ticaret odası başkanlarıyla görüşmelerimizde iş sağlığı ve güvenliği yasasının başarıya ulaşması için işverenlerin yükümlülüklerini yerine getirmesinin gerekliliğine vurgu yaptık. İş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri olarak mesleki başarıya ulaşmanın, çocukların öksüz kalmaması anlamına geldiğini defalarca dile getirdik. Son birkaç aydır yaşadığımız iş kazaları sonucunda meydana gelen ölümler ve yaralanmalar, toplumda derin yaralar açmakla beraber iş güvenliği uzmanlarının ne kadar kutsal bir iş yaptıkları ve bu işi yaparken kendileri için de ne kadar büyük bir risk aldıkları ortaya çıkmaya başlamıştır. Yaşanan iş kazalarında yaşamını kaybeden çalışanlarımız arasında iş güvenliği uzmanları da bulunmaktadır. İSAG , meslektaşlarımızı birleştirme ve ortak bir meslek gücü oluşturma çalışmalarıyla her geçen büyüyor ve bu büyüme sonucunda sektörde bulunan kişilerin ya da kurumların farkında olmadan ayaklarına basmış bulunmaktadır. Büyük emeklerle vermekte olduğumuz mücadele iş güvenliği uzmanlarının mesleki gelişimleriyle birlikte meslek haklarının kazanımı sağlayarak, mesleki itibarının yükseltilmesi yönündedir."

  Daha sonra, emekli iş müfettişleri ve A sınıfı iş güvenliği uzmanları; RİSK MED yönetim kurulu başkanı Mahmut Çandır, yönetim kurulu üyesi Necati İlhan ve genel müdür Gürbüz Yılmaz; iş sağlığı ve güvenliği açısından neler yapılması gerektiği, iş güvenliği uzmanlarının yasadan kaynaklanan hakları ve görevlerinin ne olduğu, iş güvenliği uzmanı-işveren ilişkilerinin niteliği üzerinde durdular. Konuşmacılar, iş kazalarının nedenleri ve iş kazalarının toplumsal yaşam üzerindeki etkileriyle ekonomiye maliyeti hakkında bilgi verdiler. Yüksekte çalışmaların tehlikeleri ve alınması gereken önlemlerin üzerinde duran konuşmacılar, iş güvenliği uzmanlarının görevlerinin, işyerlerinden kaynaklı riskleri küçültmek olduğu; bu alandaki başarının, risklerin küçültülmesi sonucunda iş kazalarındaki oransal düşüşle doğru orantılı olduğuna dikkat çektiler.

  Toplantı, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının, işyerinde karşılaştıkları sorunlar ile işverenle ilişkilerinin nasıl olması gerektiği üzerinde konuşmalar ve karşılıklı soru-cevap şeklinde sona erdi.

  Kaynak: http://blog.radikal.com.tr/ekonomi_is_dunyasi/isag-kocaeli-toplantisi-64755


   
  Levent KAVLAK ve dd99ee88 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica