Haber - Klavye Ve Mouse Kullanırken Dikkat! | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Klavye Ve Mouse Kullanırken Dikkat!

Konu, 'Meslek Hastalıkları Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Ortadoğu Mersin Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji ve el cerrahisi uzmanı Prof.Dr. irfan Ayan, en çok el bileği ağrısı yaşayan kişilerin bilgisayar ile çok haşır neşir olan kişiler olduğunu söyledi.

  1.jpg

  Dirsekle ilgili problemlerin, toplumun en az yüzde 1’i ile 5’i arasında görülmesine rağmen, önemsenmediği için ilerleyen dönemlerde ciddi hasarlara neden olduğunu belirten Prof.Dr. irfan Ayan, “Tenisçi ve golfçü dirseği sorunları, sadece raket sporlarıyla uğraşanları ve golfçüleri etkilemiyor. Gün içinde temizlik ve yemek yaparken sık sık kol ve dirsek bölgesini çalıştıran ev hanımları, bilgisayar başında uzun saatler geçiren ofis çalışanları ve uzman yardımı almadan bilinçsiz spor yapan kişiler bu problemlerle sık sık karşılaşabiliyor.Sinir sıkışmaları arasında en sık görülen ‘Karpal Tünel Sendromu’nun klavyede yazarken veya mouse kullanırken el bileğini sürekli bükülü pozisyonda tutan veya el bileğine sık sık yük binen işlerde çalışan kişilerde daha sık ortaya çıkabiliyor.Ellerde gelişen yakınmalarda mutlaka bir hekime başvurulmalı. Çünkü geç kalındığında sendrom ilerleyerek kaslarda güçsüzlüğe ve kas erimesi olarak bilinen atrofiye neden oluyor. Bunun sonucunda hasta yazı yazmak ve araba kullanmak gibi günlük aktivitelerini yapmakta büyük güçlük çekiyor, hatta poşet bile taşıyamaz hale gelebiliyor. Üstelik erken tanı konulduğunda ilaç veya fizik tedavi ile geçebilecek olan bu sendrom ilerlediğinde tek çözüm ameliyat oluyor.” dedi.

  En Büyük Risk El Bileğini Uzun Süre Bükülü Tutmak
  Her 100 kişiden birinde görülen hastalık en çok kadınları etkisi altına alıyor. Buna neden olarak kadınların farklı bir bağ dokusuna sahip olması, hormonal farklılık ve karpal tünelin genişliğinin farklı olması gösteriliyor. Hastalığın, adını tenis oyunu sırasında hasara neden olan elarkası vuruşundan aldığını ifade eden Op. Prof.Dr. irfan Ayan, şunları söyledi: “Çoğu zaman çok sık tornavida kullananlarda ve sık sık kol ve dirsek bölgesini çalıştıran ev hanımları, bilgisayar başında uzun saatler geçirenev hanımlarında da görülebilmektedir. Bu sorun nedeniyle artarak devam eden ağrı, dirseğin dış tarafında hissedilir. Ağrıya şişlik ve ısı artışı da eşlik edebilir. Hareket kaybının yaşanmadığı dirsekte ağrı daha çok gün sonunda kendini belli eder. Tekrarlayan çevirme hareketleri tendonların gerilmesine ve ağrının şiddetlenmesine sebep olur. Röntgen görüntülerinde çoğunlukla bu sorun tespit edilemeyebilir. Bu sorunun tedavisi için soğuk uygulama, bazı ilaçlar, özel egzersizler ve epikondil bandı faydalı olmaktadır. Şiddetli ve ısrarcı ağrılar için ise uzman doktorlar tarafından ağrılı bölgeye enjeksiyon yapılır. Sorun daha ciddi boyutlarda ise cerrahi müdahale gerekebilir.”

  Özel Egzersizler Uygulanmalı
  Golfçü dirseği rahatsızlığının ise, adını, golf oyunu sırasında yapılan tırpanlama hareketinden aldığını kaydeden prof Dr. İrfan Ayan,“Bu sorun, dirseğin iç kısmında ağrıya neden olur. Dirsek eklemi etkilenmediği için hareketlerde kısıtlanma yaşanmaz. Golfçü dirseği sorunu genellikle uzman doktor tarafından yapılacak muayene sonucunda belirlenir. Bu sorun sonrasında ortaya çıkanyangı ya da iltihabi reaksiyon durumunda soğuk uygulama, istirahat ve ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca şiddetli ağrı durumunda yine kortizon enjeksiyonu yapılmaktadır. Şişmeyi önlemek için dirseğe sarılacak elastik bandajlar kasların zorlanmasını engelleyecektir. Özel egzersizler ve kademeli bir rehabilitasyon ise günlük aktivitelere hızlı dönüşü sağlayacaktır.” diye konuştu.

  Düzenli Egzersiz Yapın
  Dirsek sağlığının korunması için, uzman kontrolünde egzersizler yapılması gerektiğini söyleyen Prof.Dr.Ayan , Mouse kullanırken bilekler yine uzun süre masanın kenarında tutulursa sinire doğrudan bası oluşturarak hastalığı tetikleyebildiğini belirterek,tekrarlayan hareketlerde kısa molalar verilmesi ve buna rağmen ağrı hissedilmesi durumunda doktora başvurulması gerektiğini vurguladı.

  GUNEY_20160804_2.jpg   
  Savaş DERE bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica