Tartışma Kısmi Zamanlı Işyeri Hekimi Ücreti

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Güncel Tartışmalar' kısmında H.Ece SÜRMEN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kutsalus

  kutsalus TÜİSAG Üyesi  merhaba 20 uzerinde mağazası olan her subesınde azamı 10 kısı çalışan genel merkezinde 30, farklı bır yer olan deposunda 20 kısı çalısan bir teksitil firmasını (az tehlikeli ) değerlendirirken toplam çalışanı nasıl belirlemeliyim.

  not : Bütün mağazalar aynı kişiye ait.


   
 2. erciyes tezcan

  erciyes tezcan TÜİSAG Üyesi  bunların hepsi ana şirketin ssk sicil numarasına bağlı ise yada şubelerin ssk sicil nosunda ana şirketin şubesi olarak görünüyorsa hepsini bir kabul etmeniz gerekir.her şube müstakil sicil no ya sahipse ayrı ayrı değerlendirilmeli.
  bunların hepsi ana şirketin ssk sicil numarasına bağlı ise yada şubelerin ssk sicil nosunda ana şirketin şubesi olarak görünüyorsa hepsini bir kabul etmeniz gerekir.her şube müstakil sicil no ya sahipse ayrı ayrı değerlendirilmeli.

   
  kutsalus bu yazıya teşekkür etti.
 3. RAMAZAN UYSAL

  RAMAZAN UYSAL TÜİSAG Üyesi

  aile hekimliği yapıyorum.İş yeri hekimliği sertifikam var.Tam zamanlı çalışan bir iş yeri hekiminin ücretinin ne olacağını anlayamadım.

     

   
 4. SS001

  SS001 TÜİSAG Üyesi

  İSG-KATİPte işyeri hekimi tam zamanlı gözüküyorsa 2. bir iş yapamayacağından ücreti de ona göre olmalı. TTB 2013 listesine göre 9500tl civarı. Piyasada 6000tlden aşağısı yok, olmamalı da. İşin az veya çok tehlikeli oluşuna göre6-10bin tl diyebiliriz. İstanbulda 7binden aşağı olmuyor. Kısmi zamanlı kayıt olursa 4-5 işyeriyle sözleşme mümkün ve toplamda her halükarda 10bin tl rahat kazanılıyor, hatta geçiyor. Bu nedenle hiç bir hekim kendini tam zamanlı olarak tek bir işyerine bağlayıp da 2.,3. iş imkanlarından mahrum kalmak istemez.

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 5. RAMAZAN UYSAL

  RAMAZAN UYSAL TÜİSAG Üyesi

  İş yeri patronu işyeri hekiminin işine son verebilir(daha düşük fiyatlı birilerini bulur).
  İş yeri hekiminin asıl patronu Toplum sağlığı.İş yeri patronu da ücreti toplum sağlığına ödüyor.Garip bir çark var.
  Yanlışım var mı?

     

   
 6. SS001

  SS001 TÜİSAG Üyesi

  TSMdekilerin işyeri hekimliği yapabilmesi ile ilgili mevzuatı okumuştum ama detayları aklımda kalmamış. İşveren işyeri hekiminin maaşını niye TSMye ödüyor ki, böyle bir zorunluluk mu var? TSMde döner sermaye alamadıkları için hekimler, Aile hekimleri ve döner alabilen hastane hekimlerinden gelir olarak geri kalmasınlar diye böyle 2. bir iş imkanı yarattılar. Yani Bakanlıkta döner alamayan kurum hekiminin durumu neyse sizinki de o olsa gerek. Siz bildiklerinizi Sağlık Md.den bi daha sorun bence. Her TSM hekimi de işyeri hekimliği yapmak isteyecek diye de bişey yok. Aslında TSMlerin yapmaları gereken iş kalemi o kadar fazla ki, işyeri hekimliği yapmaya vakitleri filan kalmaz ama... Onlara da düzgün diğer gruplarla aynı maaşları verseler sorun kalmaz.

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 7. adanaakupunktur

  adanaakupunktur TÜİSAG Üyesi

  Ortak sağlık ve güvenlik birimleri iş sağlığı ve güvenliği hizmetinin ücretlendirimesinde hatalı davranıyor. İşyeri hekiminin çalışmakta olduğu iş yeri yönetimine çok çok düşük ücret verip Hekim arkadaşları işinden gücünden ediyor. Böyle rekabet olmaz, herkesin kurulu düzenini bozarak, etik olmayan davranış sergilemekteler.
  Tabip Odalarının ücret listesine tüm arkadaşlarımızın itibar etmesi önemli.
  Doktor arkadaşlarımız saat/ücret konusunda bir kara varmalılar.
  OSGB ler çok iş yerini ucuza alabilmek için ucuz hekim iş gücü peşinde.
   
  mekabe ve dilem bu yazıya teşekkür etti.
 8. dr_ferit

  dr_ferit TÜİSAG Üyesi

  gerçek, ben anlaşma aşamasındayım hatta daha üst fiyata, biz odamızın kararalarını uyguluyoruz ve asgari ücretten aşağıya çalışırsak meslektaşlarımıza ayıp etmiş olacağımıza inanıyoruz. TTB gibi 4-5 oluşum daha olsa farklı alanlarda çoğu çalışma kanunu çalışan lehine değişirdi. saygışar.   
  mekabe, varp ve drcupper bu yazıya teşekkür etti.
 9. drcupper

  drcupper TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar tehlikeli sınıfta 5000 ve üzeri çalışanı olan bir kuruma tam zamanlı iş yeri hekimi alınacaktı ben de görüşmeye gittiğimde benden önce görüşmeye giden tüm hekim arkadaşlarımızın TTOB asgari ücret tarifesinde yazan 9350 tl nin altında kesinlikle çalışmayacaklarını belirttiklerini öğrendim.Bu gerçekten birlik beraberlik adına atılmış çok önemli bir adım.burada yazılanların sadece sözde değil pratikte de uygulandığını öğrenince gerçekten çok etkilendim..aynen ben de bu fiyatın altına kesinlikle çalışmam diye belirtip görüşmeyi sonlandırdım.bakalım geri dönüş nasıl olacak..sizce bu fiya tehlikeli sınıf için gerçekten yüksek mi??


     

   
  mekabe, varp ve strikermcf bu yazıya teşekkür etti.
 10. yusufdemirhan

  yusufdemirhan TÜİSAG Üyesi

  peki
  Emekli bir hekim bulsak tam zamanlı sertifikasını kiralasak ve hiç bir iş yerinde görevlendirmeyerek OSGB nin sorumluluğunu ortadan kaldırsak (ihtiyaç kadar kısmi zamanlı iş yeri hekimi bulundursak) nasıl olur? emekli doktora diploma karşılığı ne kadar maaş vermemiz gerekir?   
 11. varp

  varp TÜİSAG Üyesi

  Sevgili kardeşim, kardeşlerim...
  Dürüstlük, Namusluluk, Şereflilik, İlkelilik, Birilerinin kölesi olmamak, Sömürmemek, Sömürülmemek, Bilim, Kalite, Medeniyetin koşulları.......??? Bu konularda görüş bildirmek isteyen var mı?   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 12. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  Doğru söylüyorlar, öyle yapmaları gerekiyor zaten...

   
 13. cupperdr

  cupperdr TÜİSAG Üyesi

   
 14. cupperdr

  cupperdr TÜİSAG Üyesi

  maalesef bazı arkadaşlara para daha ağır basmış ki cazibesine kapılıp 6000 tl gibi fiyatları kabul edip işe başlamışlar..yazık çok yazık..bu şekilde ki davranışlar maalesef tüm çalışanlara zarar vermekte ve iş gücünü ucuzlatmak ta...tam zamanlı 5000 in üzerinde çalışanı olan tehlikeli bir iş yeri hekimine daha fazla ücret vermeliydi:((

   
 15. chemist54

  chemist54 TÜİSAG Üyesi

  merhabalar, çalıştığım firma 12 kişi ve tehlikeli, işyeri hekimi 2 saat/ay çalışacak, SGK sı ödenmeli, prosedür nedir?   
 16. aciz

  aciz TÜİSAG Üyesi

  Tam da cevapları okurken yok mu bunları düşünen dediğim anda yalnız olmadığımı hissettim.Bitimsiz teşekkürler.

   
  MUHAMMET KARABULUT bu yazıya teşekkür etti.
 17. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  İşverenlerin olduğu bir toplantıya katılmıştım.. Orada cezalardan bahsediyorlardı.. İşveren aylık 5000 TL ceza olduğunu öğrendi.. İşyeri hekimi çalıştırmama gerek yok dedi.. İlginç gelmişti.. Çünkü hangi işyeri hekiminin kapısınıı çalsam 8000 TL'den aşağı isteyen yok dedi... Bir yandan da haklı gelmişti... Türkiye'de durum bundan ibaret... Tüm işi yapan İş Güvenliği Uzmanı,ama parayı götüren İşyeri Hekimi... Yalan mı ?

   
  turktay bu yazıya teşekkür etti.
 18. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  İşverenlerin olduğu bir toplantıya katılmıştım.. Orada cezalardan bahsediyorlardı.. İşveren aylık 5000 TL ceza olduğunu öğrendi.. İşyeri hekimi çalıştırmama gerek yok dedi.. İlginç gelmişti.. Çünkü hangi işyeri hekiminin kapısınıı çalsam 8000 TL'den aşağı isteyen yok dedi... Bir yandan da haklı gelmişti... Türkiye'de durum bundan ibaret... Tüm işi yapan İş Güvenliği Uzmanı,ama parayı götüren İşyeri Hekimi... Yalan mı ?

   
 19. aciz

  aciz TÜİSAG Üyesi

  Mühendislik hizmetlerini de Hekimden bekliyorsanız haklısınız.

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 20. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Yanlız işveren cezalarla ilgili sadece buzdağının üstünü görmüş. İş yeri hekimi veya uzmanı görevlendirmemenin cezası 5000 TL, ayrıca bu kişilerin yaptığı işleri yaptırmamanın da çalışan başı veya uygunsuzluk başı cezaları var. Örneğin işe giriş muayeneleri, risk analizi, acil durum planları, eğitimler, saha denetimleri, kurul, herbir yönetmeliğe mualefet vb.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica