Kısmi Süreli Çalışmalarda Sgk | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Kısmi Süreli Çalışmalarda Sgk

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında ferhat isg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ferhat isg

  ferhat isg TÜİSAG Üyesi  Herkese merhabalar,

  Bir OSGB firmasında kısmı süreli olarak hizmet sağlamaktayım. Kısmi süreli çalışmalarda SGK gün sayısı nasıl hesaplandığını daha doğrusu neye göre hesaplandığını merak etmekteyim. İçe Görevlendirme süresine göre mi yoksa Dışa Görevlendirme süresine göre mi hesaplanmaktadır.

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,
  Kazasız çalışmalar dilerim.


   
 2. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  İSG-KATİP üzerinden yapılan sözleşmeler kapsamındaki fiili hizmet süresinin hesabında;

  1. OSGB bünyesinde çalışan iş güvenliği uzmanlarının sadece dışa görevlendirme ile firmalara hizmet verdiği dönem fiili çalışma süresinden sayılmakta olup OSGB içe görevlendirmeleri fiili çalışma olarak değerlendirilmemektedir.


   
 3. ferhat isg

  ferhat isg TÜİSAG Üyesi

  Cevabınız için teşekkür ederim. Şimdi bu hesap sertifika sınıfını yükseltmek için kullanılmaktadır diye biliyorum. Yanlış düşünüyorsam lütfen düzeltin ama ikisinin çok ayrı konular olması lazım.

     

   
 4. Murat Gündüz

  Murat Gündüz TÜİSAG Üyesi

  Herhalde şunu soruyorsun içe görevlendirme olsa sadece yine de SGK pirimim yatar mı? Evet yatar çalışan olarak görünürsünüz ve tam yatar yani dışa görevlendirme süreniz tamamen dolmasa da farketmez. Ama üst sınıfa geçmek için hesaplamalarda dışa görevlendirmeler sayılıyor.

   
 5. ferhat isg

  ferhat isg TÜİSAG Üyesi

  Cevabınız için teşekkür ederim. Aslında sorum biraz eksik oldu. Firmayla sözleşme imzaladığımda 100 saat dışa görevlendirmem olacaktı ancak ilk aydan itibaren bu süreler aylar içerisinde farklılıklar gösterdi. ilk ay 80 saat ikinci ay 50 saat gibi. e-devletten kontrol ettiğimde firmanın sigortamı dışa görevlendirme süreleri üzerinden hesaplayıp yatırdığını gördüm. Bunun doğru bir uygulama olup olmadığı aslında merak ettiğim konu.

     

   
 6. Murat Gündüz

  Murat Gündüz TÜİSAG Üyesi

  Yanlış bir uygulama bana göre. Çünkü OSGB nin çalışanısınız siz ve sizin sürenizi doldurup dolduramamak onun sorunu. Örneğin ben bir öncki OSGB mde 1 ay atamasız kalmıştım müşteri sayımızda azalma olmuştu ama tutup da benim ssk pirimimi eksik yatırmadı firmam. Çünkü bu benim sorunum değil müşteri bulamayan OSGB nin sorunu. Hatta şu an da 10 saatlik boşluğum var ama pirimim tam yatıyor.

   
 7. ferhat isg

  ferhat isg TÜİSAG Üyesi

  Benim de düşüncem bu yönde. Cevaplarınız için teşekkürler :)
   
 8. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Sorunuzu şimdi doğru anladım Ferhat Bey.. Murat Bey'in de söylediği gibi içe görevlendirmeniz üzerinden yatırılmalıdır. Çünkü siz o sürelerinizi OSGB'ye bağlamışssınız, onların kullanımına vermişsiniz. Doldurup dolduramamak onların sorunu.   
  ferhat isg bu yazıya teşekkür etti.
 9. ferhat isg

  ferhat isg TÜİSAG Üyesi

  Erkan Bey cevabınız için teşekkürler. Son olarak eklemek istediğim içe görevlendirmem 100 saat ama ay içerisinde 50 saatlik atamam var ve aylık maaş hesaplaması hizmet verdiğim 50 saatlik süreye göre hesaplanıp maaşım yatırılıyor. Bunun bir önemi var mı yoksa her halükarda SGK primimi 100 saat üzerinden mi yatırmalı firma?

     

   
 10. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Aslında maaşınızı da 100 saat üzerinden ödemeli çünkü sizin 100 saatinizi alıkoymuş durumda. Ama maaşınızı 50 saatten alıp sigortanın 100 saatten yatması yasal olarak bir sıkıntı yaratır mı derseniz onu bilmiyorum.   
  ferhat isg bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica