Kınama:risk Değerlendirme Rapor Ücretleri Ile Ilgili | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Kınama:risk Değerlendirme Rapor Ücretleri Ile Ilgili

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Burak HEKİM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Risk değerlendirme rapor ücretlerinde en çok karşılaşılan ücret aralığı nedir?

 1. 50-100

  9,8%
 2. 101-200

  15,9%
 3. 201-400

  50,0%
 4. 401-800

  17,1%
 5. 800 ve üstü

  7,3%
 1. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi  sayın meslektaşlarım;
  baş koyduğumuz bu zorlu ve engebeli yolda bazı arkadaşların serbest piyasa ekonomisini bahane ederek ücretleri gerçekten çok komik rakamlara çekmişlerdir. bu durumu tam bir ahlaksızlık ve işimize karşı hakaret saymaktayım. bu konuda çalışmalarını böyle sürdüren arkadaşlarımızın gerçekten kendi geleceklerini çöpe attıklarını belirtmek isterim.

  saygılarımla.


   
  Mehmet ÖZKAN, şuleakkoç, odasdemir ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. EGE81

  EGE81 TÜİSAG Üyesi

  Değerli Arkadaşlar
  Bende Düzce'den bu durumu hayretle izliyorum. Bir OSGB esnaf odaları ile anlaşmış, oda tüm üyelerine kısa mesaj gönderiyor risk analizi yaptırmak isteyen oda hesabına (??!!) 125 TL yatıracakmış.... Duyumuma göre bunun 45 TL'si odanınmış. 80 TL'de OSGB'ye kalacak. Bu paraya OSGB bu işi yaparmı ? Yapmaz. Ama yapılması için çözüm bulmuşlar, amaç esnafa, vatandaşa hizmet aklınıza yanlış fikirler gelmesin. Para yatıran esnafa doldurulması için bir form veriliyor, adres, ünvan SGK no, çalışan sayısı, işyerindeki alet makinalar yazılıyor. Sonra da adresinize risk analizi ve Acil Eylem Planları gönderiliyor. Arada da bazı işyerlerine gittiklerini duydum.
  Ama bu işler yeni değil ki MMO Odasından aracıma LPG dönüşümü için sızdırmazlık raporu almıştım, aracıma gelip bakmamışlardı. Kardeşim gelip laf olsun diye de olsa bir baksana, belki at arabası belki el arabası....
  Maalesef kolay para kazanma arzusu çabası her eğitim seviyesinde her meslekte var.

   
  odasdemir, Hasan Berkman ve Mehmet ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
 3. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ev kiralarken emlakçıyı aradan çıkarmaya çalışan, markanın orjinali çok pahalı olduğu için sahte üretimini alan veya bakkalları ve küçük esnafı bitirip yerine süpermarket ve AVM'lerden alışveriş yapan bir ülke ve nesil olarak şimdi iğne kendimize batırılınca mı kınama diyoruz?? Bu üstte saydığım örneklere kaçımız karşı çıktı ki şimdi kendi sektörümüzde fiyat kırılmasına karşı çıkıyoruz?? Tabiki de fiyat kırılacak, kapitalist düzende yaşıyoruz, büyük balık tabikide küçüğü yiyecek. Şimdi size dokununca niye kınıyosunuz? Bu işe girerken fiyatlar hep sabit kalacak garantisi mi verildi, veya herkes kesin çok para kazanacak mı dendi? Sizlerden ricam herkes kendi ekmeğinin peşinde olsun, pastadan kendi payını yesin isteyen 10 liraya isteyen 10000 liraya risk değerlendirmesi yapsın.

     

   
  aysunk86 ve mahmud2005 bu yazıya teşekkür etti.
 4. koçyiğit_kayhan

  koçyiğit_kayhan TÜİSAG Üyesi

  10 lira 10000 lira muhabbetleri farklı bir sitem. 10 liralık yerin risk analizi 10 liralık 10000 liralığın da 10000 liralık olur. Çalışma amacımızın dışına çıktık. Evet 1. öncelik para kazanmak ailemizi geçindirmek olacak ama kesinlikle ve kesinlikle 2. öncelik de işi hakkıyla vermek olmalı aslında ikisi de 1. öncelik gibi durması lazım. Bir iş yeri ne olursa olsun kesinlikle risk analizi yapıldığı zaman amaç burada ki tehlike ve risklerin insan hayatına zarar vermeden ortadan kaldırılması için gerekli önlem ve tedbirlerin alınmasına yönelik olacak bunun bence bir bedeli olması lazım ve verdiğin emeğe karşılık bedelini istemen çok da normaldir Bende bu sorunla karşılaştım 80 tl ye risk analizi yapa arkadaş Allah'dan kork adama fotokopi çekip göndermen aldığın parayı helal mi kılacak, 80 liraya yapıyorum gidip de bakıp denetleyip işimi yapıyorum diyorsan demem, ama diğer insanlarında emeğine saygı duyman lazım. Zaten bu raporlar öyle ahım şahım her gün yapılmıyor 2-4-6 yılda bir yapılıyor. bir zahmet 300-400 lirasını versin iş veren sonra başına gelecek kaza olaylarının faturasını binlerce lira ile karşılamak zorunda kalmasın.
  Emeğe ve işine saygı kendine saygıdır..

   
  aysunk86 ve Shun bu yazıya teşekkür etti.
 5. akkoca

  akkoca TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim birkaç sorum olacak (sitede araştırdım bulamadım);

  1- Sanayi sitesinin yönetimiyle bir firma anlaşıyor ve bütün iş yerlerini oraya yönlendiriyor. Sitedeki işverenler bu firma ile çalışmak zorunda mı? Yoksa başka firmayla anlaşabilir mi? Yönetimden izin alması gerekir mi?

  2- İş güvenliği uzmanı bir yere bağlı olmadan çalışanlara iş güvenliği eğitimi verebilir mi? Acil durum planı yapabilir mi? Bu yaptığı hizmetleri nasıl faturalandırır ve kanıtlar?

  3- Birde şu noktayı bir türlü yakalayamadım. Örneğin bir bakkal var ve işveren yalnız çalışıyor. hiç SGK lı çalışanı yok. Buraya risk değerlendirmesi vesair gerekli mi?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

     

   
 6. EmekChe

  EmekChe TÜİSAG Üyesi

  Türkiye'de parmak sayısı kadar kişinin ciddi anlamda yapabileceği 'Risk Değerlendirmesi' maalesef bu kadar komik rakamlara gelmiştir..Tamamen 'bilimsel' bir ilkeye dayanan bu değerlendirmenin sadece 'format' şeklinde kullanılması,internet adreslerinden taslağın indirilip 2-3 değişikle aynı şekilde işverene sunulması mesleki 'etik' kurallarını yerle bir etmekten ziyade iş ahlakına uymayan hareketlerdir..Maalesef (100 tl) gibi rakamlara bugün 'Risk değerlendirmesi' yapılıyor..Bu olayın ne kadar ciddi,bilimsel olduğu gerçeğini anlamayan bazı 'uzman' arkadaşlar ve bunun denetlemesini yapmayan yetkili organlar bu olayların başlıca mimarlarıdır....

   
  OmerBaglar ve ENES SAKARYA bu yazıya teşekkür etti.
 7. aysunk86

  aysunk86 TÜİSAG Üyesi

  ege bey benim anlamadığım bu OSGB ler bünyesinde çalıştırdıkları uzmana doktora ne kadar veriyor nerden alıp veriyor?
   
 8. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

  Maalesef Aynı durum tekirdağ çerkezköyde de var. uyanık esnaf odası başkanı işi organize etmiş diyorlar..   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica