Kimyasal Depo Risk Değerlendirmesi

Nurdan Kılıç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar;
Kimyasal depolama faaliyeti yapan yerde kimyasallarla ilgili nasıl bir Risk Değerlendirmesi Analizi yapılır. herhangi bir üretim ve elleçleme yoksa binlerce kimyasal için genel bir risk değerlendirmesi oluşturmak gerekir. bunun için yöntemler nelerdir?

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Nurdan Hanım,
Yapılacak işlemleri sırası ile yazıyorum. isterseniz kendinize göre değişiklik yapabilirsiniz. Farklı yapıdaki kimyasal maddelerin depolandığı bir alanda genel bir risk değerlendirmesi yanlış olur.

1. Kimyasal maddelere ait MSDS formlarını tedarik edin. MSDS 2. bölümde yer alan tehlike sınıflarını belirleyin.
2. kimyasal maddeleri tehlikelerine göre listeleyip sınıflandırın. (yanıcı-parlayıcı, toksik, aşındırıcı vb.)
3. Bu kimyasal maddeleri katı ve sıvı olarak gruplandırın. (Depo içinde ayrı yerlerde stok imkânı yoksa üst raflarda katıları, alt raflarda sıvıları muhafaza edebilirsiniz. üst rafta bulunan sıvı kimyasalın akması vb. durumlarda alt raftaki katıların reaksiyona girmesine sebep olabilir.)
4. Kimyasalların birbiri ile depolanması tablosundan destek alıp yakın veya uzakta depolanması ile ilgili gruplama yapabilirsiniz.
5.Herhangi bir sızıntıya karşı deponun toplama kanalı ve kör kuyusu var mı?
6. Deponun havalandırması ile ilgili bir tedbir var mı?
7. Depo içinde patlayıcı ortam oluşma ihtimali var mı?
8. Yangın algılama ve söndürme sistemleri çalışıyor mu?

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar;
Kimyasal depolama faaliyeti yapan yerde kimyasallarla ilgili nasıl bir Risk Değerlendirmesi Analizi yapılır. herhangi bir üretim ve elleçleme yoksa binlerce kimyasal için genel bir risk değerlendirmesi oluşturmak gerekir. bunun için yöntemler nelerdir?
Ek belgenin işinize yarayacağını düşünmekteyim.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• kimyasal depolama .pdf
    2.9 MB · Görüntüleme: 434

Nurdan Kılıç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Nurdan Hanım,
Yapılacak işlemleri sırası ile yazıyorum. isterseniz kendinize göre değişiklik yapabilirsiniz. Farklı yapıdaki kimyasal maddelerin depolandığı bir alanda genel bir risk değerlendirmesi yanlış olur.

1. Kimyasal maddelere ait MSDS formlarını tedarik edin. MSDS 2. bölümde yer alan tehlike sınıflarını belirleyin.
2. kimyasal maddeleri tehlikelerine göre listeleyip sınıflandırın. (yanıcı-parlayıcı, toksik, aşındırıcı vb.)
3. Bu kimyasal maddeleri katı ve sıvı olarak gruplandırın. (Depo içinde ayrı yerlerde stok imkânı yoksa üst raflarda katıları, alt raflarda sıvıları muhafaza edebilirsiniz. üst rafta bulunan sıvı kimyasalın akması vb. durumlarda alt raftaki katıların reaksiyona girmesine sebep olabilir.)
4. Kimyasalların birbiri ile depolanması tablosundan destek alıp yakın veya uzakta depolanması ile ilgili gruplama yapabilirsiniz.
5.Herhangi bir sızıntıya karşı deponun toplama kanalı ve kör kuyusu var mı?
6. Deponun havalandırması ile ilgili bir tedbir var mı?
7. Depo içinde patlayıcı ortam oluşma ihtimali var mı?
8. Yangın algılama ve söndürme sistemleri çalışıyor mu?
Çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar dilerim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.