Kimya mühendisi İş Güvenliği Uzmanlığı belgesiyle hemen iş bulabilir mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında kubraa_06 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kubraa_06

  kubraa_06 TÜİSAG Üyesi  gazi üni. hem kimya bölümü hemde kimya müh. bölümünü okudum. üstelik yabancı dil puanlarımda var ama bi turlu iş bulamadım. suanda y. lisansımı bıtırmek uzereyim ve hala iş arıyorum. bi tanıdık bu belgeyi alırsa bulursun dedi ama ne kadar dogru? belgeyi almak cok para gerektiriyo ama degiyomu buna? hemen iş bulup cıkarabılırmıyım belgenın parasını aldıktan sonra? yardımcı olursanız sevinirim...


   
 2. Hasan Berkman

  Hasan Berkman TÜİSAG Üyesi

  Tekstil Boya Apre tesislerinde 1000-1500 aralığında iş bulabileceğini ve 2-3 yıl içerisinde de 3.000-4.000 skalasına çıkabileceğini düşünüyorum. Çalışma yerleri Çorlu-Çerkezköy ya da Antep-Malatya-Maraş civarı olabilir. Kimyacılar bu alanda iyi para kazanıyorlar. Tavsiyem öncelikle bir iş bulman ve sonrasında İG Uzmanlığını düşünmendir. Başarılar dilerim..

   
  kubraa_06 bu yazıya teşekkür etti.
 3. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Kübra hanım eğitiminiz oldukça geçerli mesleğinizde iş bulabilirsiniz ileriye dönük olarak mesleginizde kalmanızı öneririm. İSG 5 sene öncesine kadar katkı olarak degeri azalmakta riski artmaktadır.

     

   
  Selcen ÖZBAY ve kubraa_06 bu yazıya teşekkür etti.
 4. kubraa_06

  kubraa_06 TÜİSAG Üyesi

  ben bu belgeye iş bulamadığım için almayı planlıorum etrafımdan edindiğim bilgiler ısıgında bu yolla bulabilecegimi soylediler ama sizde belgenin öneminin azaldığını soyluorsunuz. riskli olsugunu bende okudum ama her işin bir riski yokmu zaten. bilmiorum ne yapacagımı

   
 5. kubraa_06

  kubraa_06 TÜİSAG Üyesi

  peki bu yerlerde hem kimya mühendisliği hemde isg uzmanlığını aynı anda yapabiliyormuyum?

     

   
 6. KadirCoskun

  KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

  yapabilirsin her iki iş icinde part time sozlesme yapar isen her iki isinide aynı anda yapabilirsin.

   
  kubraa_06 bu yazıya teşekkür etti.
 7. buketdemir

  buketdemir TÜİSAG Üyesi

  bence tamamen yaşadığın şehrin sanayisinin gelişmişliğine bağlı.iş güvenliği uzmanı olup iş bulmak hem kolay hem zor.ama her durumda riskli :) şansın bol olsun :)
   
  kubraa_06 bu yazıya teşekkür etti.
 8. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  bence bir kimya mühendisi çok çok iyi bir iş güvenliği uzmanı olur...tanıdığım A sınıfı uzmanlar,maden ve kimya mühendislerinden oluşmaktadır...   
  kubraa_06 bu yazıya teşekkür etti.
 9. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  İş bulamayanlar için ne kadar temiz bir iş hem kamuda çalışanlara 1200 lira devlet verecekmiş,apartmanlarda,bakkallarda bile gerekliymiş uzmanlık.. Akarı yok kokarı yok risksiz iş.. :mustafa:

  Nasıl bir ülkede yaşıyoruz arkadaş :hayır:

     

   
  izmir, seko ve kubraa_06 bu yazıya teşekkür etti.
 10. kubraa_06

  kubraa_06 TÜİSAG Üyesi

  Cem bey, aslında bende bu nedenle iş güvenliği uzmanlığı belgesi almayı düşündüm. staj yaptıgım bir firmada bir hafta iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almıştım. konuların okudugum bölümle ilgili oldugunu farkettim. ama büyük ugraslarla iki bölümü bitirip üstelik dereceyle mezun olup iş bulamayınca artık baska yollara basvurmam gerektiğini anladım. bu yüzden bu kadar irdeleyerek fikir almaya calısıorum..   
 11. kubraa_06

  kubraa_06 TÜİSAG Üyesi

  tesekkürler buket hanım siz hemen iş buldunuz sanırım?   
 12. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  iş kazalarının nedeni tehlikeli durum ve tehlikeli davranıştır...tehlikeli durum ve meslek hastalıklarının temeline inerseniz büyük çoğunlukla kimya ya dayandığını göreceksiniz...(yangın,kimyasal malzemeler,msds ler,kimyasal risk etmenleri,parlama ve patlamalar,madenlerde grizu patlamaları,basınçlı kaplar ve tüpler,...vs vs)....bu nedenle diyorum kimyacıların iyi bir uzman olacağını....;)

   
 13. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Mühendis olup da iş güvenliği uzmanı, çevre görevlisi belgesi ve enerji yöneticisi sertifikan yoksa eksiksin arkadaş :evet:
   
 14. kubraa_06

  kubraa_06 TÜİSAG Üyesi

  haklısınız okuldan mezun olurken her turlu iş bulunavagına inandırılıosunuz ama gel gör ki piyasa mezun mühendis kaynıo firmalar secici. mühendissin ama su belgen varmı die baslıolar sadece okumak basarılı olmak yetmio bu ülkede:ağlama:

   
 15. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  o kadar karamsar olmayın lütfen, bende kimya mühendisiyim.
  kimya mühendisi olarak iş bulmak diğer mesleklere göre daha kolay.
  zor olan istenilen bölümde ve şartlarda iş bulabilmek. onunda sıkıntısı en fazla 2 sene çekilir. ardından tecrübeli kimya mühendisi olarak, 2 yıl çalışmış olduğun alanda daha güzel bir işe girebilirsin.

  ancak ilk işi bulma kısmı biraz sorunlu olabiliyor. bazen 1 yıl hatta daha uzun süre beklenebiliyor. ancak herhangi bir işe girip, biraz tecrübe kazandıktan sonra, şuan ki fikirler tamamen değişiyor. 6 ay sonra daha iyi maaş, daha yüksek pozisyon, kariyer denmeye başlanır. ancak dediğim gibi, ilk işe girip tecrübe kazanma kısmı biraz zor.

  yüksek lisansınızı hangi alanda yaptınız, polimer vb alanda mı? öyle ise mutlaka o alanda devam etmenizi öneririm. aksi halde isg uzmanlığı düşünülebilir elbet. ancak isg uzmanlığını, herhangi bir işe girebilmek için ektrra belge, meslek olarak görmeyin sakın. isg uzmanı olarak bir işe girecekseniz sadece o işi yapın. yoksa ilerde çok başınızın ağrıyacağı kesin.

  iş bulmak zor ve sıkıntılı bir sürec, ancak istediğiniz birimde işe başlayıp 6 ay çalıştıktan sonra şimdikinden çok farklı şeyler düşüneceksiniz merak etmeyin :)   
 16. kubraa_06

  kubraa_06 TÜİSAG Üyesi

  mezun olali 2 yıl oldu ve hala iş bulamadım ben esat bey. suan yüksek lisansı bitirmek üzreyim ve analitikte yapıorum. ancak okulda polimer dersleri aldım. cv. Mde belirtiorum polimer aldığımı ama su ana kadar pek dönen olmadı. siz nasıl iş buldunuz acaba? bu belgeye sahipmisniz? bana önerileriniz neler? tesekkür ederim

   
 17. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  ben isg belgesine sahibim, 1 yıldır bu alanda çalışıyorum, birkaç firmada bu alan üzerine çalıştım. pişman mıyım hayır, mutlu muyum hayır. 1 yıl öncesinde önümde 2 şans vardı;1- bir firmanın üretiminde çalışmak, 2- isg alanı. fazla da düşünmeden isg yi seçtim. doğru olup olmadığını 2-3 sene sonra anlayacağım. ancak şimdiden uykularım kaçar oldu, saçımda beyazlar başladı(26 yaşındayım). sorumlulugu ve zorluğu ço fazla bir alan.
  eğer isg alanına girmek isterseniz, tüm gemileri yakıp o alanda devam etmeniz. sakın isg belgem var o şekilde işe gireyim ve girdiğim yerde ar-ge de, satış da, üretimde çalışayım demeyin. isg işi üzerine çalışın. aksi halde. belgenizi firmaya verirsiniz, arge de çalışırsınız 2 yıl sonra bir kazada allah korusun hapistesin. kimseye aslında argeciydim diyemezsin.

  açıkcası, yüksek lisans yapmış, ingilizce bilen, polimer alanında bilgili bir kimya mühensidinin iş bulamamasına çok üzüldüm. keşke asıl alanınızda çalışabilseniz.

  benim size tavsiyem isg eğitimine başlayın, bu sırada asıl alanınızda iş arayın. eğitimi bitirip, sertifikanızı aldığınızda hayla, kimya alanında iş bulamadı iseniz, isg alanında kariyere başlarsınız. ama şunu unutmayın, iki iş bir arada yürümez. isg belgemi alayım, o belge ile işveren beni tercih etsin, farklı bir alanda olsa çalışırım, kağıt üzerinde isg uzmanı olurum demeyin. sadece isg alanında çalışabileceğiniz bir iş arayın

  moralinizi yüksek tutun sonuçta mühendissiniz. ihtiyacınız olan tek şey 1-2 yıllık tecrübe :)

  çevremde 5 yıl işsiz kalıp, çoooookkk iyi şartlarda işe başlamış kişiler biliyorum (kimya mühendisi). allah daha da iyisini versin.

   
  kubraa_06 bu yazıya teşekkür etti.
 18. kubraa_06

  kubraa_06 TÜİSAG Üyesi

  Verdiğiniz bilgiler kafamdaki bircok soruya cvp niteliğinde oldu. Cok tesekkür ederim esat bey. Tavsiyelerinizi dikkate alarak adım atacagım. Siz acıklamasaydınız ben hem arge hem isg alanında calışmayı dusunuyordum ki yanlış oldugunu farkettim sayenizde. İNŞ cevrenizdeki insanlar gibi benimde bu alanda kısmetim acılır:) siz de umarım isg alanında iyi bir noktaya ulasırsınız..

   
 19. buketdemir

  buketdemir TÜİSAG Üyesi

  hayır Kübra hanım henüz istediğim gibi iş bulamadım.bende jeofizik mühendisiyim yüksek lisansım devam etmekte.fakat mesleğimi soranlara iş güvenliği uzmanıyım diyorum :)

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 20. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  Kimya alanı maalesef devletin yanlış eğitim politikaları yüzünden birsürü işsiz kimyager/kimya mühendisi kaynıyor. Dünyanın her yerinde üniversite bölümleri sektörlerin ihtiyacına göre açılıp kapanırken ülkemizde maalesef her yeni üniversiteye kimya bölümü, kimya müh. bölümü açılıyor. Bir de diğer meslek mensupları da (çevre, gıda, ziraat, metalurji,makine müh.) kimya alanına girmeye başlayınca haliyle zaten dar olan iş koridorları kimya sanayisinde daha da daralıyor. Bir girişimci ufak çapta kimyasal bir imalathane,tesis kurmak istediğinde devlet karşısına bir sürü prosedür (çevre,çed vs...) çıkarıyor, desteği ise sıfır. Prosedürler olmasın demiyorum ama bari parasal masraflarını azaltsın. Benim öss'den kimya bölümlerini seçmeyi düşünenlere tavsiyem asla seçmemeleri. Zaten anadoludaki kimya bölümlerinin birçoğu boş kalıp kapatıldı. Geçenlerde yök başkanı çıkmış bir açıklama yapıyor: "Formasyonu tekrardan geri getirdik, bu bölümleri seçecek olanlar gönül rahatlığıyla seçebilir." Neyin çözümü bu? Sanki kamuya doğru dürüst kimya öğretmeni alıyorlarmış gibi...

  Ben alanımda birçok sertifika aldım (sorumlu müdürlük, ohsas, iso , lpg, hplc, gc-ms kromatografi kursları) ve ,chemoffice, chemcad, matlab, mrp, autocad, kromatografi programlarını ve tüm office programlarını kullanabiliyorum, ingilizcem iyi seviyede (kursa da gittim) ama gelin görünkü 1 yıldır işsizim. Şu ana kadar 100 ilana başvurdum. Hiçbiri geri dönmedi. Uyduruk bi sorumlu müdürlük işi için bile görüşmelere 100 kişi gidiyor.
  Dayısız bulunabilecek işler zaten kısa bir süre sonra kesinlikle bırakılabilecek kalitesiz firma işleri ama buna rağmen bu işyerlerine bile girmek çok zor oluyor. Benim mezun olalı yapmadığım iş kalmadı (şantiyede depo hamallığı, işçilik, otoparkçılık, garsonluk, komilik, duşakabin çıraklığı vs. bu işleri yaparken gerçekten içiniz öyle bir sıkılıyor, öyle bir lanet ediyorsunuzki geceleri uyuyamıyor ve yaptığınız işleri de kısa bir süre içinde dayanamayıp bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Düşünün ilkokul mezunlarıyla aynı işi yapıyorsunuz ve o adamlar yeri geliyo size bağırıyor,kızıyor,fırça atıyor.)
  Özellikle anadoludaki birçok üniversitedeki hocaların %90'ı memuriyet zihniyetinde ve sizi sanayiye, kimya sektörüne değil de kendi memuriyetlerine hazırlıyormuşçasına eğitim veriyorlar. Bana kalırsa bir kimyacı iş güvenliği uzmanı olup da bir şantiyede çalışmamalı kendi sektöründe çalışmalı ama maalesef kimya sanayisinin azlığı iş güvenliğinde de kendini gösteriyor, heryerinin şantiye olduğu geri kalmış türkiye'de kimya sanayisinde iş güvenliği uzmanı arayan firmalar yok denecek kadar az.
  Bence devlet kimya sektörü için küçük girişimcilerin kaçak işlere girmesini engelleyecek önlemler ve teşvikleri almalı.İşini kaçak yapan imalatçı kimyager/kimya müh. 'ne (mesul müd. olarak) ihtiyaç duymuyor ve sonuçta bu alandaki işsizlik çığ gibi büyüyor maalesef.
  Cari açığın çok fazla olduğu kimya sanayisi ülkenin gelişmişliğiyle artar ya da azalır bana göre ve devletin yanlış politikaları ile de maalesef biraz da işsiz mezunlara bir lütuf olarak çıkardıkları iş güvenliği yasası bize şu anlık bir iş kapısı gibi duruyor. Her ne kadar bunu iş kapısı olarak görmemek gerekse de insanın içine düştüğü şartlar buna zorluyor...

   
  eda deniz günalan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica