Kimler çevre görevlisi olabilir

Konu, 'ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Hakkında' kısmında bvarol tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. bvarol

  bvarol TÜİSAG Üyesi  MADDE 5 – (1) Tesis veya faaliyet ile bunların çevre yönetim birimlerinde veya yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarında çalışacak çevre görevlilerinde aranılacak nitelikler şunlardır:
  a) En az dört yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak.
  b) En az dört yıllık üniversitelerin balıkçılık teknolojisi mühendisliği, endüstri mühendisliği, fizik mühendisliği, gıda mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, inşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği, jeofizik mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, metalurji ve malzeme mühendisliği, maden mühendisliği, orman mühendisliği, orman endüstri mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, tekstil mühendisliği ve ziraat mühendisliği, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden mezun olmak ve Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olmak.
  c) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-2 listesi 7 nci başlığı altında 7.2, 7.8, 7.9, 7.10, 7.11, 7.12, 7.13, 7.14, 7.15, 7.16, 7.17, 7.18, 7.23, 7.25, 7.26, 7.29, 7.30, 7.31, 7.32, 7.33 bentlerinde sayılan faaliyet veya tesisler için, (a) ve (b) bentlerinde sayılan bölümlere ek olarak veteriner fakültesinden mezun olmak, bu tesislerde sürekli istihdam ediliyor ve Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda başarılı olmak.
  ç) Bakanlık merkez ve taşra teşkilatının çevre yönetimi ve çevresel etki değerlendirmesi birimlerinde, 6 ncı maddede belirtilen görev ve sürelerde çalışmış olmak.  Çevre görevlisi belgesi
  MADDE 6 – (1) 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde belirtilen özelliklere sahip kişilerden Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak sınavda 70 ve üzeri puan alarak başarılı olanlara Bakanlık tarafından çevre görevlisi belgesi verilir.
  (2) Çevre mühendisleri ile çevre mühendisliği alanında lisansüstü eğitime sahip kişilere istekleri hâlinde sınav şartı aranmaksızın çevre görevlisi belgesi verilir.
  (3) Bakanlık merkez ve taşra teşkilatının çevre yönetimi ve çevresel etki değerlendirmesi ile ilgili teknik birimlerinde;
  a) Çevre ve orman uzmanı, şube müdürü veya en az 4 yıllık üniversitelerin teknik bölümlerinden mezun olup teknik personel olarak en az beş yıl görev yapmış olanlara,
  b) İl müdür yardımcısı, il müdürü, daire başkanı ve üstü görevlerde en az üç yıl görev yapmış olanlara,
  istekleri hâlinde sınav ve ücret şartı aranmaksızın çevre görevlisi belgesi verilir.
  (4) Üçüncü fıkrada yer alan süreler bentlerde belirtilen görevlerde bulunmak kaydıyla, çalışma süreleri toplanarak değerlendirilir. İl müdür yardımcısı ve üstü olarak sayılan görevlerde en az bir yıl görev yapmış olunması hâlinde aranacak toplam süre üç yıldır.


  kaynak : 12 Kasım 2010 CUMA Resmî Gazete Sayı : 27757

  ÇEVRE GÖREVLİSİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI
  HAKKINDA YÖNETMELİK

  kaynak : http://www.cevredenetimi.cevreorman.gov.tr/DOSYALAR/mevzuat/Yonetmelik/Çevre%20Görevlisi%20ve%20Çevre%20Danışmanlık%20Firmaları%20Hakkında%20Yönetmelik.doc


   
  FeLis_Leo, leyla ve Cem AKBULAK bu yazıya teşekkür etti.
 2. Sevinç

  Sevinç TÜİSAG Üyesi

  Sn bvarol,

  bu bilgiyi paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben Çevre Mühendisiyim, ayrıca yüksek lisansımı da tamamladım. Çevre Görevlisi belgesini sınavsız almak için nereye/nasıl başvuru yapmak gerekiyor acaba?

  Sevinc

   
  bvarol bu yazıya teşekkür etti.
 3. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Belge ücretini yatırdıktan sonra mobil imza ile bakanlıga basvuru yapıp belgenizi alabiıyorsunuz

     

   
  bvarol bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica