Haber Kepez’de Inşaatlar “ Ölüm Tuzağı ”

Konu, 'Sektörel Haberler' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Kepez’de inşaatlar “ölüm tuzağı”

  030220141731336568578.jpg

  Antalya’nın yeni yerleşim bölgelerinden olan Kepez İlçesi Ahatlı Mahallesi içerisinde bulunan inşaatlar, can güvenliği hiçe sayılarak yükseliyor.  HİÇBİR UYARI LEVHASI YOK

  Yeni başlayan bazı inşaatların temel çukurlarının etrafında ne güvenlik çemberi, ne de uyarı levhası var. Bu sahaların etrafında en ufak bir aydınlatmanın da bulunmaması ise riskin akşam saatlerinde daha da büyümesine yol açıyor. İş güvenliği şartlarına en ufak bir uygunluk göstermeyen binalar, bir biri ardına yükselip giderken başta Kepez Belediyesi olmak üzere kimsenin denetlememesi de tepkiye neden oluyor.

  İNŞAATLAR DENETİMSİZ

  İnşaatların dışından geçenlerin en ufak bir can güvenliğinin olmamasının yanı sıra inşaat işçilerinin de başı boş bir şekilde hiçbir güvenlik kuralına uymadan çalışması riski daha da büyütüyor. Baret, yelek ve en ufak bir güvenlik malzemesi kullanmadan çalışan işçiler, denetimsizlik dolayısıyla çalışmalarını kafalarına göre yapıyor.

  “CAN KAYBI MI GEREKİYOR?”

  Bölgede yaşayan vatandaşlar, çok sayıda şikayete rağmen en ufak bir önlem alınmamasından dolayı şikayetçi. Şikâyetlerin dikkate alınması için “Bir can kaybı mı yaşanması gerekiyor” diyen vatandaşlar, bir an önce bu sıkıntıya bir çözüm bulunmasını istiyor. Çocuklarını oyun oynamaları için bölgedeki sokaklarda dolaştığını ifade eden vatandaşların bir kısmı da çocuklarının başına bir şey gelmesinden tedirgin. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya İl Müdürlüğü ve Kepez Belediyesi’nin denetlemesi gereken bu inşaatlar adeta sahipsiz bırakılmış durumda.

  İş Güvenliği Mevzuatı’nda neler var?

  • Yayaların kullandığı ve yükleme boşaltma için kullanılanlar da dahil, araçlarla malzeme taşımada kullanılan yolların, potansiyel kullanıcı sayısına ve işyerinde yapılan işin özelliğine uygun boyutlarda olması sağlanır. Trafik yolları üzerinde taşıma işi yapılması durumunda, bu yolu kullanan diğer kişiler için yol kenarında yeterli güvenlik mesafesi bırakılır veya uygun koruyucu tedbirler alınır. Yollar görülebilir şekilde işaretlenir, düzenli olarak kontrolü yapılarak her zaman bakımlı olması sağlanır.
  • Araç trafiği olan yollar ile kapılar, geçitler, yaya geçiş yolları, koridorlar ve merdivenler arasında yeterli mesafe bulundurulur.
  • Yapı alanlarındaki girilmesi yasak bölgelere yetkisiz kişilerin girişi uygun araç ve gereç kullanılarak engellenir. Tehlikeli bölgeler açıkça işaretlenir, buralara görünür şekilde uyarı levhaları konulur. Bu bölgelere girme izni verilen çalışanları korumak için gerekli tedbirler alınır.
  • Trafik yolları güzergahında bulunan havai hatlar ve benzeri engeller ile alakalı gerekli işaretlemeler ve önlemler alınır.
  Doğal ve suni aydınlatma şartları

  • İşyerleri, mümkün olduğunca doğal olarak aydınlatılır. Doğal aydınlatmanın yeterli olmadığı durumlarda çalışanların sağlık ve güvenliğinin korunması amacına uygun şekilde yeterli suni aydınlatma yapılır.

  Kaynak: http://www.aksam.com.tr/ekler/akdeniz/kepezde-insaatlar--e2-80-9colum-tuzagi-e2-80-9d/haber-281861


   
 2. ismailreyhanpark

  ismailreyhanpark TÜİSAG Üyesi

  gamze hanım sadece kepezde güzel ülkemin her bölgesinde bu ve bundan daha kötü durumda inşaatlar insan hayatı hiçe sayılarak yükselmeye devam ediyor çok yazık...

   
 3. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  denetimlerin arttırılması gerekiyor

     

   
 4. ahatlı mahallesi gecekondu şehri iken daha planlı daha güzel bir mahalle idi... bu yeni ve çarpık yapılaşmayı anlamış değilim... işgüvenliği konusunda sadece kepez değil tüm antalya yetersiz
  işyerihekimi/ antalya

   
  Gamze bu yazıya teşekkür etti.
 5. gamze hanım gelecek hafta ankara tabip odasında ttb nin işyeri hekimleriyle toplantısı olacak. maalesef ben katılamayacağım... bursa tabip odasından sonra ankara tabip odası toplantı dökümanlarını da haliyle bekliyorum :)

     

   
  Last edited by a moderator: 5 Şubat 2014
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica