Kendi Şirketime Isg Hizmeti Verebilir Miyim?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında brktbk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar. Kendime ait bir limited şirkette mühendislik faaliyetlerini yürütüyorum.aynı zamanda C Sınıfı uzmanlık belgem var fakat mühendislik faaliyetlerimin yoğunluğundan uzmanlık belgem şuan için sadece duvarda asılı duruyor :) Bu konuda bazı sorularım olacak..

  1- Şirketimde 4 sigortalı çalışanım var ve bunlar sürekli sahada bulundukları için belli bir risk etmeni içerisindeler. Kendi şirketimde sözleşmeli iş güvenliği uzmanı olarak yada kendi şirketimden danışmanlık hizmeti alarak bakanlığa bildirimde bulunabilir miyim? Yada şirketin teknik müdürü olduğumdan dolayı ve iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip olmamdan dolayı iş güvenliği hizmeti almama gerek var mı? Muaf olur muyum?

  2- Şirketin isminde ISG Danışmanlık ve Eğitim ibaresi geçmekte. Birkaç fabrikadan danışmanlık teklifi aldım ve bu konuda da hizmet vermek istiyorum. Hizmet verdiğim şirketleri ÇSGB'ye bildirme yükümlülüğüm var mı? Bildirdiğim takdirde sorumluluk alıyor muyum? Danışmanlık hizmeti vermeden aylık çalışma saatleri elverdiği takdirde fabrikalarda kısmı süreli iş güvenliği uzmanı olabilir miyim?

  3- Son olarak gece vardiyasında çalıştığım takdirde çalışma saatim aylık çalışma süremin içinde sayılır mı?


   
 2. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Tam emin değilim ama mantıken bakıldığında hem eksiklikler ve aksaklıklar şunlardır diyen kişi ile bunları giderip uygulayan kişinin aynı kişi olmaması gerekir.Bu yüzden hem uzman hem de işveren aynı kişi olması sakıncalıdır.Aynı durumda bir arkadaşımın belgeside var aynı zamanda işveren de kendisi ,fakat isg hizmetini başkasından alıyor.Yinede siz sorun Bakanlığa.Araştırın derim.Mevzuatta böyle bir cümle göremedim ama herhangi bir olay olur ise artık bilirkişi mi,savcımı sıkıntı çıkarabilir.Şirketiniz isg danışmanlığı hizmeti şu anda verebilir fakat temmuz ayı geldiğinde işverenler uzman ile sözleşmesini bakanlığa yollaması gerektiğinde sıkıntı olabilir.

   
  brktbk bu yazıya teşekkür etti.
 3. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi

  Temmuz ayında bir işverenle kısmı süreli iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi imzalamam halinde işverenin ayrıca OSGB'den hizmet alması söz konusu mu?

     

   
 4. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  1. hem evet hem hayır (bir uzmanla anlaşmak zorunda deüilsiniz.. bakanlık sayfasından ben bu işyerinin isg uzmanıyım. diye onay almanız gerekir) fakat isg uzmanlığı sorumluluklarından ve risklerden yine sorumlusunuz. ve eksikliklerdsen

  2. evet. Yanlız hem kendi işinizi hem diğer firmaların İSG hizmetlerini nasıl tak.p edeceksiniz. Çok ciddi ++ sorumluluk almanız demektir.

  3. evet. Tüm vardiyalar ve eğitim süreleri çalışma saatinden sayılır. Yolda geçen zaman hariç...

   
  brktbk bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica