Kendi Iş Yerinde Risk Değerlendirmesi Yapabiliyor Muyum?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında mertheo tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mertheo

  mertheo TÜİSAG Üyesi  Merhabalar.

  C sınıfı iş güvenlikçiyim ve özel bir firmada mühendis olarak çalışıyorum. Ancak aynı zamanda tek çalışanı olan az tehlikeli sınıfta bir iş yeri sahibiyim. Kendi işletmeme risk değerlendirmesi yapabiliyor muyum herhangi bir yere bağlı olmadan. Risk değerlendirmemi yapıp kenara koysam bu geçerli olur mu?

  Merakla cevabınızı bekliyorum.

  Syg.


   
 2. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi  Mertho, kendi iş yerinize RD yapabilirsiniz. Hatta ileride (07.2016) az tehlikeli iş yerleri kanun kapsamına girdiğinde kendi iş yerinizin isg uzmanı da olabilirsiniz.


  Bu arada siz iş güvenlikçi değil İş sağlığı ve güvenliği uzmanısınız. Bu mesleği değersizleştirmekte elimizde yüceltmekte.
  Mertho, kendi iş yerinize RD yapabilirsiniz. Hatta ileride (07.2016) az tehlikeli iş yerleri kanun kapsamına girdiğinde kendi iş yerinizin isg uzmanı da olabilirsiniz.


  Bu arada siz iş güvenlikçi değil İş sağlığı ve güvenliği uzmanısınız. Bu mesleği değersizleştirmekte elimizde yüceltmekte.

   
 3. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Kendi işyerinize risk analizi yapabiliyorsunuz, Sonuçta kendi işyerinizde sigortalısınız.

     

   
 4. mertheo

  mertheo TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar

  emrozgr ve muratdurmus teşekkür ediyorum hızlı dönüşünüz için. Ancak kendi iş yerimde sigortalı değilim. Bir iş güvenliği uzmanı olarak kendi iş yerimde sadece risk değerlendirmesi yapmam yeterli mi, yoksa belli gün sayısı olarak sigortamı yatırarak mı risk değerlendirmesi yapmalıyım?

  Syg.

   
 5. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  nasıl bir cevap bu yaaa :))))

     

   
 6. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  mertheo,
  Kendi iş yerinizde sigortalı olma zorunluluğunuz yok. Başka yerde sigortalısınız zaten. Olmasaydınız bağkurlu olurdunuz zaten.

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri

  MADDE 6 –(1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanlarıarasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica