Tiyatro Kazasız Kul Olmaz

Konu, 'Gösterimde Olan Tiyatro Oyunları' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  "Kazalar kurallara uymamakla başlar"
  İstanbul Gelişim Sanat tarafından 81 ilde sahnelenen "KAZASIZ KUL OLMAZ" adlı oyunu seyircilerin beğenisine sunuldu.

  Vatan Şaşmaz sanat danışmanlığında Toprak SERGEN seslendirmesiyle İstanbul Gelişim Sanat tarafından 81 ilde sahnelenen "KAZASIZ KUL OLMAZ" adlı oyunu seyircilerin beğenisine sunuldu. İstanbul Gelişim Sanat tarafından 81 ilde sahnelenen "KAZASIZ KUL OLMAZ" adlı oyunu seyircilerin beğenisine sunuldu.

  MARDIN_LIFE_20140913_7.jpg

  Kazanın büyüğü ihmalin küçüğü ile başlar. Bilindiği üzere soma faciası birçok insanımız yaşamını yitirdi. Biz İstanbul gelişim sanat olarak soma da acıyı paylaşmak üzere ve gerekli inceleme yapılması için ziyaret ettik.

  Bu kazaları 5 yıldır olacağını hep tiyatro oyunlarımızda olacağını dramatize ediyorduk. Keşkeler olmaması için KAZASIZ KUL OLMAZ oyunu 2009 da kaleme alındı.

  SOMAKİ ARAŞTIRMA
  Oyunun yazarı Zahrettin ÇELİK Soma'daki faciayı yerinde araştırma yapmak üzere somada bulundu oradaki halkla, STK, belediye ,emniyet, gerekli araştırmalar yaptıktan sonra konuyu kazasız kul olmaz oyuna ekledi.

  Soma'ya duyarlılıktan dolayı ULUSLARARASI RADYOCULAR BİRLİĞİ " Yılın Alkışı Hak edenler " ödüle laik görüldü.

  Konusu ülkemizde kanayan yara olan İş ve Trafik kazaları akabinde ilkyardımın önemine dikkat çekmektedir.

  "KAZASIZ KUL OLMAZ" 81 vilayette sahnelenecek eğitsel oyunun) Sanat Danışmanlığını Televizyon Sunucusu Vatan Şaşmaz, alırken Seslendirme (dış ses) Toprak Sergen üstlendi; Proje Danışmanı İbrahim PALAMUT, Öznur SİMAV (pedagog) Adnan TÜZÜN (avukat) Okan OK (doktor) Acil Tıp Teknisyenleri Derneği (ilkyardım eğitimi iş ve trafik kazalarına karşın duyarlılık gösteren "kazasız kul olmaz "oyununu yazan ve yöneten Zahrettin Çelik oyun hakkında şu değerlendirmelerde bulundu; "Bilindiği üzere istatistikler ve kaza oranlarına baktığımızda iş ve trafik kazaları pek iç açıcı değil. Sürücüler, işverenler ve diğer faktörlerden kaynaklı kazaların olması iş ve ekonomi hayatını bir hayli derinden sarsmaktadır. Hal böyle olurken bizlerde bu hassas konuları sahne sanatlarına taşıyarak bilinçli birey ve toplum modeli oluşturma amacındayız. Oyunumuzu yurdun her tarafında halka sunacağız" dedi.

  Sayın Çelik, 'İstanbul Gelişim Sanat' bu oyunun yanı sıra; sokak çocuklarına, köy okullarına, hayvan haklarına yardım etmek ve öğrencilere burs sağlamak gibi konularda da desteklerine devam etmektedir. Oyunumuzun sahnelenmesinde başta belediyelerimiz olmak üzere bizlere her zaman inanan ve yanımızda yer alan Destekçilerimizin bazıları, Nilüfer Turizm Anthill Residence, İba Medikal, Torima Kaya Elektronik, Sinematek, Haber Kıta, İzmit Seyehat, Efe Tur, Arı Maden, Gündoğdu Kristal, Gelik, Restaurant, Ada Ofset, Özgür Foto Teknik, Tek Alüminyum, Kaşmir Otel, Sinematek, İstanbul Tv, Pramit İş Güvenliği Malzemeleri Yeli Design Web Tasarım, Aytek Dekor, Kursları, Aktüel Gazatesi, Varol Müzik, Havadis Türk Haber, Özgür Baskı Dünyası, Rüzgar Bayrak, Emin Çanta, Arda Çanta, Acil Tıp Teknisyenleri Ve Teknikerleri Derneği, Ores Tanıtım Sistemleri, Ons Tanıtım, Varol Müzik Martur. Panorama Prodüksiyon, Blue X Women, Özlem Diyarbakır, Öz Diyarbakır Seyehat, Bugün Gazetesi, Güneş Gazetesi, Haberler.com, Sondakika.com, Yurdum Yazılım, Rota Haber, Bağcılar Belediyesi, Tuzla Belediyesi, Bakırköy Belediyesi, Trıo Bowling - Profilo Avm Bambi Cafe Metroport Avm. Procase, Radev, Ulusalpost, Miami Beach Hotel Side, Trend Meyda, By Sempatik, Vanity Entertainment Amiral Sahne Dekoru, Hotel Marya olmak üzere bizlere desteğini esirgemeyen tüm destekçilerimize ve basın kuruluşlarımıza şükranlarımızı sunarız dedi.

  Oyundan bir bölüm: Melahat ve Mustafa kazazedelere bilerek yanlış yöntemlerle müdahale ederek yaralı olanların kalıcı sakatlıklara maruz kalmasına sebep olurlar ve kazaların görüntülerini kayıt altına alarak haber ajanslarına para karşılığında satmaktadırlar.

  Bu örnek de toplumdaki duyarsızlık, eğitimsizlik, dayanışmadan uzak örneğini görmekteyiz, oyunun sonunda hata yapan karakterler hatalarını itiraf eder ve çeşitli yardım konularına tabi olurlar.

  PROJENİN YARARLARI
  1. Eğitsel niteliği olan bu oyunda 7' den 70'e herkesin izleyebileceği konuma getirmek
  2. İlk yardımın önemini hatırlatmak.
  3. İş ve trafik kazalarının minimuma getirmek.
  4. Seyirciler oyundadaki hatalarını görmelerini sağlamak
  5. Trafik kurallarına dikkat çekmek.
  6. Sosyal farkmdahk bilincini oluşturmak.
  7. Toplum olarak sağlık personellerine karşı hoşgörülü olmayı hatırlatmak.
  8. Konuya duyarlı kurum ve kuruluşlara örnek göstermek.
  9. Sokak çocukları ve kimsesiz çocuklar rol vererek gelişimlerine katkı sağlamak.
  PROJENİN AMACI ve ÖNEMİ
  Toplumun bu problemlere bilgiyle müdahale etmesi ayrıca eğitim seviyesini yükseltmek temel aldığımız değerlerdir. Eğitimsizlik hem kendine hem de çevresine fiziki ve maddi zarar vermektedir. Bilgisizlik kalıcı değildir. Ancak kişi gelişime açık ise gelişim arz edebilir. Nice nitelikli insanlar bile ya başkası tarafından kazaya sebep oldu... Ya da kendisi dalgınlık. Dikkatsizlik yorgunluk, ekipman yeterli kalitede olmaması yada ekipman sunulmamasmdan dolayı, KAZA kaçınılmaz oldu... OYUN HAKKINDA "Kazasız Kul Olmaz " iş ve trafik kazaları ilk yardımın nasıl müdahale edeceğini trajikomik ve gerçek hikayelerle anlatan hem yetişkin hemde çocuklar için uyarlanmış tiyatro oyunudur. . 81 ilde sahnelenecektir, sanat danışmanlarımız (sunucu- oyuncu) VATAN ŞAŞMAZ (yönetmen yapımcı) MEHMET ALİ NALBANT. Oyunun dış ses olarak TOPRAK SERGEN seslendirdi. İSTANBUL GELİŞİM TİYATROSU Misyonu. KADINA ŞİDDETJŞ KAZALARI,TRAFİK KAZALARI,İLK YARDIM KÖY,OKULLARI gibi konuları dramatize ederek toplumu bu yönde farkmdahk oluşturmaktadır.

  TRAFİK KAZALARI NEDENLERİ
  Trafik kazaları oranları;

  Türkiye de yılda 8 bin insanımız hayatı kaybetmektedir, bunun yanısıra 200 bin yaralı meydana gelmekte, bu kazaların sonucunda engeli adayları çoğalmaktadır., engeli bireylerin yaşamını sürdürene kadar devlet himayesinde ne denli maddi kaynak ayıracağını siz değerli destekçilerimizin takdirine bırakıyoruz.

  İnsan Faktörüne Bağlı Trafik Kazalarının Nedenleri
  a) Acemilik,
  b) Dikkatsizlik,
  c) Uzun süre uykusuzluk,
  d) Hatalı sollama,
  e) Aşırı hız,
  f) Fazla yük taşımak,
  g) Alkollü araç kullanmak,
  h) Bazı ilaçları kullandıktan sonra araç kullanmak,
  i) Trafik kurallarını dikkate almamak,
  j) Rutin araç bakımlarını yaptırmamak.

  Trafik Kazalarının Başlıca Nedenleri
  Trafik kazalarının sebepleri aşağıda verilen Maddeler halinde gruplandırılabilir:
  1. İnsan
  a) Sürücü
  b) Yaya
  c) Yolcu

  2. Yol
  3. Taşıt
  4. Çevre
  5. Trafik yönetim,denetim ve uygulaması


  İŞ KAZALARI İSTATİSTİKLER
  Türkiye'de her 6 dakikada bir iş kazası meydana geliyor, dünyada her yıl 1.2 milyon insan iş kazası ve meslek hastalıklarından dolayı hayatını kaybediyor.

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'ne göre 2013'te 1235 işçi yaşamını yitirdi. 103'ü kadın 1132'ü erkek, 59'u çocuk, 22'si göçmendi. Ölüm en çok inşaat sektöründe yaşandı. Ancak işçilerin çoğu yollarda hayatını kaybetti.

  İnşaat ilk sırada
  İş kollarına göre dağılım şöyle: İnşaat, Yol 294; Tarım, Orman 198; Taşımacılık 131; Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema 95; Madencilik 93; Metal 79; Belediye, Genel İşler 62; Enerji 44; Tekstil, Deri 36; Savunma, Güvenlik 36; Konaklama, Eğlence 24; Gıda, Şeker 23; Çimento, Toprak, Cam 22; Petro-Kimya, Lastik 19; Ağaç, Kağıt 19; Gemi, Tersane, Deniz, Liman 18; Sağlık, Sosyal Hizmetler 15; Basın, Gazetecilik 7; İletişim 4 ve işkolu belirlenemeyen 16 işçidir.

  İstanbul ilk sırada
  Şehirlere göre dağılım şöyle: İstanbul'da 96, İzmir'de, Antalya'da 46, Bursa'da 45, Şanlıurfa'da 44, Muğla'da 41, Manisa'da 40, Zonguldak'ta 38, Kocaeli'nde 37, Adana'da 36 ve Samsun'da 31 işçi.

  OYUNUN KONUSU
  İş kazaları ve trafik kazaları meydana geldiğinde İLK YARDIM NASIL UYGULANIR anlatan 7 den 70 e herkesin iştirak edebileceği gelişim arz eden bir tiyatro oyunudur. Oyunlarımızı KURUM VE KURULUŞLAR ile yürütüyoruz. Sizlerinde bu konuya hassasiyet göstereceğinizi umuyoruz.

  Oyunumuzu personelize izlemesine olanak sağlayarak gelişimlerine katkı sağlamak ve rutin iş hayatında "motivasyon" larına katkı sağlamış olursunuz...


   
  uzmancan ve trapezuslu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica