Soru Kaza Mı Ramak Kala Mı?

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında uzmanist tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. uzmanist

  uzmanist TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar,
  Çalışmış olduğum firmamda yük kamyonunun geri manevrası esnasında dikkatsizlik sonucu firmanın cam kapısına çarpıyor ve camda kırıla olmuyor ancak buzlanma oldu. Şimdi bu olayın kaza diye mi kaydı tutulmalı yoksa ramak kala kaydı mı tutulmalı. İnsanlara zarar gelmediği için olayın ramak kala olduğunu düşünüyorum. Sizlerin fikrini öğrenebilir miyim?


   
 2. Mesut DİNÇ

  Mesut DİNÇ TÜİSAG Üyesi

  Çarpmış ve kapı camı zarar gördüğü için iş kazası olmuştur. Ama herhangi bir yere bildirmeye gerek yok. Düzeltici ve önleyici faaliyet hazırla ve uyulamaya çalış.

   
  samsunmakina bu yazıya teşekkür etti.
 3. iyi günler ramak kalanın tarifi Risk değerlendirmesi yönetmeliğinde "İşyerinde meydana gelen; çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olayı,"şeklinde yapılmıştır. eğer her hangi bir zarar söz konusu değilse ramak kala olarak değerlendiriliyor.

     

   
  uzmancan bu yazıya teşekkür etti.
 4. n.t.a

  n.t.a TÜİSAG Üyesi

  Mesut Dinç'e katılıyorum, kapı (her ne kadar buzlanma olduğu söylense de) kırılmıştır, yani iş ekipmanı zarara uğramıştır. Ramak kala değil iş kazasıdır. Ancak Mesut Dinç kardeşimin de ifade ettiği gibi her hangi bir yere bildirmeye gerek yok, D.Ö.F ile kayıt altına alınabilir.

   
  samsunmakina bu yazıya teşekkür etti.
 5. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  Merhaba;
  5510 sayılı SSGSSK na göre iş kazası tanımına uymaktadır,
  31.05.2006 tarihli, 5510 “Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu”na göre, İş kazasının tanımı, bildirilmesi ve soruşturulması hakkındaki 13. madde iş kazasını şu şekilde tanımlamıştır: İş kazası,
  e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında, meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan olaydır.

  LAKİN;

  Bunlardan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından iş kazası “belirli bir zarar veya yaralanmaya yol açan, önceden planlanmamış beklenmedik bir olaydır”olarak tanımlanmıştır.
  Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) tarafından ise iş kazaları “önceden planlanmamış çoğu zaman, kişisel yaralanmalara, makinelerin, araç ve gereçlerin zarara uğramasına, üretimin bir süre durmasına yol açan bir olaydır” olarak tanımlanmıştır.

  İLO'nun tanımına uymamakta olup WHO 'nın tanımınada ''çoğu zaman'' ifadesi ile iş kazası olduğunu söylemek yanlış olmaz.

  Saygılarımla,


     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica