Toolbox - Kaynak Yanginlari Hakkında Iş Başı Konuşması | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Toolbox Kaynak Yanginlari Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  KAYNAK YANGINLARI
  YANGINLAR NASIL BAŞLAR

  Kaynak işlerinde yangınlar kıvılcımlar, sıcak çapaklar ve hamlaçtan kaynaklanan alev ile başlar. Kıvılcımlar düşer ve rüzgar ile uzak mesafelere taşınırlar. Çapaklar zemine veya diğer malzemelerin üzerine düşerler. Ve kaynak hamlacının (şaloma) alevi etki alanındaki birçok maddeyi tutuşturabilir. Kaynak işlerinde alınacak iş güvenliği önlemlerini bilirseniz bunları görebilir ve raporlayabilirsiniz.

  KAYNAKÇILARIN SORUMLULUĞU

  Bir alanda kaynak işi yapılıyorsa kaynakçıların görevi yangına karşı dikkatli olmaktır. Kaynak yapılacak alan içinde parlayıcı malzemenin bulunmadığından emin olmaktır. Kağıt, ahşap ve diğer yanıcı malzemeler kaynak alanından kaldırılmalıdır. Kaynakçılar aynı zamanda yanıcı malzemelerin üzerine kıvılcım veya çapak düşmemesinden de sorumludur. Yanıcı maddelerin yakınında kaynak yapmak zorundaysanız, su ve kum gibi söndürücü malzemeler elinizin altında olmalıdır. Düşen kıvılcımları hemen söndürmek için elinde bir yangın söndürücü ile hazır bekleyen bir işçi de görevlendirebilirsiniz.

  PARLAYICI SIVILAR

  Kaynakçılar amirleri (süpervizörleri) ile birlikte parlayıcı sıvıların yerlerini kontrol etmeden kaynağa başlamamalıdır. Daha önce parlayıcı sıvı depolanmış bir tank veya varilde kaynak veya kesme yapmak zorundaysanız içinde tehlikeli buhar olup olmadığını gösteren test sonucunu görmeden işe başlamayın. Daha önce tank veya varilde test yapıldığını söyleyenleri dinlemeyin, işe başlamadan önce test yapılması konusunda ısrarcı olun.

  YANICI MADDELER

  Zeminin yanıcı malzemeden yapılmış olduğu yerlerde kaynakçılar çapakların zeminle temas etmemesi için zemine yangın battaniyesi sermelidirler. Ahşap zeminler kaynağa başlamadan önce süpürülmeli ve üzerleri metal veya yanmaz diğer malzemeler ile kaplanmalıdır. Bazı durumlarda zemin ıslatılması da tavsiye edilir.

  Eğer elektrik kaynağı yapıyorsanız elektrik çarpmasına karşı korumayı da önlemlerinize eklemelisiniz. Kıvılcım ve çapakların düşebileceği çatlaklar olmadığından emin olun ve bu sıcak malzemelerin duvar ve zemin arasındaki görünmez boşluklardan düşmesine asla isin vermeyin.

  Menfezler gibi açıklıkları yangın battaniyesi (yanmaz perde) ile kapatabilirsiniz. Yangın battaniyesinin zemine kadar ulaştığından ve altına sıcak parçaların girmeyeceğinden emin olun. Rüzgarın kıvılcım ve çapakları istiflenmiş malzemelerin üzerine ve yakındaki diğer malzemelere ulaştırabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

  KAYNAK EKİPMANLARI

  Kaynakçılar basınçlı gaz tüplerini çalıştıkları alandan uzakta ve hortumları tamamen boş olarak muhafaza etmek zorundadırlar. Basınçlı gaz tüplerini ve hortumları alevlerin ve çapakların çarpmasından korumak için arka tarafınızda (asla ön tarafta değil) muhafaza etmelisiniz. Gaz hortumları, araç ve insan geçişlerine ve üzerlerinden geçip onları sürükleyebilecek şeylere karşı korunmalıdır.


  WELDING FIRES
  HOW FIRES START

  Fires from welding operations are started by sparks, hot slag, and flame from the torch. Sparks often drop
  or are carried long distances by the wind. Slag falls on surfaces or materials below. And a welding torch flame can ignite many substances within a radius of several feet. Be familiar with the standard safety rules for welding so you can spot and report any problems.

  THE WELDERS' RESPONSIBILITY

  When a welding operation moves into a work area, it's primarily the welders' duty to guard against fire. This means making sure there's no flammable material within range of the flame. Wood, paper or othercombustibles should be removed. The welders also are responsible to see that no sparks or slag fall on combustible materials.

  Keep extinguishing materials, such as water or sand, on hand if you must weld near combustibles. You may
  even find it necessary to assign a worker with a fire extinguisher to stand by and put out sparks.

  FLAMMABLE LIQUIDS

  Welders should not begin working in any area where there are flammable liquids before checking with the
  supervisor. If you have to weld or touch any tank or drum that has contained flammable liquids or gas, don't
  start your work until an approved test shows that there's no danger of
  vapors
  present. Don't take anyone's
  word that the tank or drum was tested previously. Insist on a test just before starting your work.

  COMBUSTIBLES

  Where floors are combustible, welders must place fire resistant material beneath the work area, so that hot
  slag cannot contact the floor. Wood floors should be swept clean before welding over them, and should be covered with metal or some other material that won't burn. In some cases, it is advisable to wet the floor down.

  But remember that this adds a shock hazard, which must be guarded against if you are arc welding.
  Be
  sure there are no cracks into which sparks or slag may fall, and never allow this hot material to fall
  into
  conceal
  ed spaces between walls and floors.

  You may have to protect openings, such as open doorways, with a non-combustible
  curtain. Be sure
  this curtain reaches to the floor, so that the hot slag can't roll under it. Ask yourself also if wind can carry
  sparks
  or slag over the side and down onto storage areas or adjacent property.

  WELDING EQUIPMENT

  Welders must keep cylinders a safe distance from where they are working, which means that hoses must be completely uncoiled. You should keep the tanks and
  hoses
  behind you,
  never
  in front
  where flame,
  heat, or slag will strike them. Hoses must be protected to
  keep trucks
  from
  running
  over
  them, and people
  from
  walking into them or dragging things across them.


  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica