Kaynak işlerinde kullanılan hortumların özellikleri ve gereklilikleri hk.

mahircem

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mrb arkadaşlar,
-Kaynak işlerinde kullanılan hortumların uzunluklarının alt ve üst sınırları var mıdır? (Dayanaklı) en az 3m en fazla 6 m gibi..
-Hortumlar TS EN 559 standartlarında olmalı ancak o standart yürürlükten kalkmış sanırım ama uygulama aynı şekilde mi devam edecek?

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Kaynak esnasında üfleç ile tüp arasındaki hortum uzunluğu en az 3 metre olmalıdır.Basınç emniyet valfleri, hortumlar ve hortum bağlantı elemanları düzenli olarak kaynak veya kesme işleminden önce ve işlem esnasında kontrol edilmelidir. Kullanılan hortum ve ekipmanlar standartlara uygun olmalı ve bağlantı elemanları uygun seçilmelidir. Hortumlarda kırık, çatlak olmamalıdır. En küçük hasar bile hemen giderilmelidir.

mahircem

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
teşekkürler cem bey,
3 metre olması gerektiğini görüyorum bazı kaynaklardan ama bir de en fazla kısmı var. 6 metreyi ya da 5 metreyi geçemez diyen kaynaklar var ama yasal dayanağını bulamıyorum her ikisinin de.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
ders notlarımdan kopyaladım bende..tüzüktede rastlamadım açıkçası...

Ulaş Devrim YURDABAL

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar,
Hortum uzunluğu 10m. üzerinde olmalıdır.Çünkü ateşli/sıcak çalışmanın yapıldığı nokta ile OKSİ-LPG takımının bulunduğu lokasyonla arasında enaz 10m. mesafe olması gerekmektedir.
Bu mesafe depolama ile karıştırılmaktadır.Depolamada LPG ile OKSİJEN tüpleri arasındaki mesafe 6m. olmalıdır.Ya da yangına 30dk. dayanımlı bir duvar/bölme ile ayrılmalıdır.

Saygılarımla,

Ulaş Devrim YURDABAL
İTFAİYECİ,
Yangın Güvenliği Teknikeri,
İş Sağlığı ve Güvenliği Teknikeri,
İş Güvenliği Uzmanı (C)

Gözde Güvensoy

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Ulaş Bey,
Verdiğiniz bilgilerle ilgili oksijen kaynağı işlerinde kullanılan ekipmanların gereksinimleri gibi bilgileri güncel İsig mevzuatında nerede bulabiliriz?
Gözde Güvensoy
Çevre Yük. Mühendisi

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.