Bilgilendirme - Kaynak Işlerinde Iş Sağlığı Ve Güvenliği | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Kaynak Işlerinde Iş Sağlığı Ve Güvenliği

Konu, 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi  Metal sanayisinin olmazsa olmaz unsurlarından kaynak, iş güvenliği ve sağlığı açısından çalışma alanlarında ciddi tehlikeler arz ediyor.
  Metallerin kaynak ile kesme veya birleştirme esnasında oluşan zararlı toz, duman ve gazlar uzun süre solunması durumunda kalıcı hastalıklara neden olmaktadır.
  Kaynaklı imalat atölyelerindeki önemli risklerin başında gelen kaynak dumanını oluşturan tanecikler genel olarak metal ve diğer oksitlerden meydana gelmektedir.
  Kaynak ve kesme işlemi sırasında üretim süreci gereği ortaya çıkan kaynak arkı ile metaller yüksek sıcaklıkta buharlaşır. Bu metal buharları ortam havası ile temas ederek oksitlenir ve yoğunlaşarak metal oksit dumanlarına dönüşür.
  Kaynaklı imalat atölyelerinde sıkça karşılaşılan oksit dumanları vücuda solunum yoluyla girerek solunum yollarında tahrişe, yüksek yoğunluklarda uzun süre solunması durumunda ise kalıcı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.
  ****
  Kaynak işlemi sırasında çalışılan ortamda yerel ve genel havalandırma şart!
  Kaynaklı imalat atölyelerinde çalışanlarda ortaya çıkan hava kirleticilerin olumsuz etkilerini engellemek için öncelikle ortam havasına yayılmasını mutlaka önlenmelidir. Bunun için yerel ve genel havalandırma yöntemleri kullanılmalıdır.
  Yapılan işin niteliğine, iş yerinin özelliğine ve ekipmanların yapısına göre uygun niteliklerde ve amaca uygun havalandırma sisteminin projelendirilerek uygulamaya konulmalıdır.
  Böylece kaynak yapılan ortamlar yeterli havalandırma sağlanarak solunum bölgesinden ve çevresinden uzak tutulmalıdır.
  ****
  Kaynak esnasında oluşan ışınlara dikkat!
  Benzer etki ayrıca gözlerde de görülmekte gözlerde irritasyon, konjuktivit keratit ve alerji gibi sağlık sorunları ortaya çıkarmakta ilerleyen yaşlarda ciddi görme bozukluklarına sebiyet vermektedir.
  Kaynak imalatı atölyelerinde ortaya çıkan diğer önemli sağlık riski de kaynak ve kesme işlemlerinde ortaya çıkan ışınlardır.
  Genel olarak kaynak işleminde oluşan ark enerjisinin yüzde 15’i ışın şeklinde çalışma ortamına yayılmaktadır. Bu ışınların yaklaşık yüzde 60’ı kızıl ötesi, yüzde 30’u parlak ve yüzde 10’u mor ötesi ışınlardır.
  Söz konusu ışınların çalışanlar üzerindeki etkisi çeşitli sağlık sorunlarının nedenidir.
  Kaynak işlemlerinde ortaya çıkan parlak ışınlar; gözleri kamaştırarak geçici görme bozukluklarına neden olabilmekte, gerekli önlemler alınmadığı ve ışınlara uzun süreli maruz kalındığında önce gözde kızarma, gözlerde kanlanma ve baş ağrısı ortaya çıkmakta ve ileri durumlarda ise kalıcı görme kayıplarına neden olabilir.
  Kızıl ötesi ışınlar ise; deride ısınma daha uzun süreli maruz kalınması halinde kızarma ve yanıklara yol açmakta olup, arktan gelen ışınların dalga boyuna bağlı olarak da gözde kornea ve görmeyi sağlayan ağ tabakasının etkilenmesine ve giderek körlük katarak hastalığı gibi kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.
  Mor ötesi ışınlarsa; çok tehlikelidir kısa süreli maruz kalmalarda bile gözün saydam tabakasında yanıklara, katarak hastalığına ve giderek körlüğü sebep olan ağır hasarlara yol açar.
  Mor ötesi ışınlar deride ağır yanıklar oluşmasına ve uzun sürede de deri kanserine yol açabilmektedir. Bu nedenle gözlerin ve cildin kaynak işlemi sırasında mutlaka korunması gereklidir.
  ****
  Kaynak bölgesinin etrafı ışın geçirmez pano veya perdelerle kapatılmalı…
  Kaynakçının zararlı radyasyondan korunması ve kaynak sırasında çıkan ışınların diğer çalışanlara yansıma yoluyla veya doğrudan ulaşmasının önlenmesi amacıyla kaynak bölgesinin etrafı ışın geçirmez pano veya perdelerle kapatılmalıdır.
  Panolar taşınabilir şekilde imal edilmeli kalın kanvas kumaşlar veya ultraviyole emici plastik malzemeler bu amaçla kullanılmalıdır.
  Plastik perde veya panolarda yansımanın ve göz kamaşmasının azaltılması için sarı yeşil veya portakal renginin seçilmesi daha uygun olacaktır.
  Kaynak atölyelerinde çalışanlar göz, yüz ve cildini koruması içinde uygun özelliklerde koruyucu kıyafet ve malzemeler kullanmalıdır.
  Haftaya yeni konuları sizlere paylaşmak ümidiyle sağlık ve güvenlik dolu bir hafta sonu diliyorum…   
  erkanersoy, trgbyr, serkancaner ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica