Bilgilendirme Kaynak İşlerinde Hastalıklar Ve İş Sağlığı Önlemleri

Konu, 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  KAYNAK İŞLERİNDE HASTALIKLAR VE İŞ SAĞLIĞI ÖNLEMLERİ
  Kaynak yapılırken korunması gereken organların başında göz gelmektedir. Kaynak yapılırken ortaya çıkan kıvılcımlara çıplak gözle bakılması son derece tehlikelidir. Ayrıca bunların göze girmesi körlüğe bile neden olabilir. Çıplak gözle kaynağa bakmak son derece tehlikeli olduğu için sonunda ‘mavi-gri görüş’ olarak bilinen rahatsızlık ortaya çıkabilir ki günlerce bazen daha uzun süre buğulu görme ve gözleri kapadıktan sonra ateşli görmeye neden olur.
  Ayrıca UV radyasyon, karbon monoksit, azot dioksit, kadmium dumanı ve diğer metal dumanlara sunuk kalınması da oldukça tehlikelidir. Metal duman ateşi* oldukça çok görülen bir rahatsızlıktır. Bir metalin ya da oksitlerinin partiküllerinin solunmasından birkaç saat sonra ortaya çıkan akut bir durumdur. Önce ağızda kötü bir tat hisedilir daha sonra solunum yolları mukozası tahriş olur. İlerleyen saatlerde ise öksürük, göğüs daralması, halsizilik ve ishal kendini gösterir. Hastalığın etkisi 24 saatten çok daha fazla sürebilir.
  Kişisel Koruyucu Donanımlar kullanılmadığı takdirde, karşılaşılması olası risklerin neler olduğu, önceki paragraflarda anlatıldığı gibidir.Yukarıda anlatılan tehlikelere karşı korunmak için mutlaka uygun göz koruyucu ve solunum koruyucudonanımlar kullanılmalıdır. Kıvılcımlar, çapaklar ve UV radyasyon gözler için son derece tehlikelidir. Aynı zamanda metal dumanlarının solunulması oldukça sık görülen rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

  Kaynak : http://www.isguvenligi.net   
  Kerem Bilici ve raths bu yazıya teşekkür etti.
 2. cgdm

  cgdm TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar kaynak işlerinde ortam ölçümlerinden toz gaz buhar ölçümü yaptırmalımıyız?

   
 3. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  evet çok uygun olur

     

   
  cgdm bu yazıya teşekkür etti.
 4. penduse

  penduse TÜİSAG Üyesi

  Kaynak yapılan ortamlarda mutlaka yılda 1 kez Toz , gaz ve buhar ölçümü yapılmalıdır, bunun yanı sıra yılda bir yapılacak olan periodik muayeneler ve çekilen Akciğer filmeri sonucu iş yeri hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica