Tartışma : Kaynak Atölyeleri

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar Merhaba,

Kaynak Atölyelerinde, Atölye içerisinde yapılan çalışmalarda alınması gerekli İSG önemleri nelerdir ? konusu hakkında bilgi alışverişi açısından konuşalım ?

- Tertip düzen
- Çalışma masalarının birbirine yeterince uzak olması
- Tüplerin depolanması
- Soyunma alanın (varsa)
- Ergonomi
- Malzeme istifleme
-

Aklımıza gelenleri ekleyerek listeyi uzatalım.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben mevzuatsal anlamda yazmak isterim. Zira her detayın mevzuata uygun olması kaçınılmazdır.

Kaynak işlerini tek başına bir mevzuata sığdırmak zordur. Bir sürü yönetmelik ve kanuna bağlı çalışılması gerekir. Elektrik iç tesisat yönetmeliği, patlayıcı ortamdan çalışanların korunması hakkındaki yönetmelik, 4857 İş Kanunu iş kanunu, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu vb onlarca yönetmelik ve kanun.
Burada esas olan çalışanların uygun bir ortamda çalışmasının temin edilebilmesi. Tavan yüksekliği, olması gereken hacim, termal konfor gereği oluşturulacak şartlar bile ayrı bir uzmanlık gerektirir. Ayrıca işin bir de ergonomisi var. Kullanılan iş ekipmanları, kişilerin kullandıkları KKD' ler hepsi birer araştırma konusu.
Tüm bu detaylar irdelendiğinde, tek bir kanuna ve yönetmeliğe kaynak işleri sığdırılamaz. İçinde bulunulan şartlar tek tek ele alınarak var olan bir ortamın çalışabilir olduğunun ispatlanması gereklidir. Onlarca doneye bakılmalıdır. Hava hızından, ortam sıcaklığına, kullanılan KKD' ler den, havalandırmaya, şebeke uygunluğundan, kullanılacak malzemeye, kaynak çeşidinden, kişinin meslek eğitimine kadar sorgulanması gereken bir sürü detay...

Ek olarak bir takım dataları toparlamaya çalıştım. İptal olmuş olsa da tüzük halen bir çok veride yönlendirici olabilmektedir. Bu sebeple yol haritasının çizilmesinde faydası olacağını düşünüyorum.

Saygılar..

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ek eklenmemiş yeniden sunuyorum...

Ekli dosyalar

• kaynak işlerinde güvenlik.pdf
    6.2 MB · Görüntüleme: 129

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kesinlikle. Kaynak veya ateşli çalışmalar için birçok bilgi ve çalışma var fakat atölye ortamları için yeterli çalışma yok. Bahsettiğiniz gibi bir çalışma yapmak için çalışıyorum. Ana başlıkları belirledikten sonra her birinin ilgili yasal düzenlemesini atölye ortamı için ayrı ayrı irdelemek gerek ki atölye kaynak ve sıcak işler için uygundur denilsin.

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Paylaştığınız dosyayı inceledim teşekkür ederim. Fakat bu dosyada yine kaynak işlemi için gerekli tedbirler veya riskleri ele alan bir yazı. Benim maksadım kaynak /sıcak iş yapılan ortamda neler yapılmalı ne gibi önlemler alınmalı. Ortam için iyileştirme çabaları.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Paylaştığınız dosyayı inceledim teşekkür ederim. Fakat bu dosyada yine kaynak işlemi için gerekli tedbirler veya riskleri ele alan bir yazı. Benim maksadım kaynak /sıcak iş yapılan ortamda neler yapılmalı ne gibi önlemler alınmalı. Ortam için iyileştirme çabaları.
Kaynak başlığı bile kendi içinde dipsiz bir kuyu. Bu kuyuda tek başına bir eksen çizmek çok da kolay değildir. Kaynak metodojisini seçerek o başlık üzerinden yürümek mantıklıdır. Diğer türlü ansiklopedi yazacak kadar bilgi üretmek mümkün. Sizin bir başlığınız varsa (Argon Kaynağı, ark kaynağı, laser kaynak vb.) o başlık üzerinden açmış olduğunuz bu başlık üzerinden yürütmek daha sağlıklı olur. Diğer türlüsü çok genel bilgileri paylaşmak olacaktır. Ki ben de bu eksende bu dosyayı eklemiştim. Sizin tartışmak istediğiniz kaynak metodu hangisidir...

Murat Özmumcu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
upload_2019-2-6_14-5-36.png
upload_2019-2-6_14-8-31.png
Havalandırma çok önemli davlumbaz sistemleri veya akrobat kol ile emiş sistemleri ile kaynak dumanı dışarı tahliye edilmelidir.
İş müfettişleri akrobat kol sistemlerini istediler. iki adet argon gaz altı kaynak bölümüne bunlardan yaptık çok da memnunuz.

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kaynak başlığı bile kendi içinde dipsiz bir kuyu. Bu kuyuda tek başına bir eksen çizmek çok da kolay değildir. Kaynak metodojisini seçerek o başlık üzerinden yürümek mantıklıdır. Diğer türlü ansiklopedi yazacak kadar bilgi üretmek mümkün. Sizin bir başlığınız varsa (Argon Kaynağı, ark kaynağı, laser kaynak vb.) o başlık üzerinden açmış olduğunuz bu başlık üzerinden yürütmek daha sağlıklı olur. Diğer türlüsü çok genel bilgileri paylaşmak olacaktır. Ki ben de bu eksende bu dosyayı eklemiştim. Sizin tartışmak istediğiniz kaynak metodu hangisidir...

Argon ve Elektrot kaynakları yapılmaktadır. Aslında spesifik olarak kaynak metodolojisinden ya da kaynaktan ziyade sıcak iş atölyesi/kaynak atölyesi için bir talimatname veya prosedür, iyileştirme çalışması şeklinde bir şeyler üretmeye çalışıyorum. Murat Bey'in verdiği örnekler,

Ekli dosyayı görüntüle 42054
Ekli dosyayı görüntüle 42055
Havalandırma çok önemli davlumbaz sistemleri veya akrobat kol ile emiş sistemleri ile kaynak dumanı dışarı tahliye edilmelidir.
İş müfettişleri akrobat kol sistemlerini istediler. iki adet argon gaz altı kaynak bölümüne bunlardan yaptık çok da memnunuz.

- Havalandırma
- Tüp depolama alanı
- Malzeme istif alanı
- Yürüme yolları
- Soyunma dolapları
- Aydınlatma
- Acil Durum
- Sıcak iş tezgahı(alanı)
Sıcak işin yapıldığı tezgahlar birbirinden yeterince uzak mesafede olmalı ve çapak/kıvılcım yönüne yanmaz malzeme ile perdeleme yapılarak çapak/kıvılcım kontrolsüz dağılmasının önüne geçmek. vb.
- Gürültü
-
-
- gibi başlıkları toparlayıp her başlığı ayrıca irdeleyip çalışma atölyeleri için bir döküman hazırlama çalışma planlıyorum. Tabi bu hemen olamaz zaman alan bir çalışma olacak.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Argon ve Elektrot kaynakları yapılmaktadır. Aslında spesifik olarak kaynak metodolojisinden ya da kaynaktan ziyade sıcak iş atölyesi/kaynak atölyesi için bir talimatname veya prosedür, iyileştirme çalışması şeklinde bir şeyler üretmeye çalışıyorum. Murat Bey'in verdiği örnekler,

- Havalandırma
- Tüp depolama alanı
- Malzeme istif alanı
- Yürüme yolları
- Soyunma dolapları
- Aydınlatma
- Acil Durum
- Sıcak iş tezgahı(alanı)
Sıcak işin yapıldığı tezgahlar birbirinden yeterince uzak mesafede olmalı ve çapak/kıvılcım yönüne yanmaz malzeme ile perdeleme yapılarak çapak/kıvılcım kontrolsüz dağılmasının önüne geçmek. vb.
- Gürültü
-
-
- gibi başlıkları toparlayıp her başlığı ayrıca irdeleyip çalışma atölyeleri için bir döküman hazırlama çalışma planlıyorum. Tabi bu hemen olamaz zaman alan bir çalışma olacak.
Size önerim Mesleki Yeterlilik Kurumu Görev tanımlarını inceleyin. Başlıkları senaryolaştırarak, bir doküman hazırlayınız. Bunlara eş zamanlı, Kaynak başlıklı özellikle Kişisel Koruyucu Donanımları irdeleyiniz çünkü çok data var. Hepsi bir araya geldiğinde istediğiniz dokümanı oluşturmuş olacaksınız. Diğer türlü, sağlam bir doküman üretilmesi zor.

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Size önerim Mesleki Yeterlilik Kurumu Görev tanımlarını inceleyin. Başlıkları senaryolaştırarak, bir doküman hazırlayınız. Bunlara eş zamanlı, Kaynak başlıklı özellikle Kişisel Koruyucu Donanımları irdeleyiniz çünkü çok data var. Hepsi bir araya geldiğinde istediğiniz dokümanı oluşturmuş olacaksınız. Diğer türlü, sağlam bir doküman üretilmesi zor.

@İşGüvUzman tavsiyeniz çok isabetli, teşekkür ederim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.