Haber - Karadeniz Fıkralarını Aratmayan Elektrik Tesisatı Döşeme İşlemi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Haber Karadeniz Fıkralarını Aratmayan Elektrik Tesisatı Döşeme İşlemi

Konu, 'Diğer İş Sağlığı Ve Güvenliği Haberleri' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı  Dünya’da her dört saatte bir ölümlü iş kazası meydana geliyor. Türkiye, ölümlü iş kazalarında dünya üçüncüsü. Buldan’da elektrik ustası ile kalfasının kazaya meydan okuyan çalışmasını görenler, “Bu kadarına da pes” dedi.

  1.jpg

  Gazeteci Özcan Durusoy, Buldan’ın Çaybaşı Mahallesi’ndeki bir eve elektrik tesisatı döşeyen usta ile kalfasının fotoğrafladı. Fotoğraf, Karadeniz fıkralarını aratmayacak türden. Usta ile kalfasının çalışması, Türkiye’de sık sık meydana gelen ölümlü iş kazalarını bir kez daha akıllara getirdi.

  Elektrik tesisatı yapan usta, evin giriş kapısının önündeki çıkıntıların üzerine bir tahta parçası koydu. Sonra da tahtanın üstüne merdiven dayadı ve merdivene de kalfası çıkarak, tesisat döşemeye başladı. Bu sırada, ustada tahtanın üzerine çıkıp, merdiveni tutarak, kalfasının güvenli bir şekilde çalışmasını sağladı.

  Fotoğrafı gazeteci Özcan Durusoy çekti. Fotoğrafı görenler ise, “Bu kadarına da pes. Bu ülkede iş kazaları bu kafayla azalmaz artar” yorumunda bulundular.

  Dünya’da her 4 saatte bir ölümlü iş kazası oluyor. İş kazalarının yüzde 98’lik kısmının işveren ve personel ihmalinden kaynaklandığı biliniyor. Türkiye ise, ölümlü iş kazalarında El Salvador ve Cezayir’in ardından dünya üçüncüsü, Avrupa’da ise birinci sırada. Üstelik yapılan eğitimler, alınan önlemler kaza oranlarını azaltması beklenirken, sektörlerde kalifiye eleman eksikliği, eğitim seviyesinin düşüklüğü, günü birlik çalışan elemanlara yönelme, ucuz iş gücü sağlanması, profesyonel çalışma ortamının olmaması iş kazalarının ana nedenleri olarak gösteriliyor.

  Kaynak: Denizli Haber


   
  SİBEL TURAN AÇAR, Şeyma Demirhan ve Genco bu yazıya teşekkür etti.
 2. Seyit GÜVENÇ

  Seyit GÜVENÇ TÜİSAG Üyesi

  Kullanılmış kabloya bakım yaparken oluşan kuş gözünü (kablonun düğüm olması) "düzeltmezsem elektrik geçmez" mantığıyla yapan bir mantıktan daha etkili bir çalışma beklenebilir mi?

   
 3. Gül Bahar

  Gül Bahar TÜİSAG Üyesi

  artık şaşırmıyoruz da böyle haberlere . ne hale geldik muallak

     

   
 4. Erkan FINDIKLI

  Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Yahu siz ustasından daha mı fazla düşüneceksiniz çocuğu? Tehlikeli olsa çıkarır mı o çocuğu oraya? Adam sımsıkı tutmuş işte merdiveni, daha ne yapsın :)

   
 5. Gül Bahar

  Gül Bahar TÜİSAG Üyesi

  :D:D tabi canım kesin :deli:

     

   
  Erkan FINDIKLI bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica