Kapicisi Olmayan Sitelerde Risk Analizi Gerekli Mi?

Konu, 'Risk Tanımı ve Risk Değerlendirmesi' kısmında serhu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Kapıcısı olmayan sitelerde risk analizi gerekli mi?

 1. Bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim

  50,0%
 2. Lütfen yardımcı olun

  50,0%
Birden fazla oy kullanılabilir.
 1. serhu

  serhu TÜİSAG Üyesi  63 Dairesi ve 9 Dükkanı olan bir sitenin yöneticisiyim. Son günlerde Site ve Apartmanlarla ilgili risk analizleri hakkında bir sürü yazı okudum.Okuduğum yazıların hepsi bir kapıcısı ve sigortalı işçi çalıştıran site ve apartmanlarla ilgili risk analizlerinden bahsediyor.
  Ben kısaca sorayım:
  Bizim sitemizde kapıcı çalıştırılmıyor.Sigortalı hiç kimse sitemize bağlı değil.Temizlik işlerimizi belirli günlerde bir temizlikçi tutup temizlik yaptırıyor ve ödemesini kasadan yaparak gider makbuzunu işliyoruz.
  -Şimdi bu durumda risk analizi bizi ne kadar kapsıyor?
  -Bizim gibi olanların risk analiz raporu hazırlaması gerekli mi?
  -Gerekliyse böyle bir risk analiz raporu nasıl hazırlanır?
  -Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.


   
 2. 6331 sayılı yasaya baktığınızda, yasadan istisna olunan durumlar var.
  Bunlardan biri de personel istihdam etmeyip kendi nam ve hesabına çalışanlar. Dolayısıyla işçi olmayınca iş ve iş yeri olmaz. Bunlar olmayınca da bu kanun kapsamına girmez.

   
  serhu bu yazıya teşekkür etti.
 3. serhu

  serhu TÜİSAG Üyesi

  Yani hiç bir şey yapmamıza telaşlanmamıza gerek yok diyorsunuz.

     

   
 4. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Sayın Serhu,

  aslında şu şekilde yorumlayabilirsiniz, eğer 1 kişi için bile sigorta ödüyorsanız evet yaptırılmalı, kimse sigortalı değil ise bu yasadan yararlanmıyorsunuz demektir. Yani siz risk analizinden mesul tutulamazsınız.

   
  serhu bu yazıya teşekkür etti.
 5. serhu

  serhu TÜİSAG Üyesi

  Dilek hanım çok teşekkür ederim.Çok uzun zamandır stres altındaydım. Pek çok kişi risk analiz raporu hazırlamasanız bile acil durum raporu hazırlayıp denetlemeye gelenlere göstermek zorundasınız gibi şeyler duyuyorum.inanan ne yapacağımı şaşırmıştım.En sonunda bu siteye üye oldum.En doğru bilgiyi buradan alabilirim diye düşündüm.Sanıyorum haklı çıktım.Size tekrar verdiğiniz bilgi için teşekkür ediyorum.

     

   
 6. erkut1973

  erkut1973 TÜİSAG Üyesi

  Serhu bey yönetmelikte bir kişi sigortalı çalıştıran iş yerlerini risk analizi yaptırması gerekir diye biliyorum bu işin kanun anlamında yolu ama bana göre 63 daire ve 9 dükkan olan bir yerde en azından risklerinizi bilme anlamında risk analizi yaptırmanızı öneririm çünkü sitedeki dairelerden olmasa bile dükkanlardan dolayı risklerinizin olabileceğini düşünüyorum. Bu anlamda bunu masraf olarak görmeyin. Önlem almak bedel ödemekten daha kolaydır.

  Erkut SOYKÖK

   
 7. serhu

  serhu TÜİSAG Üyesi

  Erkut bey,sıkıntı orada zaten.Nasıl yapıldığını bilsek yapacağız.Hiç bir yerde bizim durumumuzu açıklayan bir bilgi yok.Ben Sosyal Güvenlik uzmanıyla konuşuyorum."Sizin için özel bir formül yok,ancak yapılan analizleri uygulayabiliriz"diyor.Yoksa bir tane örnek olsa ona göre önlemimizi alacağız.
   
 8. serhu

  serhu TÜİSAG Üyesi

  Ben her şeye rağmen ne olacağını bilmeden kendime göre bir dosya hazırladım.Hazırladığım dosyanın içinde;
  1-ACİL DURUM TALİMATLARI
  2-ACİL DURUM SENARYOLARI
  -Deprem
  -Yangın
  -Kaza
  -Patlama
  -Sel-su
  -Sabotaj
  3-ACİL DURUM EKİP LİSTESİ
  4-TRAFİK KAZASI ACİL DURUM UYGULAMA PLANI gibi bilgileri içeren bir dosya hazırladım.Ha,bunu neye göre hazırladım diye sorarsanız,yine bu sitede bir arkadaşımızın hazırladığı çalışmaları yayınlama güzelliğini gösterdiği için oradan kopya çektim.Bana faydası olur mu, olmaz mı inanın bilmiyorum.Sırf Yönetici olarak "sen ne yaptın" dediklerinde," işte bunları yaptım" demek için.Yani bilinçli yaptığım bir şey değil.   
 9. erkut1973

  erkut1973 TÜİSAG Üyesi

  Serhu bey isterseniz sizin siteyle ilgili risk analizini hazırlayabiliriz. Yer nerede

     

   
 10. erkut1973

  erkut1973 TÜİSAG Üyesi

  Serhu bey yayınlanan güzel örnekten yararlandığınızı tahmin ediyorum ben burada apartman risklerini yaparken gene bu siteden aldığım planlarla bir durum planı hazırladım siz işin %50sini yapmışsınız bu işin %50'side risk değerlendirme raporudur diye düşünüyorum. Önceki mesajımda da dediğim gibi elimden geldiğince yardımcı olmak isterim   
 11. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Erkut Bey,
  Bence de yapılması tavsiye olunur ama mecburi değildir. Mesela orada bulunan dükkanlar içinde aynı durum geçerli olacak, 1 çalışanı varsa bile sigortalı risk analizi yapılacak ama yoksa onlardan da istenmez. Genelde bu tür sitelerin ya nace kodları tehlikeli sınıfa giriyor yada genelde sigortalı çalışanları olduğundan risk analizi yönetimde toplanıyor.
  Belki bu dükkanlardan yaptırması gerekenler var ise onların örneklerinden de faydalanabilirsiniz?
  Benimde yardımcı olacağım durum olursa lütfen söyleyin.
  Kolaylıklar dilerim   
 12. erkut1973

  erkut1973 TÜİSAG Üyesi

  Dilek hanım dediklerinize katılıyorum bende serhu beye kesin yaptırılması gerek diye bir şey söylemedim sadece ilerde doğabilecek risklerden doğabilecek sorunları görmek amacıyla yapılması yönünde tavsiyede bulundum

   
  dilekaltinok bu yazıya teşekkür etti.
 13. serhu

  serhu TÜİSAG Üyesi

  Burada bir yanlış anlaşılmanın önüne geçmek istiyorum.9 Dükkan sitemizin malı değil;şahıslara ait!Sadece kanuni olarak onlardan dairelerden alınan aidatın yarısı alınarak sitemize katkıda bulunuyorlar.Herhalde çalıştırdıkları kişilerin hesabını bizden soracak değillerdir.Erkut bey, "sizin için risk analizi hazırlayalım" diyorsunuz.Yerimiz İzmir'de bu konuda nasıl yardımcı olacaksınız?
   
 14. BULUST

  BULUST TÜİSAG Üyesi

  Serhu bey selam,

  Benim anlamadığım veya anlamaya çalıştığım " sigortasız işçi çalıştırmakta suç" ister site ister ise küçük esnaf fark etmez site yönetimine dışardan temizlemesi için bir işçi geliyor ve çalışıyor sonuçta;

  - bu işçinin iş yaparken o site içerisinde sakat kalması veya ölmesi,
  - temizlik malzemelerinden sürekli hastalık halinin oluşması,
  - hatırlanmalıdır ki iş kazası sayılan hallerin gözden geçirilmesi önerilir, ister sigortalı olsun ister ise sigortasız olsun...

  gibi durumlarında göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünmekteyim...

   
 15. chemistanbul45

  chemistanbul45 TÜİSAG Üyesi

  konuyla alakalı bir durum daha..
  80 daireli etrafı kapalı ve aybu zamanda sigortalı çalışan temizlik ve bakım ile güvenlik elemanları olan bir sitese oturuyorum.

  1-Temel İSG eğitimini kimlere vermeliyiz ? (Site Yönetimi ve Bütün Site Sakinlerine mi yoksa yalnızca sigortalı çalışanlara mı?) Ayrıca yalnızca temel eğitim yeterli mi ? yoksa periyodik eğitim planı mı hazırlamalı.
  2-RD ve Acil Eylem Planları ile ilgili hangi yolları izleyebiliriz? .(İSG uzmanı olarak bizzat yapsam olur mu yoksa site yönetimi kendi mi yapar?) buradaki zorunluluklar neler?

  Teşekkürler   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica