Kamyon Üzerinde Çalışan Için Ne Gibi Düzenlemeler Yapılabilir?

Konu, 'İş Güvenliği Fotoğrafları ve Karikatürleri' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi  Burası beton borular imal eden bir işletme , üretilen mamuller kamyona konulurken çalışan kişi yerleştirmek için kamyon üzerine çıkarak kamyon kasasına beton boruların yerleşimini yapıyor,fakat bom çarpabilir , beton borular çarpabilir ,kamyondan düşebilir.sizce ne gibi önlemler alınabilir?

  DSCN0030.JPGDSCN0031.JPGDSCN0030.JPGDSCN0030.JPGDSCN0031.JPGDSCN0032.JPGDSCN0034.JPGDSCN0033.JPG


   
  Barışberk239 bu yazıya teşekkür etti.
 2. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  ersin bey kamyonun yanına bir platform ve üstten asmalı düşüş tutucu ile kamyon üstünde çalışanları paraşüt tipi emniyet kemerleri ile latforma bağlayabilirsiniz.

   
  tugba yetkın ve ÖZGÜR BARIŞ bu yazıya teşekkür etti.
 3. ÖZGÜR BARIŞ

  ÖZGÜR BARIŞ TÜİSAG Üyesi

  Çağatay beyin söylediklerine aynen katılıyorum. eski çalıştığım firmada böyle bir sistem uygulanmıştı. ancak sevkiyat hızı çok yüksek olduğu için (ve aynı anda bir çok araçda işlem yapıldığı için ) verimli olarak kullanılamadı. ancak baret ve çelik uçlu ayakkabıyıda ihmal etmeyin bence.

     

   
 4. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Çağatay Bey söyledikleriniz doğru aslında yüksekteki bu tarz çalışma için, ancak bence orada çalışan işçi bir yere bağlanmamalı herhangi bir malzeme düşmesi veya kopma durumunda işçi refleks olarak kaçabilmesi ve kendini koruyabilmesi adına bir yere bağlı olmamalı, işin özüne bakarsak bu iş baştan yanlış uygulanan metot yanlış yükleme için ama ülkemize bu iş her yerde hızlı olsun diye böyle yapılıyor. ama bu yönteme bakarsak alınabilecek çok etkin bir önlem yok emniyet kemeri sistemi kullandırırsak malzeme yüksekten düşmeye önlem almış olup malzeme düşmesine alamayız, kullanmazsak yüksekten düşme riski var yani nereden bakarsan bak sıkıntılı bir yöntem :)

   
 5. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  aslında öyle sölediğiniz doğru ama işçi odaklı düşünürsek herhangi bir düşme esnasında bu düşüş tutucular en azından işçinin yere çakılmamasını sağlıyor ve olası ciddi kazalara meydan vermiyor.

     

   
 6. mcopuroglu

  mcopuroglu TÜİSAG Üyesi

  Vincin kancasında güvenlik mandalıda yok

   
 7. melihjm

  melihjm TÜİSAG Üyesi

  Eğer yükleme noktası belli ise yaşam hattı kurulabilir.Ağırlıkçı bel kemeri ile yaşam hattına bağlanır.Hem hareket yeteneği hemde kitleme sistemi ile düşmeden kurtulur.Tabi bunun yanında baretini ve çelik burunlu ayakasınıda temin etmeniz gerekli.
   
 8. Semchenko

  Semchenko TÜİSAG Üyesi

  [​IMG]Selamlar... Konu hakkında bence yapılması gereken en güvenli yükleme şekli boomlar yüklenirken kamyonun kasasının seçime bağlı olarak yan taraflarından birinin sağ veya sol kapağı ve arka kapağı açılmalı. Açılan yan tarafa yaklaşık olarak kasanın boyunda ve genişliği yeterli olan yanlarında korkuluk gibi bir engel olmayan bir yürüme platformu yanaştırılmalı. Vinç tarafından kaldırılıp kasaya yüklenen boomları yerleştirecek olan kasadaki operasyon elemanı yürüyüş platformu tarafına sırtı gelecek şekilde hareket etmeli ve boomu kasaya bu şekilde oturtmalı. Vinç operatörü kanca kopmasından dolayı düşecek olan boomun, yerleştirme yapan operatörün ve platformun zarar görmemesi için tam kamyon kasasının arkasından gelerek kasaya yönlenmesini sağlamalı.   
 9. muratdurmus

  muratdurmus TÜİSAG Üyesi

  Selamünaleyküm
  arkadaşlar.

  Bence öncelikle taşınan malzemeye kılavuz halat yardımıyla yönlendirme yapılabilir. Ayrıca kılavuz halatı bağlamak problem ise sağlam kancalarla da yönlendirme yapılabilir. Buradaki en büyük tehlike vincin halatının kopması ve taşınan malzemenin işçiye çarpması. Bu yüzden uygun ayakkabı ve baret asla ihmal edilmemeli. Kamyon üzerindeki arkadaş malzemeden uzak durmak kaydıyla kılavuz halatı tutanları yönlendirip malzeme tam olarak indirildiğinde kendisi halatları sökebilir. Aklıma bunlar geldi umarım bir faydası olur.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica