Tartışma : Kamuya Iş Güvenliği Uzmanı Alımı Başlamıştır

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
başvuru yerini ben de bulamadım :(
link verilmiş ama başvuru formuna filan ulaşamadım.
link nerede ki? her ilde var zaten.acaba ayrı ayrı mı takip etmek gerekiyor

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar ilanlar oldukça ekleyeceğiz.

malumunuz özel sektöre eğer ertelenmezse cezalar ocak 2015 den itibaren başlayacak.

devlette ise 2016..ornegın hasteneler kurul kurulmaya çalışıyorlar ama oluşturdukları kurul 6331 e aykırı. sağlık bakanlığı kurumlara uzman tedariği için yazı gonderdi ama kurumda uzman yok. çok tehlikeli sınıfa haiz olan hastanelerin A sınıfı uzman görevlendirilmesi gerekiyor. herkes şu an günü kurtarmanın peşinde. bakanlığın kararlı adımlar atması gerekıyor

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Kasim ayı kpss alımlarında belki özel şartlarda göremeyebiliriz ama ben 3. alımlarda özel şartlarda ısg uzmanı göreceğimize inanıyorum.mesela sgk mühendis alımı -b sınıfı igu gibi

aslında en büyük hatalardan birisi bakanlığın müfettiş alımlarında

1-kpss
2-tecrübe
3-sektör ayrımı
4- mülakat
5- sertifikaya göre yas sınırı

bu bes krıterın bazılarını veya tamamını göz önüne alarak alım yapması gerekir gerekirdi. yeni mezun kişiler kpps A ile müfettiş oldu geçen...yani düzenlemelerde uygulamlarda ve uzmanlara verilen önem ve haklarda hala büyük eksiklikler mevcut.

bizlerde de hata var hala bir meslek odası hüveyitine kavuşamadık. dereneğimizin üye sayısıda istenilen seviyede değil. ağlamak ve dokuman arama yeri olarak görüyoruz forumu ve derneği.
meslek odası olsak 100 bin üyemiz olsa bakın o zaman yaklaşımlar nasıl olur.problemlere bakış açısı değişir.uzmanlar osgblere mahkum edilmiş işveren ne derse onu yazar hale gelmiş.

konu çok uzun aslında ama güzel günlerin geleceğini umuyoruz ve bunun için çaba sarfediyoruz

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar ilanlar oldukça ekleyeceğiz.

malumunuz özel sektöre eğer ertelenmezse cezalar ocak 2015 den itibaren başlayacak.

devlette ise 2016..ornegın hasteneler kurul kurulmaya çalışıyorlar ama oluşturdukları kurul 6331 e aykırı. sağlık bakanlığı kurumlara uzman tedariği için yazı gonderdi ama kurumda uzman yok. çok tehlikeli sınıfa haiz olan hastanelerin A sınıfı uzman görevlendirilmesi gerekiyor. herkes şu an günü kurtarmanın peşinde. bakanlığın kararlı adımlar atması gerekıyor
merhaba A sınıfı uzmanım kimya mühendisiyim yaş 39 ...2015 yılında kpss ye girmemi tavsiye eder misiniz.şuan da bir osgb de tam zamanlı çalışıyorum.maaşım 3500 tl inşaatlara bakıyorum.ocakta artacak :-( teşekkürler cevabınız için şimdiden...

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
merhaba A sınıfı uzmanım kimya mühendisiyim yaş 39 ...2015 yılında kpss ye girmemi tavsiye eder misiniz.şuan da bir osgb de tam zamanlı çalışıyorum.maaşım 3500 tl inşaatlara bakıyorum.ocakta artacak :-( teşekkürler cevabınız için şimdiden...

neden bu kadar düşük maaşa çalşıp kendinizi riske atıyorsunuz. Hangi ildesiniz . A sınıfı uzman eğer çok tehklikeli sınıflara bakıyorsa ile bağlı olarak 5-8 bin tlden aşağıya çalışmamalı.

öte yandan kamudaki bir mühendis 2800-3500 tl bandında maaş alıyor. eğer arkadaş uzman omuşsa ve eğer aynı maaşlar verilirse geçer mi geçmez tabikide

MEB bedava sorumluluk alacak uzman yazısı gonderdi kendi çalışanlarına .kim ögretmenliği bırakıpta okul gibi öğrencilerin koşuştuğu yerde uzmanlık yaparki.

kamuda uzmanlık sanıldığının aksine özelden daha zor.özelde para patronda ama kamuda bir sürü yazışma bir sürü prosedür yaptırmak daha zor olacaktır.

işte bütün bu olumsuzluklara binaen kamuya dışarıdan alımın olacağı kanaatindeyim.

A sınıfı uzman ıcın hastaneler için hesaplama yaparsak
örneğin Türkiyede bir çok hastanede 1000 den fazla çalışan var. Buralara çok tehlikeli sınıfta olduğu için A sınıfı uzman alınacaktır. 1000 çalısanı gecen 100 hastane olsa bu 100 tam zamanlı A sınıfı uzman demektir.burada emekli olan çalışanlarıda düşerseniz ihtiyacın cok olacağının farkına varırsınız. buna diğer kurumlarıda ilave edin .

kac kişi kendini riske atip mühendisliği kimyagerliği ya da öğretmenliği bırakıpta aynı maaşa çalışırki.Taksirli suçtan adam öldürmekten yargılanmak isterki

bazı şeyler bizim ülkemizde çok yavaş ilerliyor malesef.bekleyip görmek lazım. eğer ilan verip açıktan alım yapılmazsa bence kamuya esas alımlar 2015ın ortasından sonra gerçekleşecektir.

ESMA KABİL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Alım yapılırken mühendis veya mimar isteniyor.Ya biz (Teknik Öğretmenler) napsın?Ne öğretmen olarak atanıyoruz nede igu olarak çalışabiliyoruz.Sadece bekliyoruz:(

huner46

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayin Gül Kaya bu kadar dusuk ucretle A sinifi uzman olarak calismanizi yadirgiyorum. Kendinizi bu kadar ucuza nasil riske atiyorsunuz. Hemde insaatlara bakarak...

mujganasya

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayin Gül Kaya bu kadar dusuk ucretle A sinifi uzman olarak calismanizi yadirgiyorum. Kendinizi bu kadar ucuza nasil riske atiyorsunuz. Hemde insaatlara bakarak...
ocakta 5 bin olacak :)

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
isin suyunu cikaracaklar demektir. biz ayri bir meslek olsun derken ek is gibi algilanmasida ilginç. bir arkadas yroum yapmis kamu hastanesinde muhendisim uzmanlik iyi oldu zaten yapiyordum ek is oldu gibi.diyelimki hastane 1000 kisi, egitimler planlanacak yapilacak tatbikatlar yapilacak toplatilar vs.ek is olarak nasil yapacaksiniz. 1 saat egtim verip yada yalandan verilmis gibi mi yapacaksinizç yangin çikti birileri vefat etti. çikipta savciya bize 1 saat egitim veridler 16 saat gibi gösterdiler yada hç egitim vermediler derse ne yapacaksiniz. normal mesai ek is olarak bunlara yetmez..biraz mantikli olun lütfen

kagit üzerinde halledecek sevgili kamudaki meslektaslarim taksirli suçtan adam öldürmekten yargilanirsaniz mevcut memurlugunuzda gider.

isin bir aci gerçegide keske disaridaki issiz bir sürü uzman arkadasimizda kamuya uzman olarak girebilsede kadro alabilse.

ise tek tarafli bakmamak lazim yani kamudaki arkdasim senin yine belli bir maasta isin var evet maas artisi istemek en dogal hakkin ama öte yandan belki 50 bin uzmanda issiz.kimyager olarak mühendis olarak atanmak zor.neden bu arkadaslarda istihdam edilmesin.

iste sorun burda basliyor kamudaki arkadaslarimiza geçme hakki verilmeli eksik kalan kadrolar ise disaridan alimla saglanmalidir. ek is gibi yada meb dedigi gibi hobi olarak hayirseverlik gibi bir sey degildir uzmanlik.

Son düzenleme:

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
kamuda çalışanlara belli bir maaş karşılığında bu işi meslek olarak yapmak isteyen varmı deyip kadro tamamlaması eksik kalan yerlere ise dışarıdan alım yapılması gerekir.

ek iş ek görev gibi yapılırsa kağıt üzerinde yapılır demektir.kimse kimseyi kandırmasınç

ben Türkiye'de iken bir kamu hastanesine hizmet verdim. 1200 kişiye eğitimi 4 ayda zor bitirdim. hastalarla uğraşırken ameliyatlarla uğraşırken katılımcıları ayarlamak sıkıntı.izinler var nöbet istirahatı var.
risk analizinde ve acil eylem planındaki eksiklikleri gidermek öyle kolay değil.termin sürelerini takip etmeniz lazım. tatbikatları toplantıları alt-işverenleri vs... İGU UZMANLIĞI BİR MESLEKTİR. EK İŞ DEĞİL.

bazıları bu olayı çok basit algılıyor ama uyarıyorum eğer bir kaza olursa ben ek iş olarak yapıyordum diyemezsiniz. sizin sadece işiniz igu olmalıdır.

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu işi çocuk oyuncağı gibi yansıtıyor devlet, böyle olunca da işverenler bizi sallamıyor. Ne yapıyor ki zaten mantığında bulunan işverenlerle uğraşıp, laf anlatmaya çalışırken bir de iş yapmaya çalışmakla uğraşıyoruz tabii ki yapabilen varsa. İşveren yap der, yalaka bir işletme müdürü yapılan işin doğru mu, orası için uygun mu olduğunu sorgulamadan sırf işverenin egosunu tatmin etmek adına ses bile çıkarmadan onaylayarak iş yapar, ama orada bütün kurallar ve kanunlar hiçe sayılır, sonra bir şey olursa uğraşsın uzman. Oysaki zavallı biz uzmanların ne içerideki işten haberi olmuştur ne de işleyişinden, ama birine zarar geldi mi polis olay yerine geldiğinde adımı zikrederek gelir. Bu adamın şu belgesi nerede, şu sertifikası nerede, şu izni nerede, KKD 'si nerede diye. Yahu diyorsun işletme müdürüne bana niye söylemedin, yoğundum, unuttum, meşguldüm, senin öğrenmen gerekti, e be adam ben müneccim miyim, söylemezseniz nereden haberim olsun. Yanlışları görür işi durdurursun, itiraz yine ilk o yalaka işletme müdüründen gelir, durduramazsın işveren yapın dedi. Adam seni buraya niye diktiler, sen burada niye varsın, ama bakıyorum müdür vasfına ulaşmış zatlara hepsi hayatlarında 3 maymun kriterini benimseyip birebir de uygulayan insanlar. Sonra diyorum ki, yanlış yerdesin işte, sen her şeyi görerek, duyarak, konuşarak bir adım yol gidemeyeceğin gibi hepte yerinde sayacaksın. İşte onlar müdür olup, işlerini umursamaz edayla yapıp senin 3-4 katın paralar alırken, sen de sinirden stresten hayatından bezmiş, 3 kuruşa çalışıyor olacaksın. Müstahak sana çünkü 3 maymunu oynamayı öğrenemedin sen. Bak devlet erbablarına onlar da 3 maymunu oynamıyorlar mı ?
Sonra kalkar işte bu devlet büyüklerimiz, bir mahal anında seni elleriyle koymuş gibi bulup çıkarıp suçlu arz ederken; esas suçluyu bulamazlar bir türlü nedense. Bu da yetmez yaptığın işe saygı duymadıklarından ve kukları olduğundan İSG UZMANLIĞINI meslek gibi göstermekten ziyade ek işmiş gibi gösterirler ve seni işverenin gözünde iyice değersizleştirirler. Sen de tüm bu değersiz benliğinle işverene hala bişeyler yaptırmaya çalışırsın. Ne kadar ironik değil mi ve bir o kadar da komik.
3. yılımı doldurup B olmayı bekleyim diyordum ama şu andan itibaren iş başvurularına başlamaya karar verdim. Türkiye de ne bu devlet adamları ile, ne bu işverenlerle, ne bu yasalarla ne de bu zihinlerle bu iş yapılmaz, bu riskin içine girilmez.Allah herkese sabır ve şans versin ki kimse başına bir şey gelmeden atlatabilsin bu işin risklerini.
Herkese kazasız, belasız, şans dolu ve bol dualı günler diliyorum.

şebnembaydar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba, B sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.. 15 yıllıdır yönetim sistemleri konusunda belgelendirme hizmeti alanında çalışmaktayım. Hem tecrübe hem de müşteri sayımı artırmak amacıyla part time OSGB lere müracaat ettim.
İlk görüşme çok iyi geçti.. Haftada 1 gün risk grubu yüksek firmalar için 500 tl teklif ettiler. (Forumlarda yazılan rakamların gerçekçi olmadığını yada bu görüştüğüm OSGB nin yaklaşımının farklı olduğunu düşündüm..)
İşlemleri başlatmak için sonraki gidişimde haftada 1 gün x 4 = Ayda 4 günlük ücretin 500 TL olduğunu anladım. İnanın akıl alır gibi değil. Yetkiliye 'evime temizlik hizmeti için gelen kadın haftada 130 TL alıyor ilkokul mezunu dalgamı geçiyorsunuz' dedim ve çıktım.
Eğer bu paralarda bu şekilde çalışan meslektaşlarımız varsa yazık ederler kendilerine. Kullanılmaktan başka bir şey değil..
Ayrıca bir şey daha öğrendim ki bu beni daha çok sarstı. A-B sınıfının sorumluluğundaki işlere C sınıfını gönderiliyormuş ve A-B sınıfı sadece imza atıyormuş. Eminim birçok OSGB den hizmet alan müşteriler gerçek uzmanları ile tanışmamıştır.
Açıkçası forumlardan yaşananları hep takip ediyordum.. Gerçekliğini böylece test etmiş oldum. Bende yakın zamanda yaşadığım olayı paylaşmak istedim.
İnşallah gerçek emek veren tüm uzmanlar bir gün değerlerini bulurlar.

elif çiçek

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
DSP
iş güvenliği uzmanlığının görevleri nelerdir ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

deryaknk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kamuya uzman olarak atanabilmek için 2015 kpss ye girmek gerekiyor mu? Normalde müh. olarak giremiyoruz.

İbrahim Baş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, B sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.. 15 yıllıdır yönetim sistemleri konusunda belgelendirme hizmeti alanında çalışmaktayım. Hem tecrübe hem de müşteri sayımı artırmak amacıyla part time OSGB lere müracaat ettim.
İlk görüşme çok iyi geçti.. Haftada 1 gün risk grubu yüksek firmalar için 500 tl teklif ettiler. (Forumlarda yazılan rakamların gerçekçi olmadığını yada bu görüştüğüm OSGB nin yaklaşımının farklı olduğunu düşündüm..)
İşlemleri başlatmak için sonraki gidişimde haftada 1 gün x 4 = Ayda 4 günlük ücretin 500 TL olduğunu anladım. İnanın akıl alır gibi değil. Yetkiliye 'evime temizlik hizmeti için gelen kadın haftada 130 TL alıyor ilkokul mezunu dalgamı geçiyorsunuz' dedim ve çıktım.
Eğer bu paralarda bu şekilde çalışan meslektaşlarımız varsa yazık ederler kendilerine. Kullanılmaktan başka bir şey değil..
Ayrıca bir şey daha öğrendim ki bu beni daha çok sarstı. A-B sınıfının sorumluluğundaki işlere C sınıfını gönderiliyormuş ve A-B sınıfı sadece imza atıyormuş. Eminim birçok OSGB den hizmet alan müşteriler gerçek uzmanları ile tanışmamıştır.
Açıkçası forumlardan yaşananları hep takip ediyordum.. Gerçekliğini böylece test etmiş oldum. Bende yakın zamanda yaşadığım olayı paylaşmak istedim.
İnşallah gerçek emek veren tüm uzmanlar bir gün değerlerini bulurlar.
Şebnem hanım ,
biz yani osgb çalışanlarıda sizin gibi tek çatı altında yani tek bir kuruluşta çalışan yöneticilerle iş görüşmesi yaptığımızda bazı kavram kargaşaları yaşıyoruz.Mesela benim çalıştığım osgb proje bazlı çalışır ben çalıştığım süre içerisinde 4-5 proje değiştirdiysem bu benim değil çalıştığım yerin, birşekilde proje bitimi yada ihaleyi kaybetme gibi sebeplerle iş değişikliğine gitmesi, sorunu olmakta.Ama malesef nezamanki bir osgb çalışanı bir fabrikayla iş görüşmesi yapsa karşılıklı güven eksikliğine sebep olmakta.
Son birkaç iş görüşmemde yaşadığım problemdi ,ilgili yöneticilerin bu konuda değerlendirmesi değişir umarım.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bu alımlarda 7 kişi var. C sınıvı uzman arkadaşımız.

kanaatimce kpss+ingilizce notu+ Uzmanlık sertfikası olan arkadaşlarımız normal alımla girenlere göre en az 10 puan aşağısında atanacaklardır.

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
28657
7163:"C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı" belgesine sahip olmak.
7257:Seyahate Ve Arazide Çalışmaya Elverişli Olmak
4611:Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği veya Elektrik Mühendisliği lisans programlarının birinden mezun olmak.
TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM.A.Ş.GEN.MD. MÜHENDİS ANKARA/ Merkez LİSANS 1

90,33 puanla atanmış

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.