Kamuda Isg Uzmanı Hk | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Kamuda Isg Uzmanı Hk

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında cemtak tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cemtak

  cemtak TÜİSAG Üyesi  Kamu kurumunda çalışıyorum. Kurumun çalışan sayısı 60 civarı, isg uzmanı 1 kişi mi çalıştırmak zorunda? yoksa 1 den fazla isg uzmanı barındırabilir mi? Yasal olarak sınır kaç kişi?


   
 2. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Kamu kurumları için 6331 sayılı yeni iş sağlığı ve güvenliği kanununda yükümlülük 30 Haziran 2014 sonrasında başlıyor. Ayrıca çalışan sayısına göre hesapladığımız iş güvenliği uzmanı çalışma süresi için de yeni çıkacak yönetmelikler bekleniyor... İş sağlığı ve güvenliği genel müdürlüğünün internet sitesinde bulunan ve üzerinde çalıştıkları yönetmelik taslağına göre örneğin tehlikeli sınıf için çalışan başına 15 dk olacak şekilde iş güvenliği uzmanının çalışma süresi belirlenecek...
  Uzman bulundurmada sayı sınırı da bulunmuyor...

   
  cemtak bu yazıya teşekkür etti.
 3. cemtak

  cemtak TÜİSAG Üyesi     

   
 4. cemtak

  cemtak TÜİSAG Üyesi

  cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim.

   
 5. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Kamu kurumu derken şu ayırım yapılmamış.Kamuya ait olan ve 300 ile 1000 işçi arasında tesisler var ve çoğu tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta.Zaten bbu işyerleri sanayiden sayılan ve yıllardır İSG kurulları,işyeri hekimi vs bulundurma yükümlülğü olan işyerleri.Ben de böyle bir tesiste İSG işini kabul edip kendi işinin yanında bu işi de yapmaya başlayan biriyim.Ama bize yapılacak ek ödeme maalesef iki yıl sonrasına atılmış.İSG kapsamına iki yıl sonra girecek kamu kurumlarında İSG hizmetini verecek görevli personele ek ödeme de doğal olarak iki yıl sonra verilmeğe başlanacak ama bizim gibi zaten bu hizmeti vermeğe başlamış olanlar düşünülmemiş.

     

   
 6. ercan kocaada

  ercan kocaada TÜİSAG Üyesi

  yeni çıkması beklenen yönetmeliğe göre ; az tehlikeli işlerde - çalışan kişi sayısı * 10 dk ,tehlikeli işlerde- çalışan kişi sayısı *15 dk , çok tehlikeli işlerde -çalışan kişi sayısı*20 dk .
  bu duruma göre firmanız hangi tehlikeli sunıfa giriyor ise aylık çalışma saatinizi hesaplayabilirsiniz.Çok tehlikeli sınıfta olsa bile 60*20=1200 dk=20 saat aylık çalışma saati çıkar.1 kişi fazlasıyla yetiyor demektir.

   
 7. sungur61

  sungur61 TÜİSAG Üyesi

  kanunda kendi işinin yanında ek olarak isg uzmanlığı yapanlara ek ödeme verilir diyor. daha yönetmelikler çıkmadı o yüzden pek çok kişinin kafası karışık bu konuda. çünkü önceleri kimse bu işi yapmak istemiyordu şimdi ise 1200 tl gibi bir ek gelir elde etme fırsatı çıkınca memurlarda işe ilgi oranı arttı.

  açıkcası aynı iş yerinde aynı işi yaparken bir diğerinin ek olarak isg uzmanlığı yaparak ek olarak 1.000 tl gibi fazla para alması iş ortamında huzursuzluk yapar. bana kalırsa çoğu kurum direkt isg uzmanlığı kadrosu açar. ama maaş olarak ne verir bilemem
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica