Kamuda Isg Için Işlem Adımları Nelerdir | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Kamuda Isg Için Işlem Adımları Nelerdir

Konu, 'Genel İş Sağlığı Güvenliği Kuralları' kısmında Acemi tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi  Az Tehlikeli sınıf da bulunan bir kamu kuruluşunda çalışmaktayım.Ben C sınıfı belgeye sahipken kurum idaresi bunu yok sayarak bir OSGB ile sözleşme imzaladı.Eğitimler,risk değerlendirme ve acil durum planları yapıldı.Ben şu anda A sınıfı İ.G. belgesini aldım.İş yerimizde 60 işçi,45 memur ve 10 adette özel bir firmanın temizlik görevlileri çalışmaktadır.
  İdareye 60 işçiden varlığından dolayı kanunun muhattabı olduğumuzu ve İSGBirimi kurulması gerektiğini bir hekim ve öncelikli olarak çalışanları arasından bir iş güvenliği uzmanıyla sözleşme imzalaması gerektiğini ifade ediyorum ancak ücret noktasında bir talebim olmasada OSGB ile yapılan sözleşmeyle kanuni yükümlülüklerin tamamlandığını hekim, uzman ve diğer hususlar için 2016 yılının bekleneceği ifade edilmektedir.
  Konunun forum arkadaşlarımca değerlendirilmesini rica ederim.


   
 2. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Hukuken işyerinde İSGB kurulması için tam zamanlı çalışılmasımı gereklidir, bunuda kafamda tam olarak oturtabilmiş değilim açıkcası.

   
 3. ali karabulut

  ali karabulut TÜİSAG Üyesi

  anladığım kadarıyla belediye çalışanısınız
  daha isgb gibi konularda takılıyosunuz kaldı ki 105 çalışanın eğitim ve isg güvenliği hizmetlerini vereceksiniz bırakın tecrübe edinene kadar bu işleri OSGB yapsın

     

   
  mekabe ve Funda Gürsoy Özkocacık bu yazıya teşekkür etti.
 4. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim ben kafa karışıklığı konusunda da yardımınızı rica edeceğim.

   
 5. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Ben İSGB kurulması ve tam zamanlı çalışmayacağı için uzman ve hekimin bu kurulda sadece üye olabileceğini ifade ediyorum. İdare ise tam zamanlı uzman ve hekim çalıştırılma mecburiyeti halinde ancak İSGB kurulması gerektiği şeklinde bir direnç gösteriyor.Neticede iş yapmayı geçtik ortak hukuki zeminde anlaşamadığımız bir dönemi yaşıyorum.

     

   
 6. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Kurul yerine birim yazıyorum siz kurul olarak anlayın lütfen

   
 7. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Birim yerine kurul yazmam gerekiyordu
   
 8. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Kısaca sorum şu; 60 işçiden dolayı kamu kuruluşu olarak kanuna 2016 yılından önce muhatap olduğumuzu düşünüyorum ve isg kurulu oluşturulması gerektiğini ifade ediyorum.Burada uzmanın çalışma süresi olarak ücret kısmı belki 2016 ya işaret ediyor olabilir tabi.Bu kurulun kurulması sizcede mecbur değilmi.   
 9. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
  MADDE 15...: İSGB veya OSGB’ler işverenle, işyerinde çalışanlarla, çalışan temsilcileriyle ve bulunması halinde İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 22 nci maddesinde belirtilen iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla işbirliği içinde çalışır.


  Bizde İSGKurulu kurulması gerekmezmi ve OSGB den hizmet alınmadığı düşünüldüğünde hekim görevlendirilmesi gereklimi.

     

   
  tahir çayır bu yazıya teşekkür etti.
 10. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Bir sorum daha olacak; Aynı il içinde farklı yerlere geçici görevli olarak gitmiş fakat kadrosu sizde maaşını sizden alan personelin (işçi,memur) eğitimleri ve iş güvenliği açısından durumlarını değerlendirebilirmisiniz.   
  hanife yabaş bu yazıya teşekkür etti.
 11. Funda Gürsoy Özkocacık

  Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

  Aslında bu sorulara tepki vermememiz gerekiyor. Prim günü dolan herkesi A sınıfı İSG uzmanı yaparlarsa bu şekilde sorular çok normal:D. Masa başında bile değil evinde oturmuş A sınıfı İSG uzmanıyla bile karşılaştım. Alıştım yani cukkacukka   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 12. Funda Gürsoy Özkocacık

  Funda Gürsoy Özkocacık TÜİSAG Üyesi

  En son büyükşehirden gelen memur arkadaşlar çevre mühendisi sadece çevre ile ilgilenir İSG de olmaz demişti. Neden bu göreve talipsiniz?
  Tavsiye olarak ilgili yönetmeliği birkaç kez okuyun. firmanın yapmış olduğu çalışmaları gözden geçirin. Unutmayın taşeronlarınızdan da risk analizi istemek ve onları değerlendirmek zorundasınız. Bence bu işe girmeden önce OSGB nin çalışmalarını yakından takip edin ve en önemlisi personelinizin sahasını didik didik inceleyin sonra bu işe talip olun

   
  Hüseyin51 ve mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 13. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim.Soruma da cevabınızı cidden görmek isterdim,mümkünmü acaba
   
 14. Acemi

  Acemi TÜİSAG Üyesi

  İlginize teşekkür ederim yanlış anlamışsınız ama çok önemli değil heybenizde bilgi var ve paylaşmak isterseniz ben almaya hazırım kardeşim birbirimizi tanımıyoruz bmuhtemelen iyi niyetlisiniz ama gereksiz muhabbet oluyor.Ben yinede ilgi gösterdiğiniz için teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

   
  TUNAHAN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica