Kamuda Iş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu Uygulaması Hakkında Bir Sorum Var

asutayalkın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Bir sorum var?kamu kurumlarında 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu 2016 yılına kadar ertelendi peki bugüne kadar çıkan yönetmeliklerde 6331 e dayanılarak çıkartıldığı için onlardamı uygulanmayacak örneğin kadın çalışanların gece çalışması veya gebe ve emziren kadınlar ile ilgili yönetmelik veya çalışan temsilcisi yönetmelikleri 30 gün süre tanınmış 29 eylül örneğin bu uygulanmayacakmı. Uygulanacak ise iş güvenliği uzmanı yok kim uygulayacak yönetmeliği kanunu okuyorum çelişkiler var sizin yorumlarınız nasıl olur
iş güvenliği uzmanı var ancak çoğu uzman ek ücret ödenmediği için sorumluluk almıyor ondan yok diyorum bazılarındada gerçekten yok

asutayalkın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Otelenen sadece kanunun 6,7,8. Maddeleri

Sayın muhteşem bey saolun bende sizin gibi yorumluyorum ancak kamu kurumlarının benim gördüğüm kadarı ile elindeki bilgiler tamamen 2016 da uygulanması şeklinde bu yüzden benim gördüğüm ve şahit olduğum bütün çalışmalar askıya alındı 2016 ya kadar ben bu yorum farkını anlayamıyorum ben sizin gibi yorumluyorum kamuda çalışan çoğu arkadaşım bizde yazı var 2016 ya dek çalışmalar resmi olmadan yürüyecek diyorlar

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Torba Yasa 56. madde ile yapılan değişiklik aşağıdadır. 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesi (b) ve (c) bendi değişmeden kalmıştır.
b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
yürürlüğe girer.

6., 7. maddelerin dışındaki maddeler için yürürlüğe girme tarihi (b) ve (c) bendinde yazmaktadır. Görüldüğü üzere diğer tüm maddeler Kanun kapsamındaki tüm işyerleri için şu an yürürlüktedir.

MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“a) 6 ve 7 nci maddeleri;
1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50′den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
2) 50′den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

asutayalkın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Torba Yasa 56. madde ile yapılan değişiklik aşağıdadır. 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesi (b) ve (c) bendi değişmeden kalmıştır.
b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,
c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
yürürlüğe girer.

6., 7. maddelerin dışındaki maddeler için yürürlüğe girme tarihi (b) ve (c) bendinde yazmaktadır. Görüldüğü üzere diğer tüm maddeler Kanun kapsamındaki tüm işyerleri için şu an yürürlüktedir.

MADDE 56- 6331 sayılı Kanunun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“a) 6 ve 7 nci maddeleri;
1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50′den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
2) 50′den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,”

Çok saolun bende aynı şeyleri düşünüyor ve biliyorum kamu kurumlarında zaten 50 den az çalışanı olan çok az yer var buna göre yorumlanıyor ve kanunun tümü askıya alınıyor sadece alt işveren için çalışmalar yaptırılıyor ben bunu sorguluyorum aynı işyerinde alt işverene uygulanıp kamu çalışanına uygulanmamasını.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.